Szczepienia
fot. Fotolia

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom to sukces, ale...

Pisaliśmy o wątpliwościach dotyczących wyboru szczepionek na 2017 rok przeciw pneumokokom. Co na to Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny, którzy nadzorują szczepienia w Polsce?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Fotolia
Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. będę bezpłatnie szczepione przeciw pneumokokom. Pisaliśmy na temat wątpliwości co do wyboru konkretnej szczepionki (jest dwóch producentów) i o tym, jak to się stało, że w wyniku przetargu zostałyby zakupione szczepionki niedopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej. Czy niedopuszczone może oznaczać że mogą one być niebezpieczne dla dzieci?
Zobacz: Jak to było z tymi szczepionkami: sukces czy klęska żywiołowa?

Ten sam producent, ten sam skład

- Na świcie jest dwóch producentów szczepionki przeciw pneumokokom. Nie ma znaczenia, czy konkretna szczepionka jest produkowana w fabryce, która znajduje się np. w Poznaniu, Madrycie, Belgradzie czy gdziekolwiek indziej. To jest ten sam producent i ta sama szczepionka, która ma ten sam skład – zapewnia Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.
GIS co roku publikuje aktualny kalendarz szczepień. Zbiera też informacje o niepożądanych odczynach poszczepiennych.

Zobacz też: Co to są niepożądane odczyny poszczepienne
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo szczepień

Za bezpieczeństwo szczepionek odpowiada producent szczepionki.
- Szczepionka, podobnie jak lek, przechodzi wiele badań klinicznych. Szczepionki przeciw pneumokokom są na rynku od ponad 40 lat! W żadnym kraju nie kwestionowano ich jakości! Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, która nie szczepiła dzieci przeciw pneumokokom - dodaje Jan Bodnar.

Wprowadzenie szczepień to sukces ministerstwa, ale...

- Wprowadzenie szczepień przeciw pneumokokom to sukces ministra Radziwiłła i całego Ministerstwa Zdrowia, ALE... nie potrafią się oni tym chwalić! To szczepienie uratuje w Polsce życie kilkuset dzieci rocznie! A kilku tysiącom dzieci rocznie pozwoli uniknąć zapaleń płuc, ucha, zapaleń mózgu, których powikłania mogą pozostać na całe życie - dodaje Jan Bodnar.
Oburza się na antyszczepionkowców, którzy według niego - niepotrzebnie straszą.
- Ta szczepionka jest od wielu lat we wszystkich cywilizowanych krajach świata. Jak ktoś ma fobię i boi się szczepień, to fobia jest zaburzeniem z kręgu chorób psychicznych i trzeba to leczyć! Jak ktoś chce szafować życiem i zdrowiem dziecka, to zawsze znajdzie lekarza, który napisze, że dziecko nie może być szczepione. Tylko co potem, jak będzie miało problemy z słuchem albo umrze?! - oburza się Bodnar.

Czytaj też: Po co szczepić przeciw pneumokokom?

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy