GRY

Pomidory w diecie dziecka

Pachnące latem malinówki zniknęły już z warzywniaków i straganów na bazarkach.Czy dziecku można podawać pomidory z puszki lub kartonika? A suszone albo koncentraty?
kuchnia, pomidory, warzywa
fot. Panthermedia
Świeże i przetworzone pomidory można kupić przez okrągły rok. Tylko czy warto podawać je dzieciom? Zapytaliśmy o to dr Joannę Pieczyńską, bromatologa z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Polecamy także: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów

Pomidory z importu

Pomidory sprowadza się z różnych stron, m.in. z Hiszpanii. – Tak naprawdę to, skąd pochodzą i czy rosły w szklarniach, czy na słońcu, nie wpływa zasadniczo na ich skład –  mówi dr Pieczyńska. – Najważniejsze jest, czy zerwano je z krzaka dojrzałe, czy dojrzewały już po zerwaniu. Choć właściwie nie różnią się wartością odżywczą, te pierwsze ładniej pachną i są po prostu smaczniejsze.
• Czy podawać je dzieciom? Pomidory jak każde warzywo są bezcenne w diecie dziecka. Choć najlepiej smakują zerwane z krzaka na działce babci, te dostępne na rynku przez resztę roku wartością odżywczą niewiele się od nich różnią.
Ich smak zależy nie tylko od dojrzałości, ale też od odmiany. Czy warto wydawać fortunę na pomidory ekologiczne? Ich właściwości nie odbiegają od tych uprawianych konwencjonalnie, jednak mamy pewność, że nie są nafaszerowane nawozami. Na pewno warto kupować tylko te, które są jędrne i nie mają uszkodzeń lub plam.
Jeśli kupujesz pomidorki koktajlowe, zerknij na spód opakowania: jeśli jest mokre, zawartość jest prawdopodobnie pognieciona, a może nawet zaczęła się psuć.
Nie kupuj pomidorów zielonych, czyli niedojrzałych, ponieważ zawierają trującą tomatydynę. Pamiętaj także o tym, że skórka pomidora jest ciężkostrawna, poza tym nawet po umyciu mogą być na niej resztki nawozów i innej „chemii”. Lepiej ją zdjąć.

Wydrukuj przepis: Faszerowany pomidor
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Pomidory suszone

Można je kupić na wagę albo w słoikach – w oliwie lub oleju, czasem z dodatkiem ziół (np. bazylii) i przypraw.
• Czy podawać je dzieciom? Mają specyficzny smak i są bardzo słone, a podczas suszenia tracą większość witaminy C. Dlatego nadają się bardziej do „dorosłych” potraw. Można podawać malcowi pomidory suszone w domu: przekrojone na pół suszy się przez kilkanaście godzin w niezbyt mocno nagrzanym piekarniku (ok. 50˚C).

Wydrukuj przepis: Chrupiąca sałatka z kurczakiem i plasterkami suszonego pomidora

Pomidory w puszce i kartoniku

Pomidory suszone mogą być w całości albo krojone, w sosie własnym albo z dodatkami, np. z bazylią czy czosnkiem. Dodaje się do nich cukier i sól.
• Czy podawać je dzieciom? Można. Warto jednak pamiętać o tym, że do przetworów produkowanych na skalę przemysłową wykorzystywane są pomidory gorszej jakości. Najlepsze są przetwory zrobione w domu – z dobrej jakości pomidorów ulubionej odmiany.

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha