Dziecko w wózku
fot. Fotolia

Sprytna ochrona przed słońcem? To może dla dziecka skończyć się szpitalem!

Stosując ten stary trick, chcemy dobrze, ale według lekarzy, zamiast chronić dziecko, zwiększamy ryzyko szoku termicznego albo nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.
Sylwia Niemczyk
Dziecko w wózku
fot. Fotolia
Pierwszy fakt: każde niemowlę powinno być latem bezwględnie chronione przed słońcem. Już kilka lat temu badania naukowe wykazały, że promienie słoneczne wnikają głęboko w cienką skórę niemowlęcia i powodują zmiany w kodzie DNA komórek skórnych, a to może w przyszłości prowadzić do czerniaka. 

Drugi fakt: dziecko przez pierwsze 6 miesięcy, a nawet według wielu dermatologów, przez cały 1. rok życia nie powinno być smarowane kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Jak w takim razie chronić niemowlę przed słońcem? 

Dla takich maluszków najlepszą ochroną przeciwsłoneczną jest przebywanie w cieniu, nic więc dziwnego, że rodzice radzą sobie na spacerach jak mogą i po prostu zakrywają wózek pieluszką albo lekkim kocem. 

Tylko, że to wcale nie jest dla dziecka takie dobre. Więcej nawet – to dla niego może być groźne, i to nawet śmiertelnie! Pediatra z dziecięcego szpitala w Sztokholmie, Svante Norgren, ostrzega, że zakrywanie wózka sprawia, że w środku robi się bardzo gorąco i duszno jak w termosie, a to może prowadzić do kłopotów dziecka z oddychaniem, szoku termicznego i nawet śmierci łóżeczkowej.

To nie jest tylko puste zasiewanie strachu wśród młodych rodziców. Naukowcy przeprowadzili eksperyment: okazało się, że jeśli w ciepły dzień zakryjemy gondolę kocem, to po pół godzinie temperatura w środku wózka może wzrosnąć do 34 stopni C, a po godzinie nawet do 37 stopni C! 

Co więcej – w eksperymencie badacze nie używali żadnego wełnianego, nieprzewiewnego koca, ale wykonanego z lekkiej i przewiewnej tkaniny. 

– Taki szybki i wysoki wzrost temperatury jest bardzo niebezpieczny dla organizmu niemowlęcia – ostrzega Svante i przypomina, że jednym z czynników zwiększających ryzyko SIDS jest przegrzewanie dziecka, szczególnie podczas jego snu.

OK, to może w takim razie nakryć wózek leciuteńką pieluszką tetrową?
Jasne, jest to jakieś wyjście – tylko z drugiej strony: po co mielibyśmy to robić? Lekka pieluszka tetrowa nie stanowi skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, jedyne co, to może chronić oczy dziecka przed nadmiernym światłem, ale i to też tylko w małym stopniu. W dodatku, kiedy zakryjemy wózek pieluszką nie widzimy, czy dziecko nie ulało, nie zakrztusiło się, albo czy nie ma kłopotów z oddychaniem. Lepiej więc po prostu tego nie robić. 
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Zasady pielęgnacji niemowlęcia w upał

Zobacz, jak ulżyć dziecku w gorące dni:
  • nie wychodź z dzieckiem na spacer między godziną 10. a 16.
  • częściej przystawiaj dziecko do piersi albo, jeśli karmisz mieszanką, podawaj między posiłkami letnią wodę
  • ochładzaj je letnimi prysznicami albo kąpielami
  • nie narażaj je na przeciągi ani na mocne podmuchy wiatraków
  • w samochodzie reguluj klimatyzację tak, żeby różnica między temperaturą na zewnątrz a tą wewnętrz nie przekraczała 10 stopni C.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka