


1. Drzazgi
Przy pomocy pęsety, chwyć koniec drzazgi i delikatnie ją wyjmij. Jeśli maluch boli się użycia pęsety, zmieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z odrobiną wody i nałóż powstałą papkę na miejsce z drzazgą. Owiń bandażem. Po około godzinie będziesz w stanie łatwo wysunąć drzazgę.
Czytaj także: Pierwsza pomoc w drobnych wypadkach

2. Poocierane kolana
Upadki na kolana są bardzo częste. Nie ma potrzeby stosowania wody utlenionej lub alkoholu na każde, nawet najmniejsze zadrapanie. Umyj ręce i delikatnie oczyść kolano przy użyciu wody i bezzapachowego mydła – to naprawdę wystarczy.
Czytaj także: Co musi zawierać wakacyjna apteczka

3. Oparzenia słoneczne
Przede wszystkim, uchroń malucha przed oparzeniami stosując kremy z wysokimi filtrami. Pamiętaj o częstej aplikacji, zwłaszcza po kontakcie z wodą. Unikajcie słońca w południe, zamiast tego korzystajcie z niego z umiarem, rano lub po południu. Jeśli jednak skóra malucha będzie zaczerwieniona, użyj żelu aloesowego, żeby złagodzić podrażnienia. Możesz zrobić aloesowe kostki lodu, mrożąc sok lub żel aloesowy w woreczku na lód.
Czytaj także: Pierwsza pomoc przy oparzeniu

4. Wysypka
Gdy na dworze jest gorąco i wilgotno, łatwo o pojawienie się swędzącej wysypki na skórze. Taka wysypka znika zazwyczaj samoistnie, jednak możesz przyspieszyć ten proces chłodząc skórę kostkami lodu lub zimną wodą (tylko pamiętaj, nie rób tego na rozgrzaną skórę i uprzedź malca, ze przez chwilę może czuć nieprzyjemne zimno!), potem nałóż balsam do suchej i podrażnionej skóry.
Czytaj także: Co to za wysypka?

5. Udar słoneczny
Jeśli twoje dziecko jest zmęczone, ma nudności, gorączkę, do tego wysypkę – to może być udar słoneczny. Włóż malca do wanny z chłodną wodą lub pod chłodny prysznic, podawaj mu do picia dużo wody. Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Czytaj także: Jak rozpoznać udar słoneczny

6. Ukąszenia robaków
Komar, mrówka czy biedronka, ukąszenia nie są przyjemne. Przyłóż do ukąszonego, spuchniętego miejsca kostkę lodu. Posmaruj skórę maścią lub kremem z hydrokortyzonem (skonsultuj się wcześniej z lekarzem!). Pamiętaj, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Używaj w okresie letnim produktów przeciw ukąszeniom – dostępne są również w wersjach dla dzieci.
Czytaj także: Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza?

7. Kleszcze
Coraz częściej słyszymy o zagrożeniach związanych z ukłuciem kleszcza. Maluchy narażone są na ukąszenie nie tylko podczas spaceru w lesie, ale także podczas zabawy na łące czy w parku. Po każdym spacerze dokładnie oglądaj dziecko, szczególną uwagę zwróć na głowę, pachwiny, zgięcia. Jeśli zauważysz kleszcza, jak najszybciej go wyjmij przy pomocy pęsety z cienkimi końcami. Nie wykręcaj kleszcza, szybko go wyrwij.
Czytaj także: Jak sprawdzić czy dziecko ma boreliozę?

8. Zapalenie ucha zewnętrznego
“Ucho pływaka", czyli zapalenie ucha zewnętrznego, związane jest z długotrwałym przebywaniem w wodzie. Woda wymywa woskowinę, naturalną barierę ochronną ucha, dzięki której ucho jest dostatecznie nawilżone. Po każdej kąpieli dokładnie osusz uszy dziecka. Jeśli zauważysz u malucha objawy zapalenia, takie jak obrzęk, swędzenie ucha czy gorączka, skonsultuj się z lekarzem.
Czytaj także: 6 ważnych objawów zapalenia ucha

9. Upadki z roweru i na placu zabaw
Wakacje to świetny czas na naukę jazdy na rowerze i... pierwsze upadki. Pamiętaj o kasku i ochraniaczach, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo. Jeśli możesz, wybieraj place zabaw o trawiastym lub piaszczystym podłożu, które uchroni przed urazami.
Czytaj także: Jak wybrać dobry rower dla dziecka

