poduszka dla dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Poduszka dla dziecka – od kiedy poduszka dla dziecka, jaka będzie najlepsza?

Poduszka dla dziecka to trudny temat. Z jednej strony na rynku jest mnóstwo poduszek dla dzieci, z drugiej strony, chyba wszyscy rodzice słyszeli, że poduszkę nie od razu można wkładać do dziecięcego łóżeczka. Wyjaśniamy, kiedy dziecko powinno leżeć na poduszce i na jakiej.

Prawdą jest, że niemowlę nie powinno spać na poduszce. Nie należy jej wkładać do łóżeczka niemowlęcia, podobnie jak nie należy w nim zostawiać pluszaków. Niemowlę nie ma jeszcze pełnej kontroli nad ciałem i śpiąc, może wtulić twarz w poduszkę i się udusić.

Pediatrzy radzą, aby z zakupem poduszki dla dziecka i włożeniem jej do dziecięcego łóżeczka poczekać, aż dziecko ukończy drugi rok życia, a jeszcze lepiej do czasu, aż zacznie spać w normalnym łóżku (nie takim ze szczebelkami). Od tej reguły są jednak wyjątki.

Poduszka dla noworodka i niemowlaka

Zarówno noworodek, jak i niemowlę do ukończenia 1 roku życia, nie powinny spać na poduszkach, nawet tych najcieńszych. Statystyki są nieubłagane – aż 25 procent przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) stwierdza się u dzieci, które miały w łóżeczku poduszkę lub pluszaka. 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia ze zniekształconą główką u niemowlaka. Dziecko może się urodzić ze zniekształceniem lub się go nabawić w pierwszych miesiącach życia. Wtedy w ramach rehabilitacji, stosuje się specjalne poduszki, które pomagają kościom czaszki ustawić się i ukształtować prawidłowo.

Poduszkę dla niemowlaka dobrać należy z fizjoterapeutą, gdyż nie każdy produkt opisany jako „poduszka ortopedyczna dla niemowląt” będzie odpowiedni dla każdego dziecka. Stosowanie poduszek ortopedycznych profilaktycznie nie jest wskazane, zwłaszcza jeśli niemowlę jest prawidłowo pielęgnowane (nie jest układane zawsze w jednej pozycji).

Drugim wyjątkiem, w którym można zastosować poduszkę u noworodka i niemowlęcia, są wyjścia z domu. Odpowiednio wyprofilowana poduszka (tzw. poduszka-motylek) sprawdzi się podczas spacerów – potrafi zamortyzować część wstrząsów i zapobiec zbyt obszernym ruchom głowy dziecka, gdy wózek jedzie po nierównym podłożu.

Podobna lub ta sama poduszka sprawdzi się także podczas przewożenia noworodka lub niemowlęcia w foteliku samochodowym. Jednak nigdy, zwłaszcza podczas spaceru w wózku, nie można zostawiać dziecka na takiej poduszce bez kontroli.

Co z poduszkami-klinami, które mają zapobiegać ulewaniu?

Po pierwsze nie udowodniono skuteczności poduszek tego rodzaju, po drugie poduszki te mogą maskować problem. Jeśli niemowlę cierpli na refluks, układanie go na poduszce-klinie nie zlikwiduje przyczyny ulewania, a może wręcz wydłużyć czas do postawienia diagnozy i leczenia.

Poduszka dla roczniaka

Jak wspomnieliśmy na początku, ogólne zasady mówią, żeby nie dawać zdrowo rozwijającym się dzieciom poduszki aż do końca 2. roku życia. Ale niektóre dzieci po pierwszych urodzinach, zwłaszcza te bardzo wyrośnięte, mogą przejawiać potrzebę położenia głowy na poduszce: gorzej sypiają, często się wybudzają, trudno im znaleźć odpowiednią pozycji do zasypiania. Wtedy należy porozmawiać z pediatrą i ewentualnie za jego zgodą kupić pierwszą poduszkę. 

Pierwsza poduszka dla dziecka musi być niewielka – zwykle wystarcza rozmiar 40x40 cm. Powinna też być płaska. Gdy dziecko położy na niej głowę, poduszka nie może powodować wygięcia odcinka szyjnego – ani w pozycji leżenia na plecach, na brzuchu, ani na boku.

Należy też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonana jest poduszka. Jako materiał zewnętrzny najlepiej sprawdzi się bawełna lub bambus – ułatwiają wentylację i zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy dziecka. Wkład powinien być syntetyczny, antyalergiczny i nadający się do prania. 

Przy wybieraniu wypełnienia poduszki dla dziecka najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Syntetyczne wypełnienie sprawia, że poduszkę można często prać, dzięki czemu nie będą się w niej gromadzić roztocza. Łatwiej z taką poduszką zadbać o zdrowie małego alergika. 

Jeśli roczne czy półtoraroczne dziecko zaczyna spać na poduszce, należy wyjąć z łóżeczka ruchome szczebelki aby umożliwić maluchowi wyjście z łóżeczka bez konieczności wspinania się i wychodzenia z niego górą, co grozi upadkiem.

Poduszka dla dwulatka i trzylatka

Dziecko w wieku dwóch lub trzech lat może spać na poduszce, zwłaszcza gdy przeniosło się już z łóżeczka do normalnego łóżka. Nie każda poduszka będzie jednak dla niego odpowiednia. Na początku najlepsza będzie mała i płaska poduszka z naturalnych tkanin (bawełna, bambus) wypełnionych włóknem syntetycznym. Wymiary poduszki dla dwulatka lub trzylatka to nie więcej niż 40x 40 cm lub 40x60 cm. 

Najlepiej zacząć od dostępnej najbardziej płaskiej poduszki, a w razie potrzeby wymienić ją na nieco grubszą. Najlepsza poduszka dla dziecka to taka, która pozwala głowie ustawiać się na przedłużeniu tułowia, nie przygina głowy do klatki piersiowej w leżeniu na plecach, do pleców w leżeniu na brzuchu, ani do ucha w leżeniu na boku. Można ją często prać bez uszczerbku dla jej wypełnienia, a materiał zewnętrzny zapewnia dobrą wentylację i nie powoduje przegrzewania się głowy dziecka i jej potliwości.

Na rynku dostępne są też poduszki tzw. ortopedyczne (profilowane) dla dwulatków i starszych dzieci. Można je kupić dopiero wtedy, gdy odległość od końca barku dziecka do podstawy szyi wynosi nie mniej niż 8-9 cm. W przeciwnym razie poduszka może nienaturalnie wyginać odcinek szyjny kręgosłupa. Taka poduszka wypełniona jest specjalną pianką, która dopasowuje się do kształtu głowy i szyi dziecka. 

Od kiedy normalna poduszka dla dziecka?

Dużo zależy od tego, co oznacza pojęcie normalna poduszka? Czy jest to poduszka o rozmiarach 60 na 60 cm, czy 40 na 60 cm? Czy ma pierze w środku, a może łuskę gryki? Każdy dorosły ma inne preferencje i potrzeby, dzieci także. Jedno jest pewne: zawsze należy podsuwać dziecku poduszkę mniejszą niż dla osoby dorosłej. Jej grubość należy dopasować do rozmiarów dziecka. Dzieci drobne i szczupłe będą potrzebowały bardziej płaskiej poduszki niż dzieci duże i z nadwagą.

Zawsze warto sprawdzić, jak w różnych pozycjach układa się głowa dziecka na nowej poduszce – jeśli leży na przedłużeniu tułowia, a kręgosłup szyjny jest ustawiony w naturalnej, neutralnej pozycji, poduszka jest dobrej grubości.

Przeczytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA