GRY
 
 

Nie opalaj malucha na wakacjach - ostrzega dermatolog [WIDEO]

Dlaczego tak ważne jest, by nie narażać skóry dziecka na oparzenia słoneczne? Co robić, by chronić malucha przed promieniami słonecznymi podczas wakacji?

Zobacz inne z serii: letnie zabawy (15)

Zdaniem dermatologa skóra dziecka do 3. roku życia jest jeszcze niedojrzała i bardzo delikatna.
– Warstwa skóry rogowej jest znacznie cieńsza, niż u osoby dorosłej a komórki skóry są bardzo luźno ułożone. Bariera hydro-lipidowa również nie jest do końca jeszcze dojrzała – wyjaśnia dr Anna Suwalska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. – Wszystko to sprawia, że skóra maluszka znacznie szybciej się wysusza, bo dzieci łatwiej tracą wodę przez skórę.
Skórze dziecka brakuje także melaniny, chroniącej ją przed promieniowaniem ultrafioletowym; dlatego jest ona tak bardzo wrażliwa na agresywne działanie promieni słonecznych.
– Dlatego należy chronić małe dzieci przed wystawianiem na słońce – mówi dr Anna Sulowska.

A jak chronić skórę dziecka przed promieniami słonecznymi - o czym pamiętać?

Obowiązkowe zdaniem lekarza są 3 czynniki:

Warto ochronić dziecko na wakacjach - dlaczego?

Dermatolog szczególnie apeluje do rodziców przebywających z dziećmi na wakacjach.
Ochrona skóry dziecka przed poparzeniami jest bardzo istotna i uchroni dziecko przed negatywnymi konsekwencjami w przyszłości – apeluje dermatolog. – Teraz mamy widoczne bardzo negatywne efekty z przeszłości. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych nie było w Polsce dbałości o smarowanie skóry dzieci przed słońcem i teraz mamy wysyp osób po 30.roku życia, które chorują na czerniaki skóry.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj