noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock

Noworodek z niezabezpieczoną PĘPOWINĄ w oknie życia. Na kartce napisano tylko kilka słów

Nowo narodzony chłopiec został znaleziony w oknie życia w Bielsku-Białej. Dziecko było mocno wyziębione, ale zdrowe. Ktoś zostawił przy nim karteczkę.
Magdalena Drab
noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock
Noworodka znalazły siostry nazaretanki, które opiekują się oknem życia w Bielsku-Białej. Chłopczyk był wychłodzony, zawinięty jedynie w poszewkę. Od razu przewieziono go do Szpitala Wojewódzkiego.

Noworodek w oknie życia: miał przy sobie karteczkę

Nowo narodzonego chłopca zostawiono w oknie życia ok. godziny 23.10 w minioną środę. Siostry nazaretanki znalazły dziecko owinięte w poszewkę, z niezabezpieczoną pępowiną. Obok noworodka znajdowała się kartka, na której zapisano datę 26 sierpnia oraz godzinę 16.45 wskazującą na moment narodzin chłopczyka. Osoba, która zostawiła dziecko w oknie życia, nie podała jego imienia. Wyziębionego noworodka przewieziono do szpitala, a dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wyraził nadzieję, że maluszek będzie się zdrowo rozwijał.

Okno życia w Bielsku-Białej działa już 11 lat. Nowo narodzony chłopczyk to drugie dziecko, które w nim zostawiono. Pierwszy był chłopiec oddany przez matkę w 2016 roku.
Redakcja poleca: Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]
Tylko młoda matka wie, ile pracy, czasu i energii wymaga zajmowanie się małym dzieckiem i domem. Mężczyźni najczęściej nie mają na ten temat bladego pojęcia, dlatego nie doceniają kobiet. „Zamień się rolami z partnerem, niech przez jeden dzień zobaczy, co to znaczy opiekować się dzieckiem, gotować, sprzątać, robić pranie’’ – mówi dr Magdalena Śniegulska.

Jak działają okna życia?

Dziecko pozostawiane w oknie życia jest przewożone przez policję do szpitala. Później trafia do pogotowia opiekuńczego i wyrabia się mu akt urodzenia. Jeśli do tego czasu matka nie zgłosi się po dziecko, sąd wydaje zgodę na adopcję. Po ukończeniu 16 lat dziecko nie będzie już mogło poznać personaliów matki (jeśli są znane).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy