mama, dziecko, uśmiech, dziewczynka
Wychowanie

Jak budować u dziecka wiarę w siebie? – 6 rad

Wiara w siebie sprawia, że jest nam w życiu lepiej. Bo mamy pewność, że sobie poradzimy, że jesteśmy wartościowi i należy nam się szacunek, miłość. Wiarę w siebie zdobywamy przede wszystkim w dzieciństwie. Jak możesz jej nauczyć swoje dziecko?

To nie tylko kwestia szklanki pełnej do połowy – choć ten obraz świetnie odzwierciedla to, jak pełni wiary w siebie optymiści postrzegają świat. Bycie optymistą to znacznie więcej. Przede wszystkim to przeświadczenie, że cokolwiek zdarzyłoby się w życiu, człowiek da sobie radę. To wielka wiara we własne możliwości, potencjał, wpływ, który mamy na koleje losu. Optymiści uważają, że świat to pełne przygód miejsce, w którym można spotkać przyjaciół, na pomoc których zawsze można liczyć. To ludzie, którzy wyciskają każdy dzień do maksimum, czerpią pełnymi garściami z okazji podsuwanych im przez życie. Nie boją się zmian, bo wierzą, że mogą to być zmiany na lepsze. Nic więc dziwnego, że z takim nastawieniem bardziej chce im się żyć! A innym – z nimi.
Oto 6 rad jak budować w dziecku wiarę w siebie:

1. Kochaj bezgranicznie

Wlej w dziecko tyle miłości, ile się zmieści. Codziennie przytulaj, całuj, głaszcz, zapewniaj, że jest najważniejszym, najbardziej kochanym dzieckiem na świecie. Poczucie, że jest się cennym skarbem rodziców, kimś, o kogo dbają i w pełni akceptują, to idealna podstawa optymistycznego nastawienia do życia.

Zobacz film: Potęga miłości i przytulania

2. Chwal jak najczęściej

Doceniaj dziecko zawsze, gdy masz ku temu okazję. Mów konkretnie, co ci się podoba w jego zachowaniu, nawet jeśli to drobiazg. Warto go dostrzec, np.: „Poukładałeś zabawki do pudeł – świetna robota”, „Szybko się dziś ubrałeś, mogliśmy pójść spacerkiem do przedszkola – brawo!”, „Jakie ładne drzewo – dobrze dobrałeś kolory”. Nawet jeżeli dziecko cały dzień rozrabia, przyłap je pochwałą w tym jednym momencie, gdy jest grzeczne. Każde słowo uznania, to dla niego sygnał: „Jestem mądry, tyle potrafię, mama jest ze mnie zadowolona”. Rośnie samoocena dziecka, a z nią łatwiej o optymizm.

3. Usamodzielniaj

Optymista zawsze wierzy, że poradzi sobie z niepowodzeniami. Aby twoje dziecko mogło tak myśleć, musi czuć, że samo daje sobie radę z codziennymi zadaniami. Ucz zawiązywać sznurówki, pozwól samodzielnie się ubrać, nawet jeśli to będzie trwało trochę dłużej, pokaż, jak rozłożyć sztućce. Wymagając od dziecka samodzielności, sprawiasz, że malec czuje się bardziej sprawny i mądry.

4. Daj prawo do błędu

Przecież przez błędy świat się nie kończy. Naucz dziecko, że ma prawo się mylić, zrobić coś nie tak, nawalić. To ludzka rzecz. Pokaż, jak uczyć się na potknięciach – to wielka sztuka popełnić błąd tylko jeden raz. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że traktujesz jego niepowodzenia całkiem zwyczajnie, nie zamartwiasz się nimi i nie dajesz mu odczuć, że cię zawiodło, będzie odważniej próbowało nowych rzeczy i bardziej się starało. Niech twoim mottem stanie się zdanie: „Spróbuj jeszcze raz”.

Czy wiesz: Jak nauczyć dziecko ryzykować i przegrywać?

5. Zachęcaj do eksperymentów

Dla dziecka ciekawość świata jest naturalna, to my, dorośli, ją zagłuszamy. Dlatego namawiaj: „Nie zjeżdżałeś jeszcze z tej zjeżdżalni. Chcesz spróbować?”, „Ciekawe, jak smakuje ten śmieszny owoc, spróbujmy!”. Za parę lat, gdy dziecko będzie chciało zwiedzić Nepal z plecakiem lub studiować oceanografię, zamiast się martwić, powiesz: „Spróbuj, to może być ciekawe”.

6. Zapewnij wsparcie

Postaraj się traktować problemy dziecka z taką samą powagą, z jaką wysłuchałabyś najlepszej przyjaciółki. Mogą wydać ci się błahe, ale dla twojego przedszkolaka to poważna sprawa. Wysłuchaj dziecko, zapytaj, jaki ma pomysł na pokonanie trudności, zaproponuj pomoc. Dzięki temu będzie ci ufało i żyło z przekonaniem, że w razie kłopotów zawsze może pójść do rodziców.

Zobacz też: Mama kontra przedszkolak – 5 rozwiązań najczęstszych problemów

 

Przedszkolakf

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dr Preeti Agrawal
Sebastian Borowski
Przygotowania do porodu
Narodziny mamy - wywiad z dr n. med. Preeti Agrawal
„Rodząc dziecko, rodzisz siebie. Nawet jeżeli coś w twoim życiu było nie tak, teraz urodzisz siebie jako nową istotę” – o ciąży, porodzie i byciu mamą mówi dr n.med. Preeti Agrawal.

Przedstawiamy wam niezwykłą lekarkę, do której przyjeżdżają kobiety z całej Polski. Pochodzi z Indii, ale mieszka i pracuje we Wrocławiu. Uważa, że „zdrowie to bardziej podróż niż stacja przeznaczenia”. W swojej praktyce łączy medycynę naturalną z medycyną konwencjonalną. Zobaczcie, co dr n. med. Preeti Agrawal , ginekolog położnik, mówi o ciąży, porodzie i byciu mamą. Co poradziłaby Pani mamie, która właśnie urodziła dziecko? dr n. med. Preeti Agrawal: By pozwoliła sobie pomóc. W tradycji hinduskiej świeżo upieczonej mamie pomagają inne kobiety: teściowa, siostry i ciocie gotują, sprzątają. Takie „matkowanie matce” to piękna tradycja. Dzięki niej mama może zająć się tylko dzieckiem i  sobą, nabrać sił, zadbać o dietę, odpocząć… To działa: depresja poporodowa występuje tam rzadko i jest mniej problemów z karmieniem piersią , bo ilość i jakość pokarmu zależą od kondycji psychicznej i fizycznej mamy. O czym jeszcze warto pamiętać tuż po porodzie? – Że poświęcanie się to nie jest zdrowa forma macierzyństwa. Żaden człowiek (młoda mama też!) nie powinien być więźniem, kimś, kto nie ma prawa zająć się sobą, zaspakajać swoich potrzeb. Jak mówi stara mądrość: nie da się czerpać wody z pustej studni. Żeby opiekować się kimś, trzeba mieć siłę, a żeby ją mieć, trzeba najpierw zaopiekować się sobą . A czego potrzebuje dziecko? – Naszej miłości , bliskości, dotyku, ciepła. Dla jego rozwoju kluczowe jest to, jak się do niego odnosimy, a nie ilość gadżetów, którymi je otoczymy. Nie potrzebuje np. baterii kosmetyków. Jego skóra jest jak gąbka: chłonie wszystko, co na nią nakładamy. Trzeba stosować tylko to, co naturalne i niezbędne, np. naturalne oleje jadalne, bogate w witaminy A i E (np. rzepakowy, migdałowy). Cofnijmy się do porodu. Jak to jest, że choć...

karmienie piersią, noworodek, mama
Karmienie
Przygotowania do karmiena piersią
Wcale nie musisz hartować brodawek. Powinnaś za to uważać na to, co teraz jesz. Warto też kupić kilka akcesoriów. To zapewni ci znakomity start do karmienia piersią!

Chociaż podobno karmienie piersią jest najnaturalniejszą sprawą na świecie, wiele młodych mam ma z nim kłopoty. Może dlatego, że dużo bardziej naturalne jest dziś dla nas korzystanie z komórki czy internetu niż karmienie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. To naprawdę nie będzie trudne, jeśli trochę się przygotujesz. Piersi Niezależne, czy masz je w rozmiarze S czy XXL, możesz karmić piersią i mieć dla dziecka tyle mleka, ile potrzebuje. Wielkość piersi zależy bowiem głównie od ilości tkanki tłuszczowej, natomiast gruczoł produkujący pokarm jest u wszystkich kobiet mniej więcej takiej samej wielkości. To, ile będziesz miała pokarmu, zależy głównie od tego, jak często maluch będzie jadł. Więcej problemów mogą przysporzyć brodawki, zwłaszcza jeśli są płaskie lub wciągnięte. Co prawda niektóre maluchy znakomicie dają sobie z nimi radę i wspaniale je wyciągają, ale nie zawsze tak jest. Dlatego najlepiej jeszcze w czasie ciąży używać specjalnego „przyrządu” delikatnie wyciągającego brodawki (Niplette, AVENT). Jeśli tego nie robiłaś, a dziecko ma problemy z uchwyceniem brodawki, nie wszystko jeszcze stracone! Odciągaj mleko pomiędzy karmieniami. Brodawka lekko wyciąga się, a ty jednocześnie stymulujesz laktację. Jeśli maluszek nie najada się z piersi, dokarmiaj go odciągniętym pokarmem . Rób to jednak za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka, nie przyzwyczajaj malca do picia mleka przez smoczek (ssie się go jednak inaczej niż pierś, więc problemy dziecka mogą się powiększyć). Pomiędzy karmieniami nadal spróbuj stosować Niplette. Najlepiej kilka minut przed karmieniem, by maluszkowi było łatwiej uchwycić pierś. Jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. On najlepiej wyciągnie brodawkę. Akcesoria Wystarczysz ty, maleństwo, jakiś wygodny fotel, na którym możesz się wygodnie oprzeć, rozpinana bluzka,...

dziecko, smutek
Panthermedia
Wychowanie
Czego uczy rozczarowanie
Twoje dziecko jest wściekłe, bo nie udało mu się dostać tego, czego bardzo chciało? Dzięki tej niemiłej sytuacji może się wiele nauczyć! Szczególnie gdy pokażesz dziecku, jak sobie sprawnie z rozczarowaniem poradzić i tak silnie tej sytuacji nie przeżywać...

Czasami chodzi o rezygnację z wyjścia na plac zabaw z powodu deszczu, innym razem o brak ulubionych ciasteczek czekoladowych w sklepie... Tak, dziecko spotyka w życiu wiele zawodów. Jednak, choćbyśmy bardzo chcieli, wielu z nich nie jesteśmy w stanie mu oszczędzić. I dobrze! Jeżeli dzieci już teraz nauczą się radzić sobie z rozczarowaniami , będą to umiały i w przyszłości. Chroniąc dziecko przed nimi, pozbawiasz je możliwości nauki ważnych umiejętności. Nie oznacza to jednak oczywiście, że masz w tych najtrudniejszych sytuacjach zostawiać dziecko samo. Jak nauczyć swoje dziecko, że mimo zawodu, wściekłości czy smutku poprosi o wsparcie, pozostanie optymistą i nie będzie się bać tego, co może przynieść życie? Na początku zastanów się, jak twój kilkulatek zwykle reaguje na drobne (i nie tylko) rozczarowania, i zakwalifikuj go do jednej z trzech głównych grup: 1. Tykająca bomba zegarowa Dziecko wybucha płaczem , gdy zabraknie w domu jego ulubionego soczku czy płatków? Albo rzuca się na ziemię i wali w nią piąstkami, gdy inny brzdąc weźmie jego zabawkę? Jeżeli twój kilkulatek przeżywa drobiazgi jak wielkie nieszczęścia i rozpamiętuje rozczarowania całymi godzinami, zacznij jego edukację panowania nad emocjami od podstaw. Wytłumacz, że są rzeczy, które można zmienić, oraz takie, na które nie mamy wpływu. Przedszkolak może po prostu nie wiedzieć, że czasami rozwiązanie problemu jest poza jego zasięgiem i nawet największa awantura tego nie zmieni. Zmniejszysz jego stres , mówiąc: „Widzę, że jesteś zdenerwowany”. Gdy dziecko się trochę uspokoi, poszukajcie razem realnych rozwiązań problemu. Prowadzaj dziecko na różne zajęcia dla przedszkolaków , aż znajdzie takie, które dadzą mu wyjątkowo dużo frajdy i uczynią w czymś prawdziwym mistrzem. Gdy dziecko wie, że jest w czymś dobre, to nawet po porażce w innej dziedzinie będzie miało...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak