noworodek nie chce ssać, karmienie piersią
fot. Fotolia

10 powodów, dlaczego noworodek nie chce ssać piersi

Noworodek nie chce ssać piersi i nie umiesz go do tego nakłonić? Zobacz jakie mogą być tego przyczyny, a twoje dziecko zacznie jeść i będzie zdrowo rosnąć.
Aleksandra Sokalska
noworodek nie chce ssać, karmienie piersią
fot. Fotolia

1. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jest zmęczony po porodzie

Może się to zdarzyć, jeśli narodziny były długie lub pojawiły się jakieś komplikacje.
  • Potrzebujesz spokoju i cierpliwości. Połóż noworodka blisko siebie, łagodnie połaskocz w policzek. Gdy otworzy buzię, wkropl mu na języczek odrobinę mleka. Być może zacznie jeść. Jeśli nadal nie chce i zasypia, poczekaj. Po 2–3 godzinach znów spróbuj nakarmić dziecko. Gdy nadal odmawia jedzenia, powiedz o tym lekarzowi.
Redakcja poleca: Nasze historie: karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią – genialny pomysł natury na to, by nasze potomstwo rosło zdrowe i mądre oraz by więź między matką a dzieckiem rozkwitała i rosła w siłę. Zobacz, jak wspominają ten czas redaktorki mamotoja.pl. Nie zawsze było różowo!

2. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jeszcze tego nie umie

Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: dziecko nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść.
  • Porozmawiaj z doświadczoną pielęgniarką lub z doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz dziecko do piersi i czy ono prawidłowo ssie. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie ćwiczenia.

3. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy krztusi się mlekiem

Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Dziecko krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze.
  • Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też wybierać takie pozycje do karmienia piersią, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią.

4. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy ulewa mleko

Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową.
  • Staraj się karmić dziecko częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu. Sprawdź, czy prawidłowo przybiera na wadze.
Czy twoje dziecko nie waży za mało? Sprawdź!

5. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy ma kolkę

Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy dziecko boli brzuch, może nie chcieć ssać (choć są dzieci, które uspokajają się przy piersi).
  • Pomasuj dziecko, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania, który go uspokoi. Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć.
Obejrzyj film z podpowiedziami, jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy