
Sposoby na wywoływanie porodu w szpitalu i w domu
Lekarze twierdzą, że wskazaniem do wywoływania porodu jest każda ciąża przeterminowana, czyli trwająca dłużej niż 294 dni, ponad pełne 42 tygodnie. Zdarza się tak w 3 do 12 proc. wszystkich ciąż. Wyliczenia czysto matematyczne zwykle nie są jednak użyteczne. Najistotniejsze jest ustalenie, czy przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla płodu (o tym za chwilę) – to jest najważniejsze kryterium.
Wywoływanie porodu:
- Przyczyny
- Domowe sposoby
- Wskazania do hospitalizacji
- Przebieg procedury szpitalnej
- Poród po terminie czy w terminie?
Przyczyny wywoływania porodu
Kiedy wywoływanie porodu jest konieczne: zawsze wtedy, gdy dalsze przedłużanie ciąży niesie ze sobą zagrożenia dla matki lub dziecka. Poród wywołują lekarze w szpitalu.Poród po terminie może być trudniejszy dla mamy (większe dziecko oznacza większe ryzyko cesarskiego cięcia), a do tego przenoszona ciąża niesie niebezpieczeństwo zamartwicy płodu lub jego niedotlenienia (łożysko się starzeje i przestaje prawidłowo funkcjonować). Na szczęście lekarze i ty sama możecie zrobić wiele, aby maluch w końcu zdecydował się wyjść na drugą stronę brzucha.
Domowe sposoby na wywołanie porodu
Poniżej sposoby naszych matek i babć. Wiele z nich można nadal usłyszeć od położnych. Ich skuteczność nie została przebadana, jednak z całą pewnością są bezpieczne: te sposoby wywoływania porodu mogą nie zacząć akcji porodowej, ale na pewno nie zaszkodzą ani tobie, ani dziecku:- Masowanie brodawek sutkowych. Pod koniec ciąży rzeczywiście może wyzwalać wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy.
- Stosunek płciowy. Już od starożytności poród wywoływany był za pomocą nasienia mężczyzny. Sperma zawiera prostaglandyny, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i wyzwalają czynność skurczową. Udowodniono również, że pobudzanie stref erogennych u ciężarnej wywołuje reakcję w postaci skurczów macicy, niezależnie od etapu ciąży (to dlatego w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem wskazane są ograniczenia seksu.
- Długi spacer lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel.
Powody do wywoływania porodu w szpitalu
Wskazaniami do wywoływania porodu są niżej wymienione nieprawidłowości:- zmiana aktywności ruchów płodu odczuwanych przez mamę (ustanie ruchów lub odwrotnie: nadmierna aktywność),
- złe zapisy KTG płodu,
- widoczne na USG zagęszczenie płynu owodniowego,
- ocena łożyska na III stopniu dojrzałości,
- zaburzenia przepływów naczyniowych płodu i w pępowinie,
- zabarwienie smółką płynu owodniowego, co może być konsekwencją starzenia się łożyska.
Przebieg wywoływania porodu w szpitalu
Jeżeli lekarz uzna, że wywołanie porodu jest konieczne, najczęściej na początek stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Często podaniu preparatu towarzyszy masaż szyjki macicy. Wskutek ich działania szyjka macicy staje się miękka i krótsza. Zabieg ten szykuje ciało kobiety do ewentualnych kolejnych zabiegów, których celem jest wywołanie porodu:- indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce (syntetyczny hormon wywołujący skurcze),
- przebicie pęcherza płodowego,
- poszerzenie szyjki macicy cewnikiem Foleya (balonikiem z solą fizjologiczną.
Poród po terminie – a może w terminie?
Większość kobiet nie rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Skurcze mogą nadejść nieco wcześniej (8-10 dni przed planowanym terminem) lub nieco później (8-10 dni po planowanym terminie). Z najróżniejszych powodów niektóre dzieci mogą urodzić się już w 38. tygodniu, a niektóre – dopiero w 42. tygodniu. Najzupełniej prawidłowy poród może odbyć się zatem w jednym z czterech tygodni z przytoczonego zakresu normy. Dzieje się tak dlatego, że orientacyjny termin porodu najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistym biologicznym terminem porodu.Czas ciąży jest różny w zależności od tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia, czy też od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Liczony od dnia zapłodnienia wynosi 266 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i 1/2 miesiąca księżycowego (miesiące po 28 dni).
Jednak w związku z tym, że u ponad 2/3 kobiet nieznana jest data zapłodnienia, przy określaniu terminu porodu uwzględnia się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Z tego powodu czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest dłuższy i wynosi około 280 dni, czyli 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych (u kobiet, które mają 28-dniowe cykle miesiączkowe). Jeśli znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, możesz obliczyć, kiedy powinnaś urodzić w kalkulatorze terminu porodu.