GRY
 
 

Pokój noworodka

Szykujesz wyprawkę, czytasz rady dotyczące pielęgnacji, chcesz, by twoje dziecko miało komfortowe warunki. Ale czy na pewno dobrze znasz jego wymagania. Spróbujemy je nieco przybliżyć.

mama, noworodek, nosić
Noworodek nie przepada za ostrym światłem
Noworodki nie widzą zbyt dobrze, ich zmysł wzroku dojdzie do perfekcji dopiero później. Mimo to nie lubią zbyt jasno oświetlonych pomieszczeń. A nagły błysk światła może je przestraszyć. Zadbaj, by w pokoju, w którym będzie przebywało dziecko, nie włączać żarówek o dużej mocy.
To się może przydać w pokoju noworodka
 
• Rolety, żaluzje – warto je zainstalować w pokoju, nawet jeśli nie jest zbyt słoneczny. Będziesz miała wpływ na ilość nasłonecznienia. Pomogą ci stworzyć miły nastrój, np. kiedy dziecko śpi w południe (późną jesienią też zdarzają się bardzo słoneczne dni), i pozwolą przedłużyć jego drzemkę. Pod tym względem sprawdza się też baldachim przy łóżeczku, który chroni przed nadmiernym oświetleniem. Nie jest on jednak zbyt praktyczny – zbiera kurz i często trzeba go prać.
• Lamka nocna, która dyskretnie oświetli pokój. Będziesz mogła przy niej w nocy karmić lub przewijać dziecko, bez konieczności używania głównego oświetlenia. Jeśli chcesz włączyć żyrandol, najpierw zapal lampkę, żeby nie przechodzić gwałtownie z ciemności w blask.

Noworodek zdecydowanie woli łagodne dźwięki
Kiedy dziecko było jeszcze w twoim łonie, docierały do niego różne odgłosy, ale w wersji przytłumionej. Noworodki nie znają hałasu, więc tym bardziej go nie lubią. Twój dom ma różne brzmienia: dźwięki pralki, zmywarki, suszarki, odkurzacza, komputera (niektóre mocno wypasione komputery nieźle hałasują), drukarki, telefonu stacjonarnego i komórek. Przysłuchaj się wszystkim i przeanalizuj, czy nie będą nadmiernie stresować dziecka.
To się może przydać w pokoju noworodka 
• Więcej ciszy – którą zapewni wyciszenie tego, co się da, lub ustawienie bardziej hałaśliwych urządzeń, np. telefonu, komputera, telewizora, z dala od pokoju maluszka. Dobrego sprzętu AGD lub RTV raczej nie wymienisz tylko z powodu jego dźwięku. Jeśli jednak zamierzałaś rozstać się ze swoim odkurzaczem, polecamy nowoczesne modele, które pracują niemal bezszmerowo. Mają taki sprzęt w swojej ofercie firmy Elektrolux, Rowenta, Philips. A może dzwonek do twoich drzwi zawsze podrywa cię na nogi swoim brzmieniem? Typowego brzęczyka może zastąpić gong, który wygrywa subtelne melodie.
• Odtwarzacz CD – warto do pokoju dziecka wstawić sprzęt do słuchania muzyki. Dowiedziono, że muzyka może świetnie stymulować rozwój – pod warunkiem, że nie będzie zbyt głośna i odtwarzana w odpowiednim czasie (przekonasz się, czy to dobry moment, obserwując reakcje dziecka). Zdecydowanie polecana jest klasyka. Za kilka miesięcy oprócz muzyki zaczniecie słuchać też bajek dźwiękowych.

Noworodek od suchego powietrza może mieć katar
Dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, szczególnie w pokoju, w którym często przebywa dziecko. Wietrzenie to skuteczny sposób, aby pozbyć się zarazków. Nie gwarantuje jednak, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone. Gdy grzeją kaloryfery, często jest zbyt suche. Norma, jaką przewidziano dla zdrowych pomieszczeń, to przedział wartości od 40 do 60 procent. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche – oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówek (np. w nosie lub w gardle). A wysuszona śluzówka nie może pełnić swojej funkcji ochronnej. Przez to łatwo może dojść do infekcji (katar, zapalenie gardła). Z kolei przy wilgotności powyżej 60 procent rozwijają się roztocza, których białko jest jednym z najsilniejszych alergenów. 
To się może przydać w pokoju noworodka 
• Higrometr – przyrząd do mierzenia poziomu wilgotności; można go kupić w komplecie z termometrem pokojowym.
• Nawilżacz powietrza – ale tylko taki model, który pełni jednocześnie funkcję oczyszczacza powietrza, np. Venta (skuteczne, ale bardziej pracochłonne jest rozwieszanie czystych namoczonych ręczników na grzejnikach). Kiedy wietrzysz pokój, przenieś malca do innego pomieszczenia i chroń go przed przeciągiem.
Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]
Opieka nad noworodkiem to nowe obowiązki, zmęczenie, czasem kłótni rodziców. Można sobie pomóc przetrwać ten czas. Pomóc związkowi, miłości. Jak? Podpowiada Jeannette Kalyta.

Ocena (10 ocen)

3.6
Doładuj
Przeładuj