poduszka dla dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Poduszka dla dziecka – od kiedy poduszka dla dziecka, jaka będzie najlepsza?

Poduszka dla dziecka to trudny temat. Z jednej strony na rynku jest mnóstwo poduszek dla dzieci, z drugiej strony, chyba wszyscy rodzice słyszeli, że poduszkę nie od razu można wkładać do dziecięcego łóżeczka. Wyjaśniamy, kiedy dziecko powinno leżeć na poduszce i na jakiej.

Prawdą jest, że niemowlę nie powinno spać na poduszce. Nie należy jej wkładać do łóżeczka niemowlęcia, podobnie jak nie należy w nim zostawiać pluszaków. Niemowlę nie ma jeszcze pełnej kontroli nad ciałem i śpiąc, może wtulić twarz w poduszkę i się udusić.

Pediatrzy radzą, aby z zakupem poduszki dla dziecka i włożeniem jej do dziecięcego łóżeczka poczekać, aż dziecko ukończy drugi rok życia, a jeszcze lepiej do czasu, aż zacznie spać w normalnym łóżku (nie takim ze szczebelkami). Od tej reguły są jednak wyjątki.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Poduszka dla noworodka i niemowlaka

Zarówno noworodek, jak i niemowlę do ukończenia 1 roku życia, nie powinny spać na poduszkach, nawet tych najcieńszych. Statystyki są nieubłagane – aż 25 procent przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) stwierdza się u dzieci, które miały w łóżeczku poduszkę lub pluszaka. 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia ze zniekształconą główką u niemowlaka. Dziecko może się urodzić ze zniekształceniem lub się go nabawić w pierwszych miesiącach życia. Wtedy w ramach rehabilitacji, stosuje się specjalne poduszki, które pomagają kościom czaszki ustawić się i ukształtować prawidłowo.

Poduszkę dla niemowlaka dobrać należy z fizjoterapeutą, gdyż nie każdy produkt opisany jako „poduszka ortopedyczna dla niemowląt” będzie odpowiedni dla każdego dziecka. Stosowanie poduszek ortopedycznych profilaktycznie nie jest wskazane, zwłaszcza jeśli niemowlę jest prawidłowo pielęgnowane (nie jest układane zawsze w jednej pozycji).

Drugim wyjątkiem, w którym można zastosować poduszkę u noworodka i niemowlęcia, są wyjścia z domu. Odpowiednio wyprofilowana poduszka (tzw. poduszka-motylek) sprawdzi się podczas spacerów – potrafi zamortyzować część wstrząsów i zapobiec zbyt obszernym ruchom głowy dziecka, gdy wózek jedzie po nierównym podłożu.

Podobna lub ta sama poduszka sprawdzi się także podczas przewożenia noworodka lub niemowlęcia w foteliku samochodowym. Jednak nigdy, zwłaszcza podczas spaceru w wózku, nie można zostawiać dziecka na takiej poduszce bez kontroli.

Co z poduszkami-klinami, które mają zapobiegać ulewaniu?

Po pierwsze nie udowodniono skuteczności poduszek tego rodzaju, po drugie poduszki te mogą maskować problem. Jeśli niemowlę cierpli na refluks, układanie go na poduszce-klinie nie zlikwiduje przyczyny ulewania, a może wręcz wydłużyć czas do postawienia diagnozy i leczenia.

Poduszka dla roczniaka

Jak wspomnieliśmy na początku, ogólne zasady mówią, żeby nie dawać zdrowo rozwijającym się dzieciom poduszki aż do końca 2. roku życia. Ale niektóre dzieci po pierwszych urodzinach, zwłaszcza te bardzo wyrośnięte, mogą przejawiać potrzebę położenia głowy na poduszce: gorzej sypiają, często się wybudzają, trudno im znaleźć odpowiednią pozycji do zasypiania. Wtedy należy porozmawiać z pediatrą i ewentualnie za jego zgodą kupić pierwszą poduszkę. 

Pierwsza poduszka dla dziecka musi być niewielka – zwykle wystarcza rozmiar 40x40 cm. Powinna też być płaska. Gdy dziecko położy na niej głowę, poduszka nie może powodować wygięcia odcinka szyjnego – ani w pozycji leżenia na plecach, na brzuchu, ani na boku.

Należy też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonana jest poduszka. Jako materiał zewnętrzny najlepiej sprawdzi się bawełna lub bambus – ułatwiają wentylację i zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy dziecka. Wkład powinien być syntetyczny, antyalergiczny i nadający się do prania. 

Przy wybieraniu wypełnienia poduszki dla dziecka najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Syntetyczne wypełnienie sprawia, że poduszkę można często prać, dzięki czemu nie będą się w niej gromadzić roztocza. Łatwiej z taką poduszką zadbać o zdrowie małego alergika. 

Jeśli roczne czy półtoraroczne dziecko zaczyna spać na poduszce, należy wyjąć z łóżeczka ruchome szczebelki aby umożliwić maluchowi wyjście z łóżeczka bez konieczności wspinania się i wychodzenia z niego górą, co grozi upadkiem.

Poduszka dla dwulatka i trzylatka

Dziecko w wieku dwóch lub trzech lat może spać na poduszce, zwłaszcza gdy przeniosło się już z łóżeczka do normalnego łóżka. Nie każda poduszka będzie jednak dla niego odpowiednia. Na początku najlepsza będzie mała i płaska poduszka z naturalnych tkanin (bawełna, bambus) wypełnionych włóknem syntetycznym. Wymiary poduszki dla dwulatka lub trzylatka to nie więcej niż 40x 40 cm lub 40x60 cm. 

Najlepiej zacząć od dostępnej najbardziej płaskiej poduszki, a w razie potrzeby wymienić ją na nieco grubszą. Najlepsza poduszka dla dziecka to taka, która pozwala głowie ustawiać się na przedłużeniu tułowia, nie przygina głowy do klatki piersiowej w leżeniu na plecach, do pleców w leżeniu na brzuchu, ani do ucha w leżeniu na boku. Można ją często prać bez uszczerbku dla jej wypełnienia, a materiał zewnętrzny zapewnia dobrą wentylację i nie powoduje przegrzewania się głowy dziecka i jej potliwości.

Na rynku dostępne są też poduszki tzw. ortopedyczne (profilowane) dla dwulatków i starszych dzieci. Można je kupić dopiero wtedy, gdy odległość od końca barku dziecka do podstawy szyi wynosi nie mniej niż 8-9 cm. W przeciwnym razie poduszka może nienaturalnie wyginać odcinek szyjny kręgosłupa. Taka poduszka wypełniona jest specjalną pianką, która dopasowuje się do kształtu głowy i szyi dziecka. 

Od kiedy normalna poduszka dla dziecka?

Dużo zależy od tego, co oznacza pojęcie normalna poduszka? Czy jest to poduszka o rozmiarach 60 na 60 cm, czy 40 na 60 cm? Czy ma pierze w środku, a może łuskę gryki? Każdy dorosły ma inne preferencje i potrzeby, dzieci także. Jedno jest pewne: zawsze należy podsuwać dziecku poduszkę mniejszą niż dla osoby dorosłej. Jej grubość należy dopasować do rozmiarów dziecka. Dzieci drobne i szczupłe będą potrzebowały bardziej płaskiej poduszki niż dzieci duże i z nadwagą.

Zawsze warto sprawdzić, jak w różnych pozycjach układa się głowa dziecka na nowej poduszce – jeśli leży na przedłużeniu tułowia, a kręgosłup szyjny jest ustawiony w naturalnej, neutralnej pozycji, poduszka jest dobrej grubości.

Przeczytaj także:

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne. Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy , zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i...

łańcuszek dla dziecka
Aktualności
Łańcuszek dla małego dziecka – dobry pomysł na chrzciny lub roczek?
Złoty łańcuszek dla dziecka to bardzo popularny prezent, kupowany na chrzciny lub z okazji pierwszych urodzin. Łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem otrzymują zarówno małe dziewczynki, jak i chłopcy. Poszukiwana jest biżuteria w specjalnym rozmiarze dla małych dzieci. Pytanie tylko, czy maluchy rzeczywiście powinny ją nosić? Zdaniem ekspertów to ryzykowny pomysł.

Kupić dziecku złoty łańcuszek czy może srebrny? Z krzyżykiem czy medalikiem? Jaką długość łańcuszka dla dziecka wybrać, żeby pasował na małą szyję? To dylematy wielu chrzestnych, dziadków, wujków i cioć, którzy szukają prezentu na chrzciny lub rocznicę urodzin dziecka. Ładna biżuteria może być rzeczywiście pięknym prezentem i wspaniałą pamiątką na przyszłość. Nie należy jednak oczekiwać, że małe dziecko będzie ją nosić. Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zawsze rozumieją to ofiarowujący prezent bliscy. Co odpowiedzieć na pytanie: „kupiłam wnusiowi taki piękny łańcuszek z krzyżykiem, dlaczego go nie nosi”? Oto podpowiedzi ekspertów. Łańcuszek dla dziecka – co na to eksperci? Noszenie łańcuszków przez niemowlęta i małe dzieci (a w niektórych sytuacjach również przez starsze dzieci) może być niebezpieczne . Dotyczy to także bardzo popularnych ostatnio naszyjników z bursztynu na ząbkowanie dla niemowląt. Zakładania małym dzieciom biżuterii na szyję  nie zaleca słynna Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP). Ostrzeżenie dotyczy nie tylko koralików z bursztynu, ale wszelkich naszyjników. Zakładanie niemowlętom łańcuszków może prowadzić do uduszenia , które jest jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci poniżej pierwszego roku życia. Do uduszenia łańcuszkiem czy naszyjnikiem z koralików może dojść np. gdy podczas leżenia zbyt ciasno owiną się wokół szyi lub zahaczą o element łóżeczka (czytaj więcej: Bursztyn na ząbkowanie – skuteczność i bezpieczeństwo ). Autorzy słynnego poradnika dla rodziców „Pierwszy rok życia dziecka” (A. Eisenberg, H. Murkoff, S. E. Hathaway) również wyraźnie podkreślają, że dla zapewnienia bezpieczeństwa małym dzieciom należy unikać używania wszelkiego rodzaju sznurków i tasiemek dłuższych niż 10-12 cm. Nawet dłuższe troczki od czapki...

leczenie kataru u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na katar u niemowlaka: domowe sposoby na katar (skuteczne i bezpieczne)
W leczeniu kataru u niemowlęcia pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów, a także pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju. Lekarz podpowiada, jak pomóc niemowlakowi z katarem. Oto domowe, naturalne sposoby.

Katar u niemowlęcia jest dużą uciążliwością. Zapchany nos sprawia, że dziecko nie chce jeść, gdyż podczas ssania piersi lub smoczka nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Zakatarzone niemowlę jest marudne, rozdrażnione i ma problemy ze snem, dlatego należy jak najszybciej pomóc mu w udrożnieniu nosa.  Sposoby na katar u niemowlaka Jeżeli zakatarzone niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia (nie ma innych niepokojących objawów, np. gorączki, wyraźnego pogorszenia samopoczucia), można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz  poleca siedem prostych, sprawdzonych i bezpiecznych domowych sposobów walki z dziecięcym katarem. Układanie niemowlaka na brzuszku Jeśli niemowlę, które ma katar, jeszcze nie siedzi, należy jak najczęściej układać je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Można też dziecko nosić oparte o ramię (w pozycji do odbicia) – to też sprzyja wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz. Prawidłowe ułożenie ciała jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka: zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS ). Dziecko należy układać w ten sposób w ciągu dnia, na kilka minut i tylko wtedy, kiedy czuwa.  Odpowiednia pozycja do snu Odpowiednią pozycją do snu dla niemowlaka będzie ułożenie maluszka tak, by jego główka była kilka centymetrów wyżej od jego ciała. Zapobiegnie to zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Nie powinno się jednak podkładać poduszki pod główkę malucha, ponieważ może to źle wpłynąć na jego delikatny kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie łóżeczka o kilka centymetrów do góry (np. podkładając książki pod nogi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz