Wyposażą szpitale z oddziałami neonatologicznymi w kabiny dezynfekujące
fot. Adobe Stock

Rewolucja w szpitalach! Tak będą chronić najmłodszych pacjentów przed COVID-19!

Fundacja Pomaganie jest Trendy zainstaluje w polskich szpitalach z oddziałami dziecięcymi specjalne bramki odkażające. Chociaż skorzystają na tym wszyscy pacjenci, inicjatorom akcji zależy przede wszystkim na ochronie najmłodszych i zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
Wyposażą szpitale z oddziałami neonatologicznymi w kabiny dezynfekujące
fot. Adobe Stock
Projekt #40milionówSerc to akcja, którą zainicjowała fundacja Pomaganie Jest Trendy oraz inżynierowie „Protegercov”. Akcję poparło 12 prezydentów polskich miast, znane gwiazdy oraz parlamentarzyści. Do testów trafiły pierwsze kabiny, które zainstalowano już w niektórych szpitalach.

Testy już trwają!

Pierwsze cztery kabiny dezynfekujące polskiej produkcji (Proteger Gate) trafiły do placówek szpitalnych w Katowicach, Wrocławiu, Krotoszynie i Kępnie, w których funkcjonują oddziały neonatologiczne. Skuteczność kabin ma pozwolić aż w 95 proc. ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów (w tym koronawirusa) na terenie szpitala. Przez bramki przechodzić będą wszyscy wchodzący do szpitali. W najbliższych tygodniach kolejne kabiny odkażające trafią do szpitali w Poznaniu i Kaliszu.

Nowo narodzone chore dzieci potrzebują ochrony

Na oddziałach neonatologicznych przebywają wcześniaki, ale i chore noworodki, które często muszą tam pozostawać całymi tygodniami lub miesiącami. W czasie pandemii dostęp do nich jest utrudniony lub w ogóle zabroniony, co sprawia, że dzieci są pozbawione kontaktu z rodzicami – rodzice nie mogą być obecni w pierwszych tygodniach życia ich dziecka. Dlatego ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 jest tak ważne. Dzięki temu funkcjonowanie oddziałów neonatologicznych będzie mogło wrócić do normy, a rodzice znów będą przy swoich dzieciach.

Testowane kabiny wykorzystują technologię stosowaną dotąd w salach operacyjnych. Dezynfekcja odbywa się dzięki użyciu przepływowych lamp UV-C. Przechodzący przez kabinę ludzie nie są spryskiwani płynem dezynfekcyjnym, nie ma więc mowy o podrażnieniu oczu czy górnych dróg oddechowych, lampy nie działają też niekorzystnie na odzież. Docelowo kabiny mają też automatycznie mierzyć temperaturę ciała.

Nie tylko kabiny dezynfekujące

Fundacja, oprócz kabin, przekazuje też szpitalom specjalne urządzenia – szafy do bezpłynowej dezynfekcji przedmiotów, np. pościeli, oraz specjalnie opracowany żel do dezynfekcji. Żel ten jako jedyny na świecie może być stosowany we wszystkich rodzajach dozowników, a jednocześnie nie powoduje wysuszenia i pękania skóry, a wręcz ją pielęgnuje, co jest szczególnie ważne w przypadku personelu medycznego, który dezynfekuje setki razy dziennie.

Ty też możesz pomóc!

Inicjatorzy akcji chcą docelowo wyposażyć w taki sprzęt 300 polskich szpitali. Każdy z nas może w tym pomóc, dorzucając się do utworzonej na ten cel zbiórki: siepomaga.pl/40milionowSerc. Akcję wspierają m.in.: Iga Świątek, Małgorzata Kożuchowska, Bracia Collins, Jan Błachowicz. Specjalnie w celu promocji akcji gwiazdy nagrały specjalny spot. Z kolei prezydencji miast, które popierają akcję, wzięli udział w nagraniu bajki o przygodach duszka Babu, który jest maskotką fundacji Pomaganie jest Trendy.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy