Palenie papierosów w ciąży szkodzi
fot. Fotolia

Palisz w ciąży? Szykuj się na kłopoty!

Nie wiesz, dlaczego tak naprawdę powinnaś rzucić palenie. Mamy dla ciebie krótką ściągę o tym, jak szkodzą papierosy. Ciąża to – podobno – najlepsza motywacja, by przestać palić. Lepszej nie będzie.
Małgorzata Wódz
Palenie papierosów w ciąży szkodzi
fot. Fotolia

Gdy palisz w ciąży, dziecko:

1. Nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. 
 
2. Ma kontakt z mnóstwem substancji chemicznych, które zawierają papierosy. Czterdziestu z nich przypisuje się działanie rakotwórcze. 
 
3. Może urodzić się z niską masą ciała  (będzie o ok. 100–300 g mniejsze niż dziecko niepalących rodziców) i wadą wrodzoną, np. rozszczepem wargi lub podniebienia.

4. Będzie bardziej chorowite. Słabszy układ odporności dzieci narażanych na dym tytoniowy sprawia, że częściej łapią infekcje dróg oddechowych. 
 
5. Ma szybszy puls, po urodzeniu może być bardziej niespokojne i mocniej zagrożone ryzykiem śmierci łóżeczkowej
 
6. Może mieć skłonność do agresji (gryzienia, kopania, bicia).
 
7. Może odstawać od rówieśników, m.in. gorzej zapamiętywać, wolniej wnioskować.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Bierne palenie też szkodzi

Jeśli ktoś z domowników pali, twoje dziecko otrzymuje niemal taką samą dawkę toksycznych substancji, jakbyś sama paliła. nawet wychodzenia na papierosa na balkon nie rozwiązuje problemu. Cząsteczki dymu tytoniowego osiadają na ubraniu i włosach palacza, więc nadal jesteś narażona na ich działania. 

Rozwiąż test, jak dbać o zdrowie w ciąży


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy