6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
fot. Fotolia

Pamięć niemowlęcia

Czy niemowlę pamięta cokolwiek z okresu, gdy było jeszcze w twoim brzuchu ? Czy po latach przypomni sobie pierwsze urodziny? Jak rozwija się jego pamięć?
Beata Turska
6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
fot. Fotolia

Przed narodzinami

Choć  nie pamiętamy pierwszych lat życia, jest wiele dowodów na to, że nasza pamięć zaczyna funkcjonować bardzo wcześnie – już przed narodzinami. 
 • Noworodki  rozpoznają odtwarzany z taśmy głos własnej mamy: słuchają go chętniej niż głosu obcych kobiet. A skoro rozpoznają, to znaczy, że gdzieś w ich główkach świta myśl "Tak, ja to już słyszałem”.  
 • Odróżniają mowę ojczystą od obcej, a więc ich umysł zarejestrował jej rytm i melodię.
 • Być może pamiętają znacznie więcej, jednak trudno to sprawdzić.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Po narodzinach

Od pierwszych chwil życia dziecko rozpoznaje obrazy, dźwięki i inne bodźce z którymi miało już kontakt.
 • Przytulone do piersi zaczynają ssać, a więc pamiętają,  że pierś = jedzenie.
 • Dłużej wpatrują się w obrazek, który widzą po raz pierwszy, a więc potrafią odróżnić go od tych "starych".
 • Przestają reagować płaczem czy przestrachem na często słyszane odgłosy, a więc gdzieś z zakamarkach ich umysłu, musi być ich ślad ("Ok., już to słyszałem i nie stało się nic złego. Nie ma co się przejmować"). 
Na początku ślady pozostawione w umyśle, są jednak bardzo nietrwałe. Z czasem to się zmienia.
 • Dla noworodka każda zabawka  jest "nowa" po upływie zaledwie dwóch minut od chwili, gdy widział go po raz ostatni. Jednak z czasem to się zmienia. 
 • Cztero- pięciomiesięczny bobas potrafi już rozpoznać twarz babci  nawet po dwóch tygodniach. 
 • Ośmiomiesięczny malec  zawzięcie szuka grzechotki, którą upadła mu na podłogę, a więc pamięta o niej także wówczas, gdy jej nie widzi. Wcześniej przestawała dla niego istnieć, gdy tylko tracił ją z oczu. 
 • Pod koniec pierwszego roku życia dziecko nie tylko rozpoznaje  znajome przedmioty i sytuacje ale także potrafi odtwarzać wcześniejsze doświadczenia: na przykład potrafi (jeśli  mu to wcześniej pokażesz) położyć do łóżeczka misia i nakryć go kołderką. 
 

Zapomniane ale ważne

Twoje dziecko nie zapamięta pierwszych urodzin. Drugich i trzecich też nie. Jednak jak wyjaśnia profesor Maria Jagodzińska, autorka książki "Rozwój pamięci w dzieciństwie" , jednym z największych paradoksów związanych z ludzką pamięcią jest fakt, że choć nie pamiętamy pierwszych trzech, czterech lat naszego życia, to właśnie zdobyte wówczas doświadczenia w dużej mierze nas  kształtują.
Wpływają na nasze decyzje, życiowe wybory, decydują o tym, jacy jesteśmy, jaki mamy stosunek do innych,  co lubimy, a czego nie.
 • Na przykład boimy się psów, ale nie pamiętamy, że kiedyś jakiś brytan nas przestraszył.
 • Lubimy zapach pieczonych jabłek, choć nie umiemy sobie przypomnieć babcinej szarlotki. 
 • Podobnie jest z innymi, także o wiele ważniejszymi sprawami, na przykład poczuciem bezpieczeństwa. Twój malec nie będzie pamiętał, że wstawałaś do niego w środku nocy, gdy płakał. Ale – jeśli później nie wydarzy się nic, co to zmieni – będzie czuł się w świecie bezpiecznie.

Na podstawie książki prof. Marii Jagodzińskiej „Rozwój pamięci w dzieciństwie”
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy