nocnik turystyczny
fot. Adobe Stock

Nocnik turystyczny – 4 typy i 4 sensowne propozycje już od 5 zł!

Nocnik turystyczny przydaje się w dłuższych i krótszych podróżach oraz podczas pobytu na wakacjach. Jest lekki, poręczny i pozwala wysadzić dziecko od razu po tym, jak zgłosi ono potrzebę. Dlatego jest bardzo pomocny także przy odpieluchowaniu.
Ewa Janczak-Cwil
nocnik turystyczny
fot. Adobe Stock
Nocnik turystyczny przyda się podczas podróży czy zabawy z dala od domu, czyli wszędzie tam, gdzie nie zawsze jest możliwość zaprowadzenia dziecka do toalety. A nawet gdy w pobliżu jest WC, to i tak duża muszla nie jest odpowiednia ani komfortowa dla malca. Dlatego podczas odpieluchowania warto zastanowić się nad kupnem przenośnego turystycznego nocnika. Podpowiadamy, jaki wybrać.

Nocnik turystyczny:
 1. Typy
 2. Jaki wybrać:

Typy nocników turystycznych

W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nocników turystycznych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego przed zakupem warto je poznać i wybrać taki nocnik, który najlepiej wpisze się w potrzeby rodziny.

Nocnik turystyczny jednorazowy

Bardzo praktyczny, bo nie trzeba go myć. Jest leciutki i zajmuje bardzo mało miejsca – wersji przed rozłożeniem zmieści się nawet w niewielkiej damskiej torebce. Łatwo się go rozkłada, a po użyciu można go wyrzucić. Zawiera bardzo chłonny wkład i szczelne zamknięcie, więc przy wynoszeniu do utylizacji, nie ma obawy, że cokolwiek się z niego wydostanie.

Nocnik-pisuar turystyczny

Wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla chłopców! Wszystko zależy od kształtu lejka – trzeba po prostu wybrać damski lub męski. Jest niewielki, lekki, niedrogi (równowartość 4 nocników jednorazowych) i dyskretny, gdyż przypomina bidon. Jego jedyną wadą jest to, że nadaje się jedynie do oddawania moczu.

Nocnik turystyczny dwufunkcyjny

Pełni dwie funkcje: samodzielnego nocnika oraz nakładki na prawdziwą toaletę. Jeśli ma być użyty jako nocnik, potrzebne będą woreczki foliowe, ale niektóre nocniki turystyczne tego typu nie wymagają specjalnych woreczków. Cena takiego nocnika jest zwykle wyższa, ale można go kupić już za 29 zł. Solidniejsze nocniki tego typu będą droższe.

Nocnik turystyczny walizeczka

Ma największe rozmiary ze wszystkich nocników turystycznych, dlatego raczej należy go traktować jako nocnik używany w miejscu noclegowym. Jeśli dziecko ma ochotę, oczywiście może go ze sobą zabrać w plener – ma wygląd dziecięcej walizeczki. Jednak trudno wyobrazić sobie, że i tak już objuczony innymi rzeczami dla dziecka rodzic zechce go sam ze sobą taszczyć. Za to ten typ nocnika jest bardzo wygodny dla dziecka.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Wybór nocnika turystycznego

Najpraktyczniejsze są niewątpliwie nocniki jednorazowe, ale wiadomo – każda sztuka kosztuje. Osoby oszczędne powinny raczej skłonić się ku nocnikom wielorazowym, dwufunkcyjnym. Taki nocnik posłuży aż do końca procesu odpieluchowania i jest relatywnie niedrogi. Jednak nie należy on do najmniejszych, choć zajmuje mniej miejsca niż nocnik-walizeczka. Z łatwością wejdzie do bagażnika samochodu, większej torby, czy kosza pod wózkiem, ale nie da się go schować do podręcznej torebki. Trzeba też pamiętać o uzupełnianiu zapasu woreczków foliowych.

A pisuar? Tu sprawa jest oczywista: idealnie sprawdzi się, gdy dziecko zawoła „chcę siusiu’’, ale nie rozwiąże problemu, gdy maluch będzie potrzebował nocnika turystycznego do „grubszej roboty’’. Dlatego raczej nadaje się jako uzupełnienie wyposażenia rodziców odpieluchowujących swoją pociechę, czyli jako dodatkowe akcesorium obok uniwersalnego nocnika. Poniżej obejrzysz (kupisz w dobrej cenie!) 4 propozycje nocników turystycznych ze wszystkich dostępnych typów:

1. Jednorazowy nocnik turystyczny, cena: 5,5 zł za sztukę

Praktyczny, rozkładany nocnik-tron. Bez problemu mieści się w damskiej torbie – ma wymiary 16 cm x 9 cm x 3 cm. Wytrzymuje nacisk do 30 kg. Wewnątrz superchłonna wkładka pochłaniająca płyny i zapachy. Po użyciu można go szczelnie zamknąć i wyrzucić, trzymając za specjalne uchwyty. W pełni biodegradowalny.

Zalety:
 • lekki
 • niewielkie rozmiary
 • udźwig do 30 kg
 • biodegradowalny

2. Nocnik-pisuar, cena 20 zł

Występuje w wersji zarówno dla dziewczynek (na zdjęciu), jak i dla chłopców – różnią się kształtem lejka. Jest dyskretny – przypomina bidon o wymiarach 19 cm wysokości i 8,5 cm średnicy. Wyposażony w korek do zamykania po użyciu. Łatwy do utrzymania w czystości – wystarczy go opłukać pod bieżącą wodą.

Zalety:
 • dyskretny
 • niewielkie rozmiary
 • niska cena

3. Nocnik turystyczny dwufunkcyjny, cena 29 zł

Bardzo praktyczny – może służyć jako nakładka na sedes (wystarczy rozłożyć na boki nóżki) lub jako samodzielny nocnik (po włożeniu woreczka). Z przodu podwyższony, co zapobiega rozpryskiwaniu moczu na zewnątrz w przypadku chłopców. Wymiary stojącego nocnika: 28 cm x 18 cm x 25 cm. Utrzyma dziecko do 35 kg.
Zalety:
 • dwufunkcyjny
 • lekki
 • poręczny

4. Nocnik turystyczny My Carry Potty, cena: 89 zł

Do wyboru jest pięć wzorów: pszczółka, dinozaur, krówka, biedronka i pingwinek. Jest to stabilny nocnik z osłonką zapobiegającą pryskaniu. Po zamknięciu klapy jest w pełni szczelny, więc nie ma konieczności natychmiastowego opróżniania nocnika. Wymiary: 24 cm x 26 cm x 15 cm.

Zalety:
 • solidne wykonanie
 • stabilny
 • z systemem antywyciekowym
 • wygodny dla dziecka
nocnik turystyczny walizka

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy