Mama

Nie lekceważ bólu brzucha, zwłaszcza gdy miewasz skurcze! Co mogą oznaczać?

Silne bóle brzucha połączone ze skurczami prawie zawsze zwiastują problemy. A poza tym bardzo uprzykrzają życie. W przebiegu niektórych chorób bolesne skurcze brzucha to bardzo charakterystyczny objaw.

Brzuch może boleć na wiele sposobów: kłucie, ciągnięcie, ucisk – to częste dolegliwości np. po przejedzeniu, podczas owulacji albo w wyniku silnego stresu. Skurcze brzucha występują rzadziej. Mogą pojawiać się w czasie wyjątkowo bolesnej miesiączki, ale czasem są objawem groźnej choroby. W niektórych przypadkach pilnie potrzebna jest pomoc lekarza!

Co mogą oznaczać skurczowe bóle brzucha?

Zatrucie bakterią salmonella. Źródłem zakażenia salmonellą są głównie mięso, mleko i ich przetwory. Podczas choroby może wystąpić mocny skurczowy ból brzucha, gorączka i biegunka. Leczenie polega na nawadnianiu organizmu i przestrzeganiu ścisłej diety, czasem podaje się antybiotyk.

Alergia pokarmowa. Skurcze w brzuchu występują po zjedzeniu alergizującego pokarmu. Alergicy często skarżą się też na wzdęcia, biegunki czy zmiany na skórze. Warto obserwować, jakie produkty nasilają dolegliwości, bo alergia pokarmowa może prowadzić do zapalenia błony śluzowej różnych odcinków przewodu pokarmowego, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu.

Zespół jelita drażliwego. Nieprzyjemne objawy, jak skurcze brzucha, zaparcia i biegunki, często mają związek z zaburzeniami natury psychicznej (lęk, depresja). Warto udać się do lekarza, by wykluczyć poważne choroby układu trawienia.

Biegunka podróżnych. To najczęściej efekt zatrucia bakteryjnego w regionach, w których panują złe warunki sanitarne. Objawy: ból brzucha, biegunka, wymioty, zwykle są nagłe i raczej nie wymagają pomocy lekarza. Niepokój powinny jednak wzbudzić wodniste stolce z domieszką krwi i śluzu oraz uporczywe wymioty.

Skurczowe bóle brzucha: jakie choroby wymagają interwencji lekarza?

Endometrioza. To bolesna i podstępna choroba, która utrudnia zajście w ciążę. U kobiet chorujących na endometriozę błona śluzowa macicy rozrasta się i pojawia w miejscach, gdzie nie powinno jej być, np. w jajowodach, jajnikach, jamie otrzewnej. Jeśli chorujesz na endometriozę, w czasie miesiączki będziesz odczuwać silne skurcze w miejscach ze zmianami chorobowymi, bo endometrium złuszcza się tam i krwawi tak samo jak w macicy. Dodatkowy ból powodują tworzące się torbiele uciskające na otaczające je tkanki. Nieleczona endometrioza pogłębia się, konieczna jest więc interwencja lekarza, stosowanie leków hormonalnych, a w niektórych przypadkach chirurgiczne usunięcie ognisk choroby.

Zapalenie wyrostka robaczkowego. Do zapalenia wyrostka może dojść w wyniku zbyt powolnego opróżniania jelit, a także po infekcjach przewodu pokarmowego. Bólowi brzucha (zwykle w okolicach pępka i po jego prawej stronie) towarzyszą nudności i gorączka. Jeśli lekarz potwierdzi stan zapalny wyrostka robaczkowego, trzeba go szybko usunąć.

Zapalenia uchyłku jelita grubego. Uchyłki to niewielkie woreczki na zewnętrznej części okrężnicy. Zapalenie uchyłków objawia się silnym bólem brzucha i gorączką, można też wyczuć guz w lewej dolnej części brzucha. Lekarz powinien jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Zobacz też:

ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.  Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Spis treści:  Jak boli brzuch na początku ciąży? Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza? Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży Jak boli brzuch na początku ciąży? Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia . Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe. Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to: Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć...

brzuch po ciąży
Adobe Stock
Połóg
Brzuch po ciąży: najczęstsze problemy i co z nimi zrobić
Brzuch po ciąży może przysparzać wielu problemów. Ze zbyt obfitym poradzą sobie ćwiczenia i dieta. Z wiotką skórą warto walczyć zabiegami kosmetycznymi.

Rzadko brzuch po ciąży wygląda dobrze. W najlepszym przypadku jest po prostu zbyt obfity, a skóra na nim nieco luźna. Czasami jednak pojawiają się na nim rozstępy, skóra staje się bardzo wiotka, a bywa też, że dochodzi do tzw. rozejścia się mięśnia prostego brzucha, czyli do diastazy. Podpowiadamy, jak sobie z tymi problemami radzić. Brzuch po ciąży: Rozstępy Rozstęp mięśni prostych Blizna po cesarce Wiotka skóra Nadmiar tłuszczu Pas poporodowy Ocena stanu brzucha po ciąży Żeby ocenić, z jakimi problemami ma się do czynienia, najlepiej poczekać na zakończenie połogu , czyli na moment, gdy macica obkurczy się do rozmiarów sprzed ciąży. Oczywiście część problemów widać już w czasie ciąży. Są to rozstępy i diastaza. Natomiast wiotkość skóry można oceniać po połogu i po zgubieniu zbędnych kilogramów. Rozstępy na brzuchu po ciąży Pojawiają się jako wynik zwiększenia się obwodu talii, a więc rosnącego w macicy płodu. Nie u wszystkich kobiet skóra wykazuje elastyczność, która pozwala jej się rozciągnąć bez uszkodzeń, bo rozstępy to właśnie uszkodzenie głębszych warstw skóry . Więcej o tym problemie i sposobach zwalczania rozstępów piszemy w materiale o rozstępach . Rozstęp mięśni prostych brzucha po ciąży Mięśnie proste brzucha są w linii środkowej ciała połączone mocnym pasmem włóknistym, zwanym kresą białą. Podczas ciąży, w wyniku rosnącego brzucha, najczęściej w trzecim trymestrze, mięśnie proste rozjeżdżają się na boki, a kresa biała ulega zwiotczeniu. U wielu kobiet po porodzie sytuacja wraca do normy, jednak u części kobiet, mięśnie proste nie cofają się do pierwotnego ułożenia. Mówi się wtedy o rozstępie mięśni prostych brzucha. Widać go na poniższym zdjęciu:   fot. Adobe Stock Jest to dolegliwość, która zaburza funkcje mięśni prostych...

Jak wygląda brzuch po porodzie
Instagram/krisrosulli
Aktualności
Jak wygląda brzuch po porodzie? Mama dwójki dzieci pokazuje prawdę!
Płaski brzuch tydzień po porodzie? Nie zawsze! Zobacz, jak może wyglądać brzuch kilka tygodni po porodzie. To odważne zdjęcie powinna zobaczyć każda mama!

Szybki powrót do figury sprzed ciąży? Dla wielu młodych mam to mit. Kristen Sullivan, mama dwóch maluchów, przekonuje, że nie każda kobieta musi mieć płaski brzuch tydzień po porodzie – i nie ma w tym nic złego! Ciało po ciąży i porodzie "Dzielę się tym zdjęciem, żebym pokazać innym mamom, że czasem nie ma znaczenia, że jesteś szczupła, zdrowo się odżywiasz, ćwiczysz nawet w czasie ciąży. Czasem twoje ciało robi swoje i nie odzyskujesz figury sprzed ciąży nawet trzy tygodnie po porodzie" – napisała Kristen przy zdjęciu opublikowanym na Instagramie. Kristen przez kilka dni zastanawiała się, czy powinna publikować tak odważne zdjęcie. Zauważyła jednak, że młode mamy często pokazują zdjęcia płaskich brzuchów zaledwie tydzień czy dwa tygodnie po porodzie. Postanowiła, że pokaże, jak może wyglądać brzuch po porodzie i tym samym okaże wsparcie mamom, które tak jak ona, nie odzyskały figury sprzed ciąży. Zobaczcie zdjęcia:     Post udostępniony przez Kristen Sullivan (@krisrosulli) 20 Sie, 2017 o 5:50 PDT Każda mama jest inna. I dobrze! Takie zdjęcia pokazują młodym mamom, że każda kobieta jest inna. Są mamy, które dwa tygodnie po porodzie wyglądają tak, jakby nigdy nie były w ciąży. Są też takie, które nie pozbędą się ciążowych kilogramów nawet kilka miesięcy po porodzie. Powrót do formy to indywidualna sprawa każdej kobiety. Żadna młoda mama nie powinna porównywać się do innych i czuć się od nich gorsza. Każda z was jest wyjątkowa! Zobacz także: Mama 3 dzieci pokazuje, jak naprawdę wygląda brzuch 24h po porodzie Źródło: Instagram

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj