
Mdłości w ciąży i brak apetytu: kiedy do lekarza?
Skąd biorą się mdłości w ciąży?
Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Inną przyczyną może być też stres – być może właśnie dlatego najczęściej mdłości w ciąży zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Mdłości szczególnie silne są rano, zdarza się jednak, że dokuczają także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.[content:8_1054,0_1221,8_581,0_7598:CMNews]
Czy można w ciąży brać leki przeciwwymiotne?
Absolutnie nie. Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie witaminy i leki (nawet z pozoru bezpieczne tabletki na ból głowy w ciąży) muszą być zaordynowane przez lekarza. Pociesz się tym, że mdłości w ciąży i brak apetytu zwykle doskwierają przyszłym mamom tylko przez pierwszy trymestr ciąży. Warto na ten czas zmienić nieco swój styl życia i sposób odżywiania, żeby zminimalizować dolegliwości. Jeśli jednak nie możesz się zmusić do jedzenia dłużej niż dzień czy dwa, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza.Czytaj także: Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży
Uwaga! Wymioty w ciąży mogą być groźne
Zgłoś się go ginekologa także wtedy, kiedy nie możesz opanować wymiotów. Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla ciebie, i dla dziecka. Jeśli codziennie albo nawet kilka razy dziennie wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu i dożylne podawanie wody, glukozy i elektrolitów.Uwaga! Zdarza się, że wymioty są objawem infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego – jeżeli są intensywne i towarzyszy im ból brzucha albo biegunka, umów się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Co jeść, aby pokonać mdłości w ciąży?
- Nie doprowadzaj do pojawienia się głodu – właśnie wtedy paradoksalnie mdłości są najsilniejsze. Zawsze miej przy sobie drobną przekąskę: kilka migdałów, suszonych moreli, krakersy albo herbatniki. Kiedy poczujesz pierwsze ukłucie głodu, przegryź coś drobnego.
- Jeżeli mdłości pojawiają się rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka przegryź krakersa albo kawałek skórki od chleba. Możesz też wypić szklankę wody ze startym świeżym imbirem i ewentualnie odrobiną miodu (przyrządź napój wieczorem i postaw przy łóżku).
- Zrezygnuj z bardzo kwaśnych dań i słodyczy – mogą podrażniać żołądek.
- Jedz niewielkie porcje, ale za to częściej niż przed ciążą.
Zobacz także: Dieta na każdy trymestr ciąży
To ciekawe! Mdłości, wymioty, brak apetytu gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.