BMI przed ciążą
fot. AdobeStock

Planujesz ciążę? Najpierw schudnij

Nadmiar kilogramów jeszcze sprzed ciąży może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u przyszłej mamy, a także źle wpłynąć na maluszka.
Dominika Bielas
BMI przed ciążą
fot. AdobeStock
Podczas każdej ciążowej wizyty ginekolog kontroluje wagę przyszłej mamy. To pozwala w porę wychwycić nieprawidłowości. Za niską lub zbyt wysoką wagę można skorygować odpowiednią dietą, o której opowie ci ginekolog, jeśli będzie taka potrzeba. Jest to ważne dla zdrowia zarówno mamy, jak i maluszka. Okazuje się jednak, że waga sprzed ciąży jest ważniejsza niż to, ile kobieta przytyje w ciągu 9 miesięcy.

Waga pod ścisłą kontrolą

W „Journal of the American Medical Association” ukazała się publikacja badań, które powinny zainteresować każdą kobietę planującą dziecko. Otóż analizy naukowców z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie w Holandii wykazały, że im większą nadwagę czy otyłość miała kobieta na samym początku ciąży, tym częściej występowały u niej komplikacje zdrowotne.
  Badacze przeanalizowali wyniki 25 różnych badań z lat 1989-2015, przyglądając się danym niemal 200 tys. kobiet z Europy i USA. Średnia ich wieku wynosiła 30 lat. U ponad 37 proc. z nich wystąpiły powikłania ciążowe. Badaczy zainteresowało, jaka była ich przyczyna. Zestawili takie problemy problemy jak np. zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciążową, konieczność wykonania cesarskiego cięcia czy poród przedwczesny i ze wskaźnikiem masy tych kobiet sprzed ciąży (BMI).

Okazało się, że 20 proc. uczestniczek analizowanych badań miało nadwagę, gdy doszło do zapłodnienia, a 8 proc. było otyłych. Powikłania ciążowe wystąpiły u 34 proc. matek ważących prawidłowo na początku ciąży. Natomiast u pań, które na tym etapie miały dużą otyłość problemy, takie wystąpiły aż u 60 procent.
Redakcja poleca: Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]
Przemyślane starania o dziecko powinnaś rozpocząć rok wcześniej. Rzuć palenie, naucz się relaksować i poznaj swój cykl miesięczny. Zobacz film i poznaj najważniejsze rzeczy, które powinnaś zrobić, żeby przygotować swój organizm do ciąży.

Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy. Ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu, mięśni, kości, stawów, tkanek. Eksperci zalecają więc, by przygotowania do ciąży rozpocząć nawet rok wcześniej. W tym czasie warto zadbać o własną kondycję fizyczną i wytrzymałość, a także zdrową dietę. Konieczna przy tym jest kontrola wagi. Masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu, jeśli BMI mieścić się między 18,5–24,9. Co możesz jeszcze zrobić? Odwiedź dentystę i zrezygnuj z papierosów, jeśli palisz. O planowanej ciąży porozmawiaj także z lekarzem, zwłaszcza jeżeli jesteś diabetykiem, masz nadciśnienie, anemię czy problemy z tarczycą.

Źródło: health24.com
  [content:8_1352,0_11566,0_20839,8_641:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy