wywoływanie porodu
fot. Adobe Stock

Sposoby na wywoływanie porodu w szpitalu i w domu

Wywoływanie porodu w szpitalu odbywa się wtedy, gdy kontynuowanie ciąży niesie zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub dziecka. Niektóre ciężarne stosują też domowe sposoby na wywołanie porodu, np. masowanie sutków i stosunek seksualny.
Sylwia Niemczyk
wywoływanie porodu
fot. Adobe Stock

Lekarze twierdzą, że wskazaniem do wywoływania porodu jest każda ciąża przeterminowana, czyli trwająca dłużej niż 294 dni, ponad pełne 42 tygodnie. Zdarza się tak w 3 do 12 proc. wszystkich ciąż. Wyliczenia czysto matematyczne zwykle nie są jednak użyteczne. Najistotniejsze jest ustalenie, czy przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla płodu (o tym za chwilę) – to jest najważniejsze kryterium.

Wywoływanie porodu:

Przyczyny wywoływania porodu

Kiedy wywoływanie porodu jest konieczne: zawsze wtedy, gdy dalsze przedłużanie ciąży niesie ze sobą zagrożenia dla matki lub dziecka. Poród wywołują lekarze w szpitalu.

Poród po terminie może być trudniejszy dla mamy (większe dziecko oznacza większe ryzyko cesarskiego cięcia), a do tego przenoszona ciąża niesie niebezpieczeństwo zamartwicy płodu lub jego niedotlenienia (łożysko się starzeje i przestaje prawidłowo funkcjonować). Na szczęście lekarze i ty sama możecie zrobić wiele, aby maluch w końcu zdecydował się wyjść na drugą stronę brzucha.
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.

Domowe sposoby na wywołanie porodu

Poniżej sposoby naszych matek i babć. Wiele z nich można nadal usłyszeć od położnych. Ich skuteczność nie została przebadana, jednak z całą pewnością są bezpieczne: te sposoby wywoływania porodu mogą nie zacząć akcji porodowej, ale na pewno nie zaszkodzą ani tobie, ani dziecku:
 1. Masowanie brodawek sutkowych. Pod koniec ciąży rzeczywiście może wyzwalać wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy.
 2. Stosunek płciowy. Już od starożytności poród wywoływany był za pomocą nasienia mężczyzny. Sperma zawiera prostaglandyny, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i wyzwalają czynność skurczową. Udowodniono również, że pobudzanie stref erogennych u ciężarnej wywołuje reakcję w postaci skurczów macicy, niezależnie od etapu ciąży  (to dlatego w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem wskazane są ograniczenia seksu.
 3. Długi spacer lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel.

Powody do wywoływania porodu w szpitalu

Wskazaniami do wywoływania porodu są niżej wymienione nieprawidłowości:
 • zmiana aktywności ruchów płodu odczuwanych przez mamę (ustanie ruchów lub odwrotnie: nadmierna aktywność),
 • złe zapisy KTG płodu,
 • widoczne na USG zagęszczenie płynu owodniowego,
 • ocena łożyska na III stopniu dojrzałości,
 • zaburzenia przepływów naczyniowych płodu i w pępowinie,
 • zabarwienie smółką płynu owodniowego, co może być konsekwencją starzenia się łożyska.
Uwaga, to ważne! Wywoływanie porodu bez wyraźnego powodu jest niewskazane. Jeżeli indukowany jest poród przy nieprzygotowanej szyjce macicy, częściej dochodzi do porodu zabiegowego, z użyciem sprzętu ułatwiającego poród (kleszczy lub vacuum), częściej też trzeba wykonywać cesarskie cięcie. W dodatku skurcze spowodowane działaniem oksytocyny są bardziej bolesne dla rodzącej. Również dziecko odczuwa je mocniej i jest bardziej narażone na niedotlenienie.

Przebieg wywoływania porodu w szpitalu

Jeżeli lekarz uzna, że wywołanie porodu jest konieczne, najczęściej na początek stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Często podaniu preparatu towarzyszy masaż szyjki macicy. Wskutek ich działania szyjka macicy staje się miękka i krótsza. Zabieg ten szykuje ciało kobiety do ewentualnych kolejnych zabiegów, których celem jest wywołanie porodu:
 • indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce (syntetyczny hormon wywołujący skurcze),
 • przebicie pęcherza płodowego,
 • poszerzenie szyjki macicy cewnikiem Foleya (balonikiem z solą fizjologiczną.

Poród po terminie – a może w terminie?

Większość kobiet nie rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Skurcze mogą nadejść nieco wcześniej (8-10 dni przed planowanym terminem) lub nieco później (8-10 dni po planowanym terminie). Z najróżniejszych powodów niektóre dzieci mogą urodzić się już w 38. tygodniu, a niektóre – dopiero w 42. tygodniu. Najzupełniej prawidłowy poród może odbyć się zatem w jednym z czterech tygodni z przytoczonego zakresu normy. Dzieje się tak dlatego, że orientacyjny termin porodu najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistym biologicznym terminem porodu.

Czas ciąży jest różny w zależności od tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia, czy też od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Liczony od dnia zapłodnienia wynosi 266 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i 1/2 miesiąca księżycowego (miesiące po 28 dni).

Jednak w związku z tym, że u ponad 2/3 kobiet nieznana jest data zapłodnienia, przy określaniu terminu porodu uwzględnia się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Z tego powodu czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest dłuższy i wynosi około 280 dni, czyli 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych (u kobiet, które mają 28-dniowe cykle miesiączkowe). Jeśli znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, możesz obliczyć, kiedy powinnaś urodzić w kalkulatorze terminu porodu.
Nie powinno się wywoływać porodu dla wygody, np. dlatego, że kobieta się tego domaga, bo np. zaplanowała dla dziecka datę urodzenia lub dlatego, że określony termin jest wygodny dla jej lekarza.
Więcej o porodzie:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy