sen małego dziecka
fot. Fotolia

10 sposobów, dzięki którym twoje dziecko nie będzie budziło się w nocy na karmienie

Twoje dziecko nadal często budzi się w nocy, chociaż już nie powinno? Jeśli chcesz to zmienić, poznaj sposoby, które ci w tym pomogą.
Małgorzata Malinowska
sen małego dziecka
fot. Fotolia

Jedne dzieci potrafią przespać pół nocy, inne całą, ale są też i takie, które budzą się praktycznie co chwilę, domagając się za każdym razem piersi mamy. Jeśli ci to nie przeszkadza, to ten artykuł nie jest ci potrzebny, ale jeśli jesteś już tym zmęczona i ciągle chodzisz niewyspana, to znajdziesz tu wskazówki, które powinny pomóc dziecku przespać całą noc.

Nakarm porządnie dziecko w ciągu dnia

Staraj się w ciągu dnia regularnie karmić dziecko i nie zapominać o przystawianiu do piersi, nawet, jeśli dziecko nie domaga się posiłku. Jeśli z różnych przyczyn pominiesz któreś karmienie w ciągu dnia, dziecko na pewno będzie chciało nadrobić stracony posiłek w nocy.
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.

Zanim pójdziesz spać, obudź dziecko na karmienie

Sprawdzoną metodą mam, jest nakarmienie dziecka, zanim mama uda się na odpoczynek. Bo możesz być pewna, że gdy tylko zamkniesz oczy dziecko obudzi się na karmienie.

Zapewnij dziecku więcej bliskości

To, że twoje dziecko budzi się często na nocne karmienie może być wynikiem tego, że potrzebuje więcej bliskości i dotyku. Dlatego w ciągu dnia zadbaj o to, żeby zapewnić dziecku swój dotyk. Idealnie sprawdza się tutaj noszenie dziecka w chuście.

Polecamy: Dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku? Powodów jest dużo!

Przyzwyczaj dziecko do usypiania z tatą

Gdy dziecko jest już nakarmione przed snem, przekaż obowiązki związane z usypianiem tacie. Dzięki temu, dziecko przyzwyczai się do obecności taty i gdy obudzi się w nocy, jest szansa, że ponownie zaśnie, gdy tata weźmie je na ręce.

Ogranicz dziecku dostępność piersi

Jeśli nakarmiłaś już dziecko przed snem, wyjmij delikatnie pierś z jego buzi i zakryj piersi. Gdy w nocy dziecko obudzi się w poszukiwaniu sutka, jest większa szansa, że gdy go nie znajdzie, zniechęci się i ponownie zaśnie.

Zobacz także: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog 

Ucz dziecko, że pobudka w nocy nie oznacza karmienia

Pomiędzy dwunastym, a osiemnastym miesiącem, dziecko rozumie proste zdania. Możesz wtedy wytłumaczyć mu, że jest noc i trzeba dalej spać, a jedzonko będzie, jak wstanie.

Zwiększ odległość pomiędzy wami

Jeśli wymienione metody nie działają, a dziecko cały czas budzi się na nocne karmienie, możesz zastosować przeniesienie dziecka do innego łóżka. Ciągła bliskość z mamą może być powodem częstego budzenia się na karmienie.

Powiedz "nie"

Gdy dziecko jest na tyle duże, że potrafi zrozumieć znaczenie niektórych słów, a mama naprawdę jest już zmęczona i nie ma już siły wstawać, spróbuj powiedzieć dziecku stanowczo "nie". W takich sytuacjach tata jest olbrzymim wsparciem, ponieważ jego zadaniem będzie wstanie do płaczącego dziecka i wytłumaczenie mu, że "Nie, nie teraz. Rano. Teraz mama śpi, ty też śpij". Idealnie, jeśli to zadziała, ale jeśli nie, obydwoje musicie zapewnić dziecku poczucie bliskości, tak, żeby nie narażać je na zbyt duży stres.

Idź spać do innego pokoju

Wypróbuj osobne spanie. Przenieś się do innego pokoju, żeby dziecko nie wyczuwało twojej piersi, dzięki czemu jest szansa, że będzie budziło się rzadziej. Jednak tego sposobu używaj jako ostateczności.

Pamiętaj: Obserwuj reakcje dziecka

Chociaż chcesz zmienić nawyki dziecka, to musisz pamiętać, że dziecko jest tutaj najważniejsze. Jeśli zauważysz, że zmiany źle wpływają na zachowanie, czy samopoczucie dziecka, to zrezygnuj z nich na pewien czas.

Zobacz także: Trudny koniec karmienia piersią?

Pomysły zostały zaczerpnięte z książki "Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia"; William Sears, Martha Sears, Robert Sears, James Sears; Wydawnictwo Mamania.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy