GRY

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Ile dni musi upłynąć od współżycia, żeby test ciążowy pokazał wiarygodny wynik? Kiedy najlepiej go zrobić, wyjaśnia ekspert.
kiedy robić test ciążowy, po ilu dniach robić test ciążowy, pozytywny test ciążowy
fot. Fotolia
Jeśli staracie się wraz z partnerem o dziecko, prawdopodobnie zetknęłaś się z różnymi opiniami na temat tego, kiedy robić test ciążowy. Po ilu dniach od współżycia można liczyć na to, że pokaże się pozytywny wynik? Jak długo trzeba czekać od współżycia? Sprawdź nasze wskazówki!

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Musisz nieco uzbroić się w cierpliwość, zanim wykonasz test ciążowy. Od współżycia musi minąć pewien czas, zanim test będzie w stanie wykazać, że doszło do zapłodnienia. Można go wykonać nie wcześniej, niż w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli wówczas wynik wyjdzie pozytywny, prawdopodobnie jesteś w ciąży, jeśli jednak okaże się negatywny, nie zawsze jest to znakiem jej braku. Czasami trzeba poczekać kilka dni więcej i ponownie wykonać test, by wynik był miarodajny
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Blada kreska - jest ciąża czy jej nie ma?

Im wcześniej wykonasz test, tym kreska wskazująca na ciążę będzie bledsza, ponieważ stężenie hormonu hCG wskazującego na ciążę, wzrasta wraz z rozwojem ciąży (w I trymestrze, później maleje), a właśnie ten hormon wykrywany jest na teście ciążowym. Intensywność kreski świadczy jedynie o stopniu zaawansowania ciąży, a nie o jej potwierdzeniu lub braku. Nawet ledwie widoczna kreska to znak, że doszło do zapłodnienia.  Np. w 3 tygodniu ciąży stężenie hCG waha się od 5 do 50 mIU/ml, a w 6 tygodniu wynosi już 1,080–56,500 mIU/ml.

Dla niecierpliwych - test ciążowy z krwi

Jeśli chciałabyś jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz wykonać test z krwi. Musisz w tym celu udać się do przychodni na pobranie. Jest on bardziej precyzyjny i już po tygodniu od stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne) może wskazać, czy doszło do zapłodnienia. Taki test możesz wykonać już ok. 21 dnia cyklu. 

Jak wykonać test ciążowy?

Testy ciążowe, które dostępne są w aptekach lub drogeriach, zawsze mają dołączone instrukcje obsługi. Wykonanie takiego testu zajmuje dosłownie chwilę, a na wynik trzeba czekać kilka minut. Niezależenie od tego, jaki jest to rodzaj testu ciążowego (np. paskowy, płytkowy), musisz umieścić na nim odrobinę moczu, a następnie odczekać wskazany czas, zanim na teście pojawi się wynik. 2 kreski na teście umieszczone w odpowiednich polach wskazują na ciążę. 

Na jakiej zasadzie testy ciążowe wykrywają ciążę?

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka: Test ciążowy należy zrobić nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki – najlepiej z porannego moczu. Wszystkie testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon który jest specyficzny dla ciąży. Warto pamiętać, że test ciążowy może być niewiarygodny, jeśli stosowane były leki hormonalne zawierające w składzie hCG. Czułość wszystkich testów jest podobna i wynosi między 95 a 99%. Nie ma znaczenia, czy jest to test płytkowy, paskowy czy strumieniowy. Każdy dodatni potwierdza ciążę.

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik, prowadzi Oddział Perinatologii w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu