GRY
 
 

Grozi ci poród po terminie? Zobacz, co robić

Poród po terminie wcale nie musi oznaczać jeszcze cesarki. Znamy domowe sposoby, aby przyspieszyć skurcze. Kiedy i jak zacząć działać? Sprawdź!

ciąża, brzuch, kobieta, mama

Poród po terminie, czyli kiedy?

Każda ciąża trwająca dłużej niż 294 dni, czyli ponad pełne 42 tygodnie, uznawana jest za przeterminowaną. Zależnie od przyjętej definicji, występuje w 3 do 12 proc. wszystkich ciąż i jest najczęstszym wskazaniem do sztucznego wywoływania porodu. Wyliczenia czysto matematyczne zwykle nie są jednak użyteczne. Najistotniejsze jest ustalenie, czy przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla płodu (o tym za chwilę).

Poród po terminie może być trudniejszy dla mamy (większe dziecko oznacza większe ryzyko cesarskiego cięcia), a do tego przenoszona ciąża niesie niebezpieczeństwo niedotlenienia dziecka (łożysko się starzeje i przestaje prawidłowo funkcjonować). Na szczęście lekarze i ty sama możecie zrobić wiele, aby maluch w końcu zdecydował się wyjść na drugą stronę brzucha.
 
Redakcja poleca: Od kiedy naprawdę ciąża jest przenoszona? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Przenoszona ciąża to coś, czego boją się wszystkie mamy. Jak jednak tłumaczy ginekolog, zazwyczaj boją się zupełnie niepotrzebnie, bo prawdziwie przenoszona ciąża zdarza się bardzo rzadko.

Domowe sposoby na wywoływanie porodu

1. Masowanie brodawek sutkowych. Pod koniec ciąży rzeczywiście może to wyzwalać wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy.

2. Stosunek płciowy. Już od starożytności poród wywoływany był za pomocą nasienia mężczyzny. Sperma zawiera prostaglandyny, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i wyzwalają czynność skurczową. Udowodniono również, że pobudzanie stref erogennych u ciężarnej wywołuje reakcję w postaci skurczów macicy, niezależnie od etapu ciąży  (to dlatego w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem wskazane są ograniczenia seksu.

3. Czasem, gdy grozi poród po terminie, przyszłej mamie w wywołaniu skurczów pomoże długi spacer lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel.
 

Kiedy konieczne będzie wywoływanie porodu w szpitalu?

Wywoływanie porodu będzie wskazane po zaobserwowaniu następujących nieprawidłowości:
  •  zmniejszenie aktywności ruchów płodu (ustanie ruchów lub odwrotnie nadmierna aktywność) odczuwanych przez mamę
  • złe zapisy kardiotokograficzne płodu
  • widoczne na USG zagęszczenie płynu owodniowego, ocena łożyska na III stopniu dojrzałości, zaburzenia przepływów naczyniowych płodu i w pępowinie
  • zabarwienie smółką płynu owodniowego, co może być konsekwencją starzenia się łożyska.

Uwaga, to ważne! Wywoływanie porodu bez wyraźnego powodu jest niewskazane. Jeżeli indukowany jest poród przy nieprzygotowanej szyjce macicy, częściej dochodzi do porodu zabiegowego, za pomocą kleszczy lub vacuum, częściej też trzeba wykonywać cesarskie cięcie.

W dodatku skurcze spowodowane działaniem oksytocyny są bardziej bolesne dla rodzącej. Również dziecko odczuwa je mocniej i jest bardziej narażone na niedotlenienie.
 

Jak wygląda zabieg?

Jeżeli lekarz uzna, że wywołanie porodu jest już konieczne, stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Wskutek ich działania szyjka macicy staje się miękka i krótsza. Dzięki temu będzie skuteczniejsza ewentualna indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce (syntetyczny hormon wywołujący skurcze), a czasem przebicia pęcherza płodowego


Poród po terminie – a może w terminie…

Większość kobiet nie rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie porodu. Skurcze mogą nadejść nieco wcześniej (8-10 dni przed planowanym terminem) lub nieco później (8-10 dni po planowanym terminie). Z najróżniejszych powodów niektóre dzieci mogą urodzić się już w 38. tygodniu, a niektóre – dopiero w 42. tygodniu. Najzupełniej prawidłowy poród może odbyć się zatem w jednym z czterech tygodni przytoczonego zakresu normy. Dzieje się tak dlatego, że orientacyjny termin porodu najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistym biologicznym terminem porodu.

Czas ciąży jest różny w zależności od tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia, czy też od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Liczony od dnia zapłodnienia wynosi 266 dni czyli 38 tygodni lub lub 9 i 1/2 miesiąca księżycowego (miesiące po 28 dni). Jednak w związku z tym, że u ponad 2/3 kobiet nie znana jest data zapłodnienia, dlatego, przy określaniu terminu porodu uwzględnia się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Z tego powodu czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest dłuższy i wynosi około 280 dni czyli 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych (u kobiet, które mają 28-dniowe cykle miesiączkowe). Jeśli znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, możesz obliczyć, kiedy powinnaś urodzić w kalkulatorze terminu porodu.
Nie powinno się wywoływać porodu dla wygody, np. dlatego, że kobieta się tego domaga bo np. zaplanowała dla dziecka datę urodzenia lub dlatego, że określony termin jest wygodny dla jej lekarza.
Doładuj
Przeładuj