GRY
 
 

Omlecik dla niemowlaka

Czy 11-miesięczne dziecko może już zjeść omleta? Jak go przygotować dla malucha w tym wieku? Odpowiada dietetyk.

fot. Kowalewscy
Mój synek ma już 11 miesięcy. Chciałabym mu robić omleciki. Czy tak małe dziecko może je już zjeść? Jak je przygotować dla malucha w tym wieku? Olena z Przemyśla

Pani synek może od czasu do czasu zjeść omlecik. Świeże jajko trzeba lekko ubić z łyżeczką wody i wylać na małą rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju. Potem należy ją przykryć pokrywką, a gdy omlet się zetnie, przewrócić go na drugą stronę. Jest bardzo miękki i delikatny. Dobrze smakuje z łyżką uduszonego posiekanego szpinaku, brokułami lub jarzynowym purée ze słoiczka. Można go podać na drugie danie albo kolację.

Omlet można też przygotować z dodatkiem odrobiny mąki. Jajko należy ubić z łyżeczką wody i płaską łyżeczką mąki pszennej. Taki omlet jest doskonały z dodatkiem świeżych lub mrożonych owoców albo przecierem owocowym ze słoiczka, a także ozdobiony łyżeczką naturalnego jogurtu. 


Odpowiada: dr Halina Weker, od 17 lat kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada również dietetykę pediatryczną na UM w Warszawie.


td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj