Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie

Kichanie u noworodka – przyczyny, o czym świadczy?

Przyczyn kichania u noworodka jest kilka. Często w ten sposób noworodek oczyszcza drogi oddechowe. Ale niestety kichanie może też zapowiadać infekcję. Po sposobie, w jaki noworodek kicha, można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy może lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę kichania u nowo narodzonego dziecka.
dr n. med. Alicja Karney
Konsultacja merytoryczna

Kichanie nie zawsze świadczy o tym, że noworodek ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska i częste kichanie u noworodka, to już inna sprawa. Tak zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy. 

Spis treści:

Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]

Kichanie u noworodka: przyczyny

Rodzice słysząc, że noworodek kicha, często od razu obawiają się infekcji. Tymczasem przyczyn kichania u noworodka może być więcej:

  • początek przeziębienie i kataru u niemowlaka,
  • podrażnienie wnętrza nosa – przez kurz, silny zapach lub dym tytoniowy lub cofający się pokarm,
  • zatykanie się jednej dziurki podczas ssania piersi,
  • reakcja alergiczna, np. na roztocza lub sierść zwierząt (u noworodków jednak to rzadkie).

Kichanie u noworodka – ile trwa?

Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne. Najczęściej dziecko kicha raz lub dwa razy. 

Jeśli u noworodka zaczyna się katar, który jest objawem infekcji, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny. Może dokuczać również w czasie jej występowania. Noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru.

Jeśli noworodek reaguje na alergeny, może kichać często i tak długo, jak jest narażony na działanie alergenu. Po tym, jak alergen zostanie wyeliminowany z otoczenia dziecka, kichanie ustępuje.

Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić?

Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem.

Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosie. Kichanie i katar utrudniają ssanie piersi czy butelki.

Kichający noworodek, jak każdy człowiek, gwałtownie wydycha powietrze ustami i nosem. Z tego powodu podczas kichnięcia często wypluwa sutek, a jeśli tego nie robi, może kichnąć głównie przez nos, wydmuchując przy tym wydzielinę.

Zapchany nos nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również noworodka jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości się jeszcze bardziej.

Jak udrożnić nos noworodka przy katarze?

  • Aby ulżyć dziecku, kilka razy dziennie wpuszczać do każdej dziurki nosa 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzi wydzielinę, którą dzięki temu łatwiej usuniesz.
  • Do usunięcia wydzieliny możesz użyć specjalnego aspiratora (do kupienia w aptece). Jeśli chcesz skorzystać z gumowej gruszki z szerokim końcem, pamiętaj, że nie wolno wsuwać jej końca do nosa dziecka. Wystarczy przytknąć gruszkę do jednej dziurki, a drugą zakryć palcem. Gruszki do nosa nie są obecnie szeroko polecane (bywały wkładane przez rodziców zbyt głęboko do nosa,  trudno je też utrzymać w higienie).
  • Przy silnym katarze lekarz może zalecić krople do nosa. Dla noworodków i niemowląt polecany jest Nasivin 0,01%. Ważne, aby krople były aplikowane na wewnętrzną powierzchnię skrzydełek nosa, a nie na przegrodę nosową. Można je wprowadzać za pomocą nasączonego lekiem wacika, 1–2 krople do każdej dziurki dwa lub trzy razy dziennie, nie dłużej jednak niż przez 2–3 dni. Najlepiej podawać je przed karmieniem i ułożeniem malca do snu.

Jak jeszcze możesz pomóc noworodkowi?

  • Aby chronić delikatną skórę w okolicy nosa przed podrażnieniem, możesz użyć maści majerankowej. Posmaruj maścią skrzydełka nosa i skórę pod nosem (pomiń wnętrza nozdrzy). Zamiast maści możesz też zastosować zwykłą wazelinę.
  • Wilgotne powietrze nawilża śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Gdy grzeją kaloryfery, zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Możesz stosować nawilżacz, a jeśli go nie masz, rozwieś w pokoju pranie (starannie wypłukane bez użycia płynu do zmiękczania – intensywny zapach może podrażnić błony śluzowe) lub połóż mokry, czysty ręcznik na grzejniku.
  • Gdy dziecko nie śpi, możesz kłaść je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia wypływanie wydzieliny z nosa. Noworodek nie ma wtedy problemów z oddychaniem. Możesz także układać dziecko na boku lub częściej nosić na ręku w pozycji pionowej. Górna część ciała maluszka musi znajdować się wyżej. Poduszkę lub zwinięty koc wsuń pod materac, na którym leży dziecko. Pomoże także podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka od strony głowy.
  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka. To ważne przy każdej infekcji dróg oddechowych. Jeśli noworodek jest karmiony piersią, przystawiaj go częściej i na krócej. Gdy dziecko pije mleko modyfikowane, możesz je dopajać przegotowaną i przestudzoną wodą (gdy jest zdrowe, nie jest to konieczne).

Przeczytaj także:

sapka niemowlęcia
Adobe Stock
Zdrowie
Sapka u niemowląt – co ja powoduje, ile trwa, jak ją leczyć?
Sapka niemowlęca może niepokoić rodziców, ale na ogół nie jest groźna dla dziecka. To częsty objaw w pierwszych tygodniach życia. Objawy sapki u starszego dziecka mogą być także spowodowane przeziębieniem lub alergią. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, co dolega niemowlęciu.

Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści:  Sapka u niemowląt – co to?  Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to?  Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka:  wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa.  Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn:   Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić.    Ulewanie pokarmu przez niemowlę  – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

niemowlę u lekarza
Adobe Stock
Zdrowie
Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?
Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel! Spis treści: Kaszel u przeziębionego niemowlaka Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel? Kaszel u przeziębionego niemowlaka Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie . Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry , wydzielina gęstnieje. Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie , takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Suchy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz