mama i córka
Fotolia
Mama

Dekalog szczęśliwej mamy

Macierzyństwo to cudowna sprawa, ale wiąże się też ze zmęczeniem, stresem oraz brakiem czasu na przyjemności. Na szczęście niedogodności można zmniejszyć!

Najważniejsze to umieć znaleźć złoty środek między tym, co jest ważne i miłe dla ciebie, a tym, czego potrzebuje maluch. Dziecko bowiem wcale nie jest szczęśliwsze wtedy, kiedy mama kompletnie nie myśli o sobie, tylko nieustannie poświęca się dla niego. Przeciwnie, im więcej masz w sobie spokoju, radości i zadowolenia, tym dla pociechy lepiej. A zatem…


1. Systematycznie ładuj akumulatory


Każdego dnia jesteś do dyspozycji szkraba? Malec z pewnością jest w siódmym niebie, ale ty też masz prawo do wolnych chwil tylko dla siebie! Umów się z mężem, że np. w sobotnie przedpołudnia to on zajmuje się maluchem, a ty masz czas na swoje przyjemności – choćby na plotki z przyjaciółką, wizytę u fryzjera czy kosmetyczki. Zrelaksowana, będziesz mamą uśmiechniętą i zadowoloną!


2. Znajdź czas dla siebie i męża


To ważne, bo kiedy jesteś zaabsorbowana wyłącznie sprawami dzieci, stopniowo oddalasz się od partnera. A wtedy, zamiast cieszyć się macierzyństwem, jesteś smutna i podenerwowana, bo związek zaczyna szwankować. Jak do tego nie dopuścić? Róbcie sobie czasem z mężem wagary i wyjdźcie z domu bez dziecka. Poproście np. dziadków, by zaopiekowali się maluchem, a sami wyskoczcie we dwójkę do znajomych czy kina. Będziesz wtedy tryskać radością!


3. Czasem to i owo
 sobie odpuść

Już wieczór, spodziewasz się gości, a maluch jeszcze niewykąpany? Zamiast złościć się i denerwować, że czas nagli, po prostu… machnij ręką na kąpiel! Dziecku naprawdę nic się nie stanie, gdy jednego dnia się nie popluska. Podobnie jak świat nie zawali się od tego, że brudne naczynia poleżą w zlewie dłużej, a ty dzięki temu wygospodarujesz sobie czas na drzemkę.

4. Nie bądź mamą-kwoką


Nie drżyj nieustannie o malucha, nie trzymaj go pod kloszem. Oszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych stresów, a synkowi czy córeczce swoboda wyjdzie tylko na dobre. Dzieci nadmiernie ochraniane („Uważaj, bo upadniesz”, „Nie biegaj, bo się spocisz”) stają się bowiem lękliwe, niepewne siebie i nie uczą się samodzielności.


5. 
Nie rezygnuj ze swoich ambicji


Nie dopuść do tego, by wszystko w twoim życiu kręciło się wyłącznie wokół dzieci. Szukaj dla siebie takich zajęć, które z rolą mamy nie mają nawet najmniejszego związku. Czytasz? Zapisałaś się na angielski? Biegasz na basen czy siłownię? Super! Nie powinnaś mieć żadnych wyrzutów sumienia. Potrzeby maluchów są ważne, ale twoje plany i pragnienia też się liczą. Poza tym, robiąc to, na czym ci zależy, działasz także na korzyść swoich pociech – mają mamę uśmiechniętą i zadowoloną, a nie sfrustrowaną.

6. Nie staraj się być samowystarczalna


W domu wszystko jest tylko na twojej głowie? Porozmawiaj spokojnie o tym z mężem i podzielcie się sprawiedliwie obowiązkami. Możecie np. ustalić, że on bierze na siebie sprzątanie i sprawunki, a ty – prasowanie i gotowanie obiadów. Pamiętaj, że twój partner może tak samo jak ty wykonywać przy dziecku niemal wszystkie czynności. Pozwól mu na to! Niech malucha przewija, kąpie, poi, chodzi z nim na spacery, zabawia i kładzie spać. Będąc odciążona, nie tylko łatwiej zachowasz dobry nastrój, lecz także będziesz z większym entuzjazmem zajmować się swoją pociechą.

7. Szukaj psychicznego wsparcia


Pamiętaj, macierzyństwo jest o wiele łatwiejsze, gdy w razie problemów mamy się do kogo zwrócić o pomoc i radę. Szukaj więc takich osób! To mogą być np. inne mamy, które spotykasz choćby przy piaskownicy czy na spacerach w parku. Pamiętaj o internecie. Na forach przeznaczonych dla rodziców  znajdziesz wiele cennych wskazówek i porad.


8. Wybaczaj sobie różne potknięcia


Puściły ci nerwy i bardzo na malca nakrzyczałaś? Nie myśl od razu, że jesteś złą matką. Błędy popełniają przecież wszyscy. Najważniejsze, żeby wyciągać z nich wnioski i unikać powtarzania niewłaściwych zachowań. Możesz np. obiecać sobie, że kiedy narasta w tobie złość, bierzesz kilka głębokich oddechów i liczysz do dziesięciu. Spróbuj, to naprawdę działa!


9. Akceptuj to, na co nie masz wpływu


Pracując zawodowo, nie obwiniaj się np. o to, że przez pół dnia nie masz z malcem kontaktu lub nie chodzisz z nim codziennie na plac zabaw. Trudno, nic na to nie poradzisz. Z niektórymi ograniczeniami trzeba się po prostu pogodzić, starając się jak najlepiej robić to, co jest możliwe do zrobienia. Staraj się nie zapominać np. o przytulankach z maluchem i czytaniu mu do poduszki.


10. Doceniaj uroki macierzyństwa!


Maluszek posłał ci pierwszy uśmiech? Zrobił pierwszy samodzielny krok? Zauważaj takie wspaniałe momenty i ciesz się nimi! Staraj się też czerpać radość z codziennych, zwykłych czynności przy malcu – takich jak choćby karmienie czy kąpanie. Zachwycaj się wtedy maleńkim ciałkiem, głaszcz je delikatnie, przytulaj. Takie gesty uszczęśliwią nie tylko maleństwo. Sama też poczujesz się cudownie i błogo!
 


ZOBACZ TEŻ: Jak mądrze rozpieszczać dziecko

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

kobieta, praca, rozmowa
Mama
Rzeczy, których nie powinnaś robić po powrocie do pracy
Decyzja podjęta: od poniedziałku wracasz do pracy. Cieszysz się? Boisz? Spokojnie. Oto, czego lepiej w niej unikać.

1. Nie wmawiaj sobie, że jesteś wyrodną matką I nie pozwól na to, by wmówili ci to inni, że jesteś wyrodną matką, która porzuciła swoje maleństwo , aby piąć się po szczeblach kariery . Nie jesteś! Po prostu wróciłaś do pracy, a twojemu dziecku nie dzieje się żadna krzywda. 2. Nie odpuszczaj Twój pracodawca liczy na to, że skoro zdecydowałaś się na powrót do firmy , będziesz w stanie podołać obowiązkom. Staraj się wykorzystać czas w stu procentach (no, powiedzmy w 90). Jednak nie próbuj za wszelką cenę startować w konkursie na pracownika roku . Daj sobie trochę czasu na rozruch. 3. Nie opowiadaj non stop o dziecku Masz rację – twoje dziecko jest najpiękniejsze na świecie i z ogromnym wdziękiem potrafi wysmarować się przecierem z brokułów, ale uwierz nam na słowo – niektórzy pytają o nie tylko z grzeczności. Na pytanie: „Jak tam maluszek?” uśmiechnij się, powiedz, że rośnie jak na drożdżach, i nie rozwijaj tematu. Nigdy nie opowiadaj bezdzietnym koleżankom o szczegółach porodu (możesz w ten sposób odebrać im ochotę na powiększenie rodziny). 4. Nie wpatruj się godzinami w zdjęcie swojego smyka Bądźmy szczerzy – w zdjęcia, bo przecież masz ich co najmniej kilka  - prawda? Patrząc na te cudne dołeczki w policzkach, nie będziesz w stanie skupić się na raportach, projektach czy innych zadaniach. Możesz także się rozpłakać, co wpłynie niekorzystnie nie tylko na twój makijaż. 5. Nie zamartwiaj się I nie snuj czarnych scenariuszy w rodzaju: „O Boże, a co będzie, jeśli opiekun-ka/babcia się pomyli i zamiast kaszki poda Haneczce kleik z proszku do prania?”. Nic takiego się nie zdarzy. Nie będzie także trzęsienia ziemi ani trąby powietrznej. Możesz spokojnie skupić się na pracy . 6. Nie narzekaj To prawda, nie jest ci łatwo. Zarwane noce, życie w wiecznym biegu,...

Mama
Sprawdź jaką jesteś mamą - psychotest
Zrób ten krótki test, a przekonasz się jaką jesteś mamą!

Dla swojego smyka jesteś najlepszą mamą pod słońcem . Co nie znaczy, że nie możesz czegoś zmienić... A pomoże ci to odkryć nasz test . Kto wie, może okaże się, że powinnaś... częściej chodzić z koleżankami do kina? Niemal każda z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że mogłaby być lepszą mamą. Taką zawsze uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, otwartą, zawsze chętną do zabawy... Po prostu mamą idealną . Tylko że ideałów nie ma! A jakie jest prawdziwe życie? Jak najczęściej się zachowujemy jako mamy? Oto kilka typowych sytuacji. Zaznacz, jak najczęściej reagujesz. Nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Są tylko prawdziwe. I pamiętaj, że to zabawa! Choć i tu może kryć się ziarenko prawdy :-) 1. W każdym domu jest masa czynności, które trzeba zrobić (np. sprzątanie). Do tego dochodzi jeszcze opieka nad dzieckiem. Ile czasu na nią przeznaczasz? (D) Poświęcasz dziecku cały swój czas, lecz często boisz się, że robisz to w niedostatecznie dobry sposób. Więc wieczorami czytasz książki o zabawach dziecięcych, aby rano być świetnie przygotowana do kolejnego trudnego dnia. (A) Czynności domowe wykonujesz, gdy maluch śpi, a z nim spędzasz pozostały czas. (F) Część czasu poświęcasz malcowi, ale uważasz, że w zasadzie powinien zajmować się sam sobą. (C) Właściwie to wolisz, gdy dzieckiem opiekuje się babcia. Nie masz pomysłów na zabawy, trudno jest ci się przekonać do kolejnej gry z maluchem w zielone. (E) Dzieckiem na ogół zajmuje się niania albo babcia. Twój czas z nim spędzany to zwykle kilkadziesiąt minut dziennie. (B) Część czynności wykonujesz, gdy szkrab śpi, część zaś robisz razem z nim. Nie zapominasz też o chwili dla siebie, i to niekoniecznie w czasie drzemki maleństwa. 2. Twój szkrab na placu zabaw chce się pobawić zabawką innego malucha. (E) Nie masz czasu na zajmowanie się takimi drobiazgami jak ułatwianie...

Edipresse
Mama
Macierzyńskie rozterki - jak zrozumieć siebie?
Niezależnie od tego, jak bardzo chciałaś zostać mamą i jak wspaniale wyobrażałaś sobie pierwsze kroki w nowej roli, na początku może nie być różowo. Ale pomyśl, ile już wiesz, ile potrafisz. I nie denerwuj się, nikt nas przecież nie uczył jak być dobrym rodzicem.

Już nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś wcześniej. Przekonałaś się, jakie to piękne: być mamą , ale też czasami bardzo trudne, zwłaszcza gdy chcąc pomóc dziecku, szukasz wskazówek w natłoku różnych, nierzadko sprzecznych informacji. Pomożemy ci poruszać w zawiłym gąszczu zaleceń . Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie. Instynkt kontra instrukcja Odkąd zostałaś mamą, wiele razy próbowałaś kierować się głosem serca, jednak brakowało ci pomysłów i doświadczenia. Nie wiedziałaś, jak szybko zbić gorączkę , poradzić sobie z kolką malucha, sprawić, że spokojnie zaśnie... Gdy uporałaś się z jednym problemem, pojawiał się następny. W dodatku pediatra podkreśla, że masz być odpowiedzialna, zasypuje cię zaleceniami. Trochę dużo, jak na twoją głowę. A chciałabyś jeszcze mieć czas, by bawić się z dzieckiem i pomóc mu wyrosnąć na mądrego człowieka. Jak to zrobić, skoro każdy podpowiada inne rozwiązanie? Dawniej mamy bardziej ufały swojej intuicji, ale to nie ona była najważniejszym źródłem wiedzy o dzieciach. Przede wszystkim korzystały z doświadczenia starszych kobiet. Dziś, mimo kłopotów mieszkaniowych, większość młodych rodzin mieszka osobno, więc wiedzę czerpią z poradników. Od nadmiaru głowa boli Gazety, książki, portale internetowe to wygodne źródło informacji – możesz je przeglądać o każdej porze dnia i nocy. Jednak gdy szukasz wskazówek, trudno ci się w tym połapać. Masz mętlik w głowie, wszystko wydaje ci się równie istotne i nadal nie wiesz, jak postępować. Nie chodzi o to, by stosować się ściśle do książkowych rad . Jeśli coś się nie sprawdza w twoim przypadku lub po prostu ci nie odpowiada (bo np. masz inne poglądy na daną sprawę), odwagi – nie stosuj się do tego. Poszukaj innego sposobu lub po prostu sama go wymyśl. To, co zostało napisane, to nie wyrocznia. To rada. Przecież tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj