kobieta, talerz, kanapka, jedzenie

Mdłości w ciąży i brak apetytu: kiedy do lekarza?

Na samą myśl o jedzeniu, żołądek podchodzi ci do gardła? To źle, bo jeść w ciąży musisz, nawet mimo mdłości i braku apetytu. Zamiast się głodzić, sprawdź, jak sobie poradzić z tymi ciążowymi przypadłościami.
kobieta, talerz, kanapka, jedzenie

Skąd biorą się mdłości w ciąży?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Inną przyczyną może być też stres – być może właśnie dlatego najczęściej mdłości w ciąży zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Mdłości szczególnie silne są rano, zdarza się jednak, że dokuczają także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.
  [content:8_1054,0_1221,8_581,0_7598:CMNews]
Redakcja poleca: Sposoby na mdłości w ciąży - jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]
Sposoby na mdłości w ciąży to między innymi rezygnacja z nadmiaru cukru, ale również jedzenie imbiru, siemienia lnianego, czy ciemnego ryżu. Z naszego filmowego poradnika dowiesz się także, skąd się biorą ciążowe mdłości i czy dotyczą każdej mamy.

Czy można w ciąży brać leki przeciwwymiotne?

Absolutnie nie. Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie witaminy i leki (nawet z pozoru bezpieczne tabletki na ból głowy w ciąży) muszą być zaordynowane przez lekarza. Pociesz się tym, że mdłości w ciąży i brak apetytu zwykle doskwierają przyszłym mamom tylko przez pierwszy trymestr ciąży. Warto na ten czas zmienić nieco swój styl życia i sposób odżywiania, żeby zminimalizować dolegliwości. Jeśli jednak nie możesz się zmusić do jedzenia dłużej niż dzień czy dwa, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza.


Czytaj także: Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży
 

Uwaga! Wymioty w ciąży mogą być groźne

Zgłoś się go ginekologa także wtedy, kiedy nie możesz opanować wymiotów. Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla ciebie, i dla dziecka. Jeśli codziennie albo nawet kilka razy dziennie wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu i dożylne podawanie wody, glukozy i elektrolitów.
Uwaga! Zdarza się, że wymioty są objawem infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego – jeżeli są intensywne i towarzyszy im ból brzucha albo biegunka, umów się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
 

Co jeść, aby pokonać mdłości w ciąży?

  • Nie doprowadzaj do pojawienia się głodu – właśnie wtedy paradoksalnie mdłości są najsilniejsze. Zawsze miej przy sobie drobną przekąskę: kilka migdałów, suszonych moreli, krakersy albo herbatniki. Kiedy poczujesz pierwsze ukłucie głodu, przegryź coś drobnego.
  • Jeżeli mdłości pojawiają się rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka przegryź krakersa albo kawałek skórki od chleba. Możesz też wypić szklankę wody ze startym świeżym imbirem i ewentualnie odrobiną miodu (przyrządź napój wieczorem i postaw przy łóżku).
  • Zrezygnuj z bardzo kwaśnych dań i słodyczy – mogą podrażniać żołądek.
  • Jedz niewielkie porcje, ale za to częściej niż przed ciążą.
Ważne też, abyś przestrzegała teraz zdrowej i urozmaiconej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby (ale nie smażone, tylko gotowane na parze albo pieczone), nabiał. Nie martw się też tym, że jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży nie przytyjesz ani kilograma, to woje dziecko nie dostanie niezbędnych mu do rozwoju wszystkich składników odżywczych. Na początku ciąży liczy się nie ilość tego, co zjadasz, ale jakość. Rozwijające się w tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się w stosunku do czasu przed ciążą. Dopiero od drugiego trymestru będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz szczególnie zmieniać swojej diety.

Zobacz także: Dieta na każdy trymestr ciąży

To ciekawe! Mdłości, wymioty, brak apetytu gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy