Przedszkolaki
fot. Fotolia

Umiejętności przedszkolaka mają wpływ na sukces w dorosłym życiu

Naukowcy odkryli, że istnieje związek pomiędzy zdolnościami osiąganymi w wieku przedszkolnym a osiąganiem sukcesów w dorosłym życiu.
Dominika Bielas
Przedszkolaki
fot. Fotolia
Każdy rodzic jest świadomy, że umiejętności osiągane w wieku przedszkolnym są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Intuicyjnie uczymy dzieci dzielenia się i zabawy z innymi dziećmi, także staramy się pomóc radzić sobie z emocjami, szczególnie tymi trudnymi. Jednak okazuje się, że mogą one wpłynąć na długofalowy sukces naszego dziecka. Amerykańscy badacze przekonują, że zadbanie o rozwój emocjonalny dziecka to inwestycja w przyszłość.

Zaskakujące wyniki badań

W „American Journal of Public Health” opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na 800 przedszkolakach. Badacze z Penn State University oraz Duke University przyjrzeli się jak umiejętności społeczne i umiejętność radzenia sobie z emocjami może wpłynąć na dalsze życie zawodowe. Naukowcy znaleźli związek pomiędzy umiejętnościami społecznymi przedszkolaków, a tym jak te osoby porodziły sobie w życiu dorosłym.

W 1991 roku wychowawcy ocenili dzieci na podstawie takich czynników, jak: słuchanie innych, dzielenie się materiałami, rozwiązywanie problemów z rówieśnikami czy bycie pomocnym. Po latach naukowcy sprawdzili, czy skończyli szkołę ponadgimnazjalną, studia, a także czy pracują. Przeanalizowano również problemy z prawem, uzależnienia i choroby psychiczne.

Okazało się, że dzieci, które w przedszkolu pomagały innym oraz chętnie dzieliły się zabawkami, w dorosłym życiu częściej od innych kończyły studia. Szybciej od rówieśników znajdywały także pracę w pełnym wymiarze godzin. Natomiast dzieci, które w wieku przedszkolnym miały problemy z rozwiązywaniem konfliktów, rzadziej kończyły studia, a nawet szkołę ponadgimnazjalną. Częściej także wpadali w uzależnienia i problemy z prawem.
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Nie tylko nauka literek

Badacze sugerują, że skupianie się tylko na wynikach w nauce to błąd. Warto zadbać o rozwój umiejętności społecznych, a także o rozwój emocjonalny dziecka. Rozwijanie w dziecku ciekawości, kreatywności, mogą się przełożyć na sukces dziecka w życiu dorosłym. Czy dziecko bez takich umiejętności jest skazane na porażkę? Nie! Specjaliści przekonują, że istotne jest rozwijanie tych umiejętności także zadbanie o rozwój inteligencji emocjonalnej. Chodzi o zachowanie równowagi w tym, na co rodzice zwracają uwagę. Warto także pamiętać, że nad tymi umiejętnościami jako rodzice można pracować niemalże nieustanie, gdy jesteśmy razem z dzieckiem.

Źródło: CNN

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy