powikłania po covid-19 u kobiet
fot. Adobe Stock

NIETYPOWE powikłania po Covid-19 u kobiet: koronawirus wpływa na narządy rozrodcze!

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć nieprzyjemne skutki dla kobiet. U pacjentek, które długo i ciężko przechodziły chorobę Covid-19, zaobserwowano zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ale to nie wszystko − kobiety skarżą się na silne bóle mięśni podczas miesiączek, a nawet zanik okresu.
Magdalena Drab
powikłania po covid-19 u kobiet
fot. Adobe Stock
Lekarze nie znają jeszcze wszystkich możliwych skutków i powikłań po chorobie Covid-19, ale prowadzone na bieżąco obserwacje dają czasem niepokojące wnioski. Okazuje się, że koronawirus SARS-CoV-2 może wpływać na kobiece narządy rozrodcze. Pacjentki, które przeszły zakażenie koronawirusem, coraz częściej zgłaszają zaburzenia miesiączkowania i nietypowy wygląd krwi miesiączkowej.

Powikłania po Covid-19 u kobiet: nieregularne miesiączki i silne krwawienia

Odkryto nieznane wcześniej powikłania po Covid-19 u kobiet. Zdaniem lekarzy koronawirus może mieć wpływ na kobiecy cykl miesiączkowy, powodować dokuczliwe, nasilone objawy PMS (napięcia przedmiesiączkowego), silne bóle mięśni w trakcie okresu oraz zaburzenia krzepliwości krwi menstruacyjnej. Co więcej, u niektórych pacjentek po przebyciu zakażenia koronawirusem zmienił się czas i intensywność krwawień miesiączkowych, a u innych okres w ogóle przestał występować.

Takie objawy to skutek długiego i ciężkiego przebiegu choroby Covid-19, ale także stresu wywołanego zakażeniem − powiedziała dr Lidia Fan, adiunkt na wydziale położnictwa i ginekologii z Yale School of Medicine, w rozmowie z „Medical News Today”.

To nie pierwsze powikłania po Covid-19, jakie obserwują lekarze na całym świecie. Od kilku miesięcy groźne zaburzenia po zakażeniu koronawirusem są diagnozowane u dzieci: choroba PIMS-TS atakuje dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilkunastu lat i daje bardzo nietypowe objawy.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy