jak odzwyczaić od karmienia piersią
fot. Adobe Stock

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią: 10 sposobów, by oduczyć picia mleka z piersi

Jeśli twoje dziecko ma rok lub więcej i nadal często budzi się w nocy, pewnie chcesz odzwyczaić je od karmienia piersią. Są na to skuteczne sposoby, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Maluch oduczy się pić mleko z piersi, jeśli będziesz działać konsekwentnie i zdecydowanie.
Małgorzata Malinowska
jak odzwyczaić od karmienia piersią
fot. Adobe Stock

Chcesz odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, bo jesteś już zmęczona nocnym wstawaniem? To zrozumiałe. Choć są dzieci, które potrafią przespać pół nocy albo nawet całą, to są też i takie, które budzą się praktycznie co chwilę, domagając się za każdym razem piersi mamy. Jeśli masz dość, bo ciągle chodzisz niewyspana, znajdziesz tu wskazówki, które pomogą dziecku oduczyć się picia z piersi i przesypiać całą noc.

Nakarm dziecko porządnie w ciągu dnia

Aby odzwyczaić dziecko od karmienia piersią w nocy, staraj się w ciągu dnia regularnie karmić dziecko i nie zapominać o przystawianiu do piersi (nawet, jeśli dziecko nie domaga się posiłku). Jeśli z różnych przyczyn pominiesz któreś karmienie w ciągu dnia, dziecko na pewno będzie chciało nadrobić stracony posiłek w nocy.

Zanim pójdziesz spać, obudź dziecko na karmienie

Sprawdzoną metodą mam jest nakarmienie dziecka, zanim mama uda się na odpoczynek. Bo możesz być pewna, że gdy tylko zamkniesz oczy, dziecko obudzi się na karmienie.

Zapewnij dziecku więcej bliskości

To, że twoje dziecko budzi się często na nocne karmienie, może być wynikiem tego, że potrzebuje więcej bliskości i dotyku. Dlatego jeśli chcesz oduczyć dziecko picia z piersi, w ciągu dnia zadbaj o to, żeby zapewnić mu swój dotyk. Idealnie sprawdza się tutaj noszenie dziecka w chuście.

Przyzwyczaj dziecko do usypiania z tatą

Gdy dziecko jest już nakarmione przed snem, przekaż obowiązki związane z usypianiem tacie. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do obecności taty i gdy obudzi się w nocy, jest szansa, że ponownie zaśnie, gdy tata weźmie je na ręce.

Ogranicz dziecku dostępność piersi

Jeśli nakarmiłaś już dziecko przed snem, wyjmij delikatnie pierś z jego buzi i zakryj biust. Gdy w nocy dziecko obudzi się w poszukiwaniu sutka, jest większa szansa, że gdy go nie znajdzie, zniechęci się i ponownie zaśnie.

Ucz dziecko, że pobudka w nocy nie oznacza karmienia

Pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia dziecko rozumie proste zdania. Aby oduczyć je picia mleka z piersi w nocy, wytłumacz, że jest noc i trzeba dalej spać, a jedzonko będzie, gdy maluch wstanie. Ewentualnie podaj do picia wodę.

Zwiększ odległość pomiędzy wami

Jeśli wymienione metody nie działają, a dziecko cały czas budzi się na nocne karmienie, możesz przenieść dziecko do innego łóżka. Ciągła bliskość z mamą może być powodem częstego budzenia się w nocy.

Powiedz „nie” nocnemu karmieniu piersią

Gdy dziecko jest na tyle duże, że potrafi zrozumieć znaczenie niektórych słów, a mama naprawdę jest już zmęczona i nie ma siły wstawać, spróbuj powiedzieć dziecku stanowczo „nie”. W takich sytuacjach tata jest olbrzymim wsparciem, ponieważ jego zadaniem będzie wstanie do płaczącego dziecka i wytłumaczenie mu, że: „Nie, nie teraz. Rano. Teraz mama śpi, ty też śpij”. Idealnie, jeśli to zadziała, ale jeśli nie, obydwoje musicie zapewnić dziecku poczucie bliskości, tak żeby nie narażać go na zbyt duży stres.

Idź spać do innego pokoju

Gdy odzwyczajasz dziecko od karmienia piersią, wypróbuj osobne spanie. Przenieś się do innego pokoju, żeby dziecko nie wyczuwało twojej piersi, dzięki czemu jest szansa, że będzie budziło się rzadziej. Jednak tego sposobu używaj jako ostateczności.

Gdy odzwyczajasz od karmienia piersią, obserwuj reakcje dziecka

Chociaż chcesz zmienić nawyki dziecka, to musisz pamiętać, że maluszek jest tutaj najważniejszy. Jeśli zauważysz, że zmiany źle wpływają na zachowanie czy samopoczucie dziecka, zrezygnuj z nich na pewien czas.

Pomysły zostały zaczerpnięte z książki „Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia”; William Sears, Martha Sears, Robert Sears, James Sears; Wydawnictwo Mamania

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy