Szczepienia obowiązkowe, szczepionki przeciw pneumokokom
fot. Fotolia

Nowa ustawa o szczepieniach: więcej obowiązkowych szczepień

Dzięki zmianom w ustawie będzie możliwe wprowadzenie do kalendarza szczepień kolejnych darmowych szczepień, np. przeciw pneumokokom.
Sylwia Niemczyk
Szczepienia obowiązkowe, szczepionki przeciw pneumokokom
fot. Fotolia
Od 2017 r. obowiązkowe szczepienia będą finansowane nie z Ministerstwa Zdrowia, ale z NFZ-u – prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę.

Ta zmiana umożliwi wprowadzenie do kalendarza szczepień dodatkowego obowiązkowego, a co za tym idzie, darmowego, szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom i HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego – zdjęcia). Umożliwi – ponieważ NFZ dysponuje większym budżetem na ochronę zdrowia publicznego niż Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie koszt szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych i darmowych szczepień w Polsce wynosi ok. 80 mln złotych na rok. Wielu ekspertów od lat apeluje o rozszerzaniu kalendarza powszechnych szczepień, szczególnie o szczepionkę przeciw pneumokokom, bo właśnie te bakterie powodują najwięcej poważnych zakażeń bakteryjnych. Ministerstwo Zdrowia jednak do tej pory jednak nie miało środków na finansowanie powszechnych szczepień przeciw pneukomokom, dlatego na razie te szczepienia są zalecane, ale płatne, a koszt pełnego szczepienia to ok. 1 tys. złotych.
Polecamy: Jakie szczepionki dla dorosłych?

Szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe i darmowe tylko dla dzieci z grup ryzyka (m.in. wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży i z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także dzieci poniżej 5. roku życia z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc (astmą), chorobami serca, nerek, śledziony i z chorobami metabolicznymi).
Czytaj: Czemu szczepionka przeciw pneumokokom powinna być za darmo?

Prezydent uzasadnił zmiany w ustawie znacznymi oszczędnościami, związanymi z ograniczeniem występowania chorób zakaźnych, trudnych – i drogich! – do leczenia.

Sprawdź: Kalendarz szczepień: dzieci 0-18 lat
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy