Przyłbica zamiast maseczki ochronnej
fot. AdobeStock

Przyłbica zamiast maseczki – czy można nosić i skąd wziąć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki ochronnej. Przedstawiamy zdanie Ministra Zdrowia na ten temat. Pytamy też, jak zrobić przyłbicę i za ile kupić – kwestię wyjaśnia Bartosz Uszacki, który drukuje przyłbice na drukarce 3D.
Milena Oszczepalińska
Przyłbica zamiast maseczki ochronnej
fot. AdobeStock
Od 16 kwietnia 2020 obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, z którego wyłączeni są tylko nieliczni. Nie ma jednak wyraźnego polecenia, że do zasłonięcia twarzy należy użyć maseczki ochronnej – za osłonę może posłużyć np. szal lub apaszka. Wiele osób uskarża się jednak, że w maseczkach trudno się oddycha, a źle zawiązane chustki spadają na szyję, przez co nie stanowią prawidłowej ochrony. Czy noszenie przyłbicy zamiast maseczki jest zatem dobrym rozwiązaniem?

Przyłbica zamiast maseczki – opinia ministra zdrowia

Przyłbice stosowane są głównie przez pracowników służby zdrowia. Ich zadaniem jest ochrona przed śliną i wydzielinami oddechowymi pacjenta. Założenie przyłbicy daje medykowi możliwość uniknięcia zarażenia się od chorego pacjenta, gdy ten niepostrzeżenie kichnie lub kaszlnie. Lekarze noszą jednak przyłbice zawsze w połączeniu z maseczkami ochronnymi. Czy my możemy stosować je zamiennie?

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 29 kwietnia w celu przedstawienia planu luzowania rządowych obostrzeń nałożonych wcześniej w związku z epidemią koronawirusa jeden z dziennikarzy zapytał ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o to, czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki. Minister odpowiedział, że owszem, jest to dozwolone.

Zgoda przedstawiciela rządu na zastępowanie maseczki ochronnej przyłbicą może być zbawienna szczególnie dla niektórych osób.

Przyłbica zamiast maseczki to dobre rozwiązanie dla:
  • pracujących z klientami, którzy muszą zasłaniać nos i usta przez wiele godzin dziennie (np. kasjerzy w marketach),
  • uskarżających się na wspomniane wyżej trudności z oddychaniem w maseczce,
  • noszących okulary – maseczka czy apaszka na nosie powoduje, że szkła stale parują, co znacznie ogranicza widoczność i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zobacz też: Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!
Redakcja poleca: Herbatki ziołowe dla dzieci: kiedy można je wprowadzać i które są najbezpieczniejsze?
Rodzice często wybierają herbatki ziołowe dla dzieci w nadziei, że pomogą na problemy z brzuszkiem lub z zasypianiem. Niestety wiele z nich nie jest wskazanych dla maluszków, a niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny ich pić.

Przyłbica zamiast maseczki – skąd ją wziąć? 

O to, w jaki sposób drukuje się przyłbice, ile kosztuje jedna i czy można je nosić zamiast maseczek ochronnych, zapytałyśmy Bartosza Uszackiego, który wraz z innymi wolontariuszami i misją charytatywną Dobro Czynić drukuje przyłbice dla szpitali. 

Jak się drukuje przyłbice? 

B.U: Przyłbice składają się z 3 elementów: wydrukowanej ramki, ekranu i gumki mocującej ją na głowie. Jeśli chodzi o druk 3d, odbywa się to dość prosto – żeby wydrukować cokolwiek na drukarce 3D, potrzebujemy model do druku. W przypadku przyłbic, które robię, jest to projekt opracowany przez czeskiego producenta drukarek 3D, Josefa Prusę. Zespół jego projektantów opracował i przetestował kilka różnych „modeli” i ostatecznie drukujemy (wraz ze mną ponad setka wolontariuszy) ramki do przyłbic w wersji RC3 (czyli trzeci w ewolucji model przyłbicy).

Model 3D zostaje „pocięty” przez program zwany slicerem. Następnie program dokonuje niezbędnych obliczeń i generuje plik GCODE, w którym zawarte są wszelkie informacje zrozumiałe dla drukarki (takie jak temperatura potrzebna do stopienia filamentu – „tonera”, z którego się drukuje poszczególne ‘obrysy’, jakie drukarka musi wykonać, aby ostatecznie wydrukować model). Następnie drukarka, używając filamentu, drukuje model warstwa po warstwie. W ten sposób powstaje ramka. Do gotowej ramki mocuje się ekran przyłbicy, gumę i przyłbica gotowa.
Lekarka w przyłbicy i maseczce ochronnej

Proszę powiedzieć coś więcej na temat ramek. Wykonane są z plastiku?

B.U.: Nie każdy plastik nadaje się do długotrwałego kontaktu ze skórą. Dlatego też drukujemy przyłbice, wykorzystując materiał PET-G (jest to rodzaj plastiku). Materiał ten nie reaguje ze skórą, potem czy wodą. Posiada też bardzo niską porowatość, a to ma duży wpływ na dezynfekcję. Wiadomo – im materiał mniej porowaty, tym prostszy w dezynfekcji.

Ważne jest, aby taka przyłbica nie posiadała żadnych gąbek na części czołowej – takie rozwiązanie sprawia, że przyłbica staje się jednorazowa, gdyż takiej gąbki się nie dezynfekuje. Dlatego też – tylko PET-G i zero gąbek.

Zobacz też: Noworodki w przyłbicach: tak walczą z koronawirusem w szpitalach

Ile kosztuje gotowa przyłbica?

Model, który drukujemy, ma zapisy w licencji, że jest darmowy. Josef Prusa wyraźnie zaznaczył, że nie wolno sprzedawać tego modelu, a w każdym razie nie wyżej niż koszty produkcji. Zatem ile kosztuje jedna przyłbica? Ok. 3-4 złote. Niestety na aukcjach internetowych oszuści sprzedają ten produkt za kwoty wielokrotnie wyższe.

Wśród przyłbic o zawyżonych cenach, znaleźliśmy też takie, które kosztują niewiele, jeśli więc wolisz przyłbicę od maseczki, a nie masz w domu drukarki 3D, możesz ją kupić przez internet:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy