Mama

Sprawdź jaką jesteś mamą - psychotest

Zrób ten krótki test, a przekonasz się jaką jesteś mamą!

Dla swojego smyka jesteś najlepszą mamą pod słońcem. Co nie znaczy, że nie możesz czegoś zmienić... A pomoże ci to odkryć nasz test. Kto wie, może okaże się, że powinnaś... częściej chodzić z koleżankami do kina?

Niemal każda z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że mogłaby być lepszą mamą. Taką zawsze uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, otwartą, zawsze chętną do zabawy... Po prostu mamą idealną. Tylko że ideałów nie ma! A jakie jest prawdziwe życie? Jak najczęściej się zachowujemy jako mamy? Oto kilka typowych sytuacji. Zaznacz, jak najczęściej reagujesz. Nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Są tylko prawdziwe. I pamiętaj, że to zabawa! Choć i tu może kryć się ziarenko prawdy :-)

1. W każdym domu jest masa czynności, które trzeba zrobić (np. sprzątanie). Do tego dochodzi jeszcze opieka nad dzieckiem. Ile czasu na nią przeznaczasz?

(D)
Poświęcasz dziecku cały swój czas, lecz często boisz się, że robisz to w niedostatecznie dobry sposób. Więc wieczorami czytasz książki o zabawach dziecięcych, aby rano być świetnie przygotowana do kolejnego trudnego dnia.
(A) Czynności domowe wykonujesz, gdy maluch śpi, a z nim spędzasz pozostały czas.
(F) Część czasu poświęcasz malcowi, ale uważasz, że w zasadzie powinien zajmować się sam sobą.
(C) Właściwie to wolisz, gdy dzieckiem opiekuje się babcia. Nie masz pomysłów na zabawy, trudno jest ci się przekonać do kolejnej gry
z maluchem w zielone.
(E) Dzieckiem na ogół zajmuje się niania albo babcia. Twój czas z nim spędzany to zwykle kilkadziesiąt minut dziennie.
(B) Część czynności wykonujesz, gdy szkrab śpi, część zaś robisz razem z nim. Nie zapominasz też o chwili dla siebie, i to niekoniecznie w czasie drzemki maleństwa.

2. Twój szkrab na placu zabaw chce się pobawić zabawką innego malucha.

(E)
Nie masz czasu na zajmowanie się takimi drobiazgami jak ułatwianie wymiany zabawek. Musisz na egzamin przeczytać dwie książki.
(B) Czekasz, aż maluch spróbuje załatwić sprawę sam, i dyskretnie go obserwujesz. Gdy jednak sytuacja grozi konfliktem, wkraczasz do akcji.
(C) Nie interweniujesz. Niech dziecko radzi sobie samo – piaskownica to dobra szkoła życia.
(A) Natychmiast wszystko ułatwiasz, dokonując skutecznej wymiany między maluchami: wiaderko za grabki, koparka za foremkę.
(F) Obawiając się konfliktu, kategorycznie nakazujesz szkrabowi, by bawił się jedynie swoimi zabawkami.
(D) Boisz się, że synek sąsiadów może zrobić krzywdę twojemu malcowi, więc zawczasu dokonujesz wymiany zabawek.

3. W jaki sposób zdobyłaś (i cały czas zdobywasz) wiedzę na temat wychowania dzieci? Czy czytasz poradniki dla rodziców?

(E)
Wszystkie poradniki, które kupujesz, czyta tylko niania twojego malca.
(C) Uważasz, że górnolotne rady dotyczące ciągłego zajmowania się dzieckiem są przesadzone.
(D) Przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji konsultujesz się z mężem, mamą, przyjaciółką.
(B) Czytasz różne poradniki, ale najczęściej kierujesz się intuicją i zdrowym rozsądkiem.
(F) Nie czytasz w zasadzie niczego, żadnych poradników. Sama przecież najlepiej wiesz, jak wychować swojego maluszka.
(A) Jesteś obłożona tysiącem poradników na temat opieki nad dziećmi. Znasz wszystkie teorie dotyczące diety czy wychowania maluszka i starasz się je zawsze pilnie stosować.

4. Twoje dziecko biega radośnie po podwórku. Nagle potknęło się o coś i przewróciło. Co robisz?

(A)
Natychmiast biegniesz z krzykiem „Ojejku!“. Podnosisz malca, obcałowujesz go, zabawiasz i… lejesz litry wody utlenionej na rankę. Potem co chwila sprawdzasz, czy ze stłuczonym kolankiem nic złego się nie dzieje.
(B) Spokojnie obserwujesz sytuację. Patrzysz na reakcję swojego dziecka: czy płacze, czy też może podnosi się jak gdyby nigdy nic i dalej bawi. Jesteś jednak gotowa na błyskawiczną interwencję.
(C) W ogóle nie zwracasz uwagi na maluszka, dopóki sam nie podejdzie do ciebie albo leżąc, nie zacznie krzyczeć wniebogłosy.
(D) Dzwonisz do męża, żeby przyjeżdżał i zawiózł malca jak najszybciej do lekarza.
(E) Słyszysz, że coś się wydarzyło, ale myślisz sobie, że to nie twojemu brzdącowi, i dalej czytasz gazetę.
(F) Mówisz, że nic się nie stało i żeby przestało już płakać. Gdy dziecko dalej leje łzy, zostawiasz je samo albo dajesz klapsa.

5. Malec dobrze się rozwija i zazwyczaj zjada całą porcję. Ale ostatnio zaczął marudzić nad obiadkiem.

(A)
Biegasz za nim po mieszkaniu, dokarmiając i zabawiając co chwila.
(C) Zabierasz talerz i z obrażoną miną mówisz: „Jak nie, to nie“.
(E) Zabierasz malcowi talerz i już nie usiłujesz go nakarmić, ale potem pozwalasz jeść chrupki, słodycze.
(D) Często mierzysz i ważysz dziecko, a gdy waga długo utrzymuje się na jednakowym poziomie, zaczynasz intensywne dokarmianie, robisz badania. Tym razem znów się niepokoisz,że zjadło za mało, i na deser podajesz mu „bombę kaloryczną“.
(F) Każesz zjeść absolutnie wszystko bez dyskusji.
(B) Gdy nie chce jeść, spokojnie odstawiasz talerz, a następny posiłek podajesz o wyznaczonej porze. Nigdy nie dokarmiasz
między posiłkami.

6. Maluch już od kilku minut marudzi, że jest mu nudno.

(A)
Natychmiast rzucasz to, co akurat w tym momencie robiłaś, i zaczynasz organizować teatrzyk lub inną świetną zabawę.
(C) Nie zwracasz uwagi na marudzenie. Za jakiś czas dziecko znajdzie sobie jakąś zabawę, a poza tym nudzą cię zabawy z malcem.
(B) Mówisz dziecku, że jak skończysz, to się z nim pobawisz, a tymczasem może ci pomóc gotować obiad. I dajesz mu do zabawy pokrywkę, garnki oraz drewnianą łyżkę.
(D) Sprawdzasz, czy nie ma gorączki – przecież dzieci same z siebie nie marudzą tak bardzo.
(F) Kategorycznie oświadczasz, że nie będziesz słuchać takiego marudzenia i że ma natychmiast pójść do swojego pokoju.
(E) Nie masz czasu na zabawę z malcem, więc aby się nie nudził, wynajdujesz jakąś najnowszą zabawkę edukacyjną, którą szkrab może bawić się sam.

Czytaj także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Wychowanie
Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?
Tak bardzo chcemy, aby nasze maluszki wyrosły na zadowolonych z życia ludzi, że czasem możemy przesadzić z ich uszczęśliwianiem. A ty do jakich mam się zaliczasz?

Staramy się rozwijać talenty dziecka, dbamy o jego edukację, pomagamy zdobywać mnóstwo, naszym zdaniem, niezbędnych umiejętności... Nie zawsze łatwo zachować rozsądek w wychowaniu, kiedy w grę wchodzi szczęście największego skarbu pod słońcem – naszego malucha.   Odpowiedz szczerze na nasze pytania i sprawdź, czy przypadkiem nie grozi ci mamina nadopiekuńczość. A jeśli tak, to podpowiemy, co trzeba zrobić, by ją trochę złagodzić. 1. Twoje dziecko po przedszkolu chodzi na zajęcia dodatkowe: A dwa, trzy razy w tygodniu B wcale C każdego dnia, nawet w weekendy 2. Usłyszałaś o nowych zajęciach dodatkowych organizowanych w przedszkolu: A z góry zakładasz, że te, na które chodzi, w zupełności mu wystarczą, maluch powinien się przecież jeszcze bawić, a nie pracować tak ciężko B zastanawiasz się, czy kolejne zajęcia będą dla smyka dobre, ale decyzję podejmiesz dopiero po rozmowie z samym zainteresowanym, to znaczy z dzieckiem, i po konsultacji z mężem C bez namysłu zapisujesz malca, w końcu musisz dbać o jego rozwój 3. Twoja praca zawodowa (lub nauka) zajmuje ci codziennie: A jesteś na urlopie wychowawczym i pracujesz tylko w domu B od czterech do ośmiu godzin, a resztę czasu poświęcasz na zajęcia domowe i kontakt z rodziną C ponad dziesięć godzin dziennie, a czasami zajmuje także weekendy 4. Gdy maluch wraca z przedszkola, zajmuje się nim: A babcia, opiekunka B rodzice C każdy, kto w danym momencie może go dostarczyć na planowe zajęcia 5. Wasz smyk jest waszym: A kolejnym dzieckiem B pierwszym maluszkiem, ale wkrótce chcecie powiększyć rodzinę C pierwszym i ostatnim dzieckiem 6. Swoje dzieciństwo pamiętasz jako: A pasmo nieustającej uciechy i zabawy w domu i na podwórku B raz było lepiej, raz gorzej: miałaś jakieś obowiązki, ale niezbyt dużo C nie miałaś chwili wytchnienia w pogoni z jednych zajęć dodatkowych na...

Mama z synkiem na spacerze
Fotolia
Aktualności
Jak wygląda wyjście z domu, kiedy jest się mamą?
Przed urodzeniem dziecka, wychodziłaś z domu wtedy, kiedy miałaś na to ochotę. Po pojawieniu się maluszka wszystko się zmieniło...

Kiedyś brałaś torebkę, klucze i telefon, wskakiwałaś do samochodu albo autobusu i jechałaś. Odkąd zostałaś mamą, wszystko wygląda inaczej. To, co trwało 15 minut, teraz trwa godzinę. Jeśli udaje ci się przekroczyć próg mieszkania i niczego nie zapomnieć, jesteś szczęściarą! Jak wygląda wychodzenie z domu z małym dzieckiem? O wyjściu na zakupy zaczynasz myśleć kilka dni wcześniej. Zdajesz sobie sprawę, że zbyt często mówisz sama do siebie. Postanawiasz, że dziś na pewno wyjdziesz z domu, żeby odzyskać resztki zdrowego rozsądku . Zmieniasz maluchowi pieluchę. A potem jeszcze raz, 5 minut później.     Postanawiasz wziąć długą kąpiel, ale zadowalasz się umyciem zębów. Cieszysz się, że w końcu zdejmiesz stanik do karmienia. Szybko przypominasz sobie, że tylko on ma właściwy rozmiar. Zakładasz jeansy i pierwszy lepszy top. Zastanawiasz się, czy ciążowe ubrania mają termin ważności. Ubierasz maluszka w śliczne ubranka, w końcu na ciebie i tak nikt nie patrzy. Robisz maluchowi kilka zdjęć, masz ich dopiero 10 tysięcy. Karmisz dziecko. Maluch zasypia podczas karmienia. Łaskoczesz go, dmuchasz na jego twarz, głaszczesz po brzuszku – byle tylko skończył jeść. Zaczynasz się zastanawiać, czy kiedykolwiek wyjdziesz z domu. Maluch jest brudny, zastanawiasz się, dlaczego założyłaś mu te ładne śpioszki, Przebierasz malca. Robisz kilka zdjęć. Te maleńkie stópki ! Starasz się nie ubrać malca zbyt ciepło, ale sweterek i kocyk masz zawsze przy sobie. Wkładasz malucha do wózka albo fotelika i zauważasz, że jesteś cała brudna. Wzruszasz ramionami. Czujesz dumę, że pierwszy raz udało ci się zabrać wszystkie potrzebne rzeczy. Zauważasz, że nie wzięłaś pieluch . Po raz drugi wzruszasz ramionami. Kupisz kolejną paczkę po drodze. Ruszacie w drogę. Czujesz się,...

matka i córka
Fotolia
Mama
Lepsze kontakty z mamą
Teraz, kiedy sama masz dziecko, powinno być ci łatwiej zrozumieć własną matkę. Co zrobić, jeśli tak się nie dzieje? Radzi Katarzyna Floryan, psycholożka z poradni "Uniwersytet dla Rodziców" w Warszawie.

Nie zawsze rozmowa z własną mamą jest łatwa. Łączy was przecież silna, emocjonalna więź. A im nam na kimś bardziej zależy, tym boleśniej odbieramy jego krytykę i... chcemy, żeby myślał podobnie do nas. Jeszcze trudniej o porozumienie, gdy znajdujemy się w nowych rolach. Dlatego po narodzinach dziecka trzeba staranniej zatroszczyć się o stosunki z mamą. Daj czas Pełnisz teraz taką samą rolę dla swojego dziecka, jak twoja mama dla ciebie! Czujesz tremę, chciałabyś się sprawdzić, nie zawsze wiesz, jak postępować? Twoja mama czuje to samo! Przecież ona także znalazła się w nowej roli – babci. Nawet jeśli ma już wnuki, to jako babcia twojego dziecka dopiero debiutuje. I tak jak ty chce być najlepsza i najukochańsza. Wiedz, że kocha Ciebie i twoje dziecko. Gdy mówi: „Ubierz mu jeszcze sweterek”, nie wymądrza się, ale martwi, że maluch zmarznie. Kiedy biegnie na każdy płacz maleństwa, nie chce go rozpuszczać, tylko serce samo dyktuje jej kroki. Jeśli trudno ci to pojąć, spróbuj sobie wyobrazić, że twoje dziecko jest już duże i zostało rodzicem. Zależy ci na wnuczku, prawda? I dlatego starasz się o niego zadbać. Nawet czasem na siłę. A skoro babcia robi to z miłości, a ty ją kochasz... No cóż, mówią, że miłość wszystko wybaczy. Poczuj się pewnie Na początku nie jesteś przekonana, czy dobrze malca ubierasz, przewijasz, kąpiesz... I dlatego do serca bierzesz każdą uwagę. Mama pyta, czy maluch nie jest głodny, a ty słyszysz: „Jesteś okropną matką, jak można tak głodzić dziecko!”. Gdy poczujesz się pewniej i przekonasz się, że masz prawo wychowywać malca według swoich zasad, to łagodniejszym okiem spojrzysz na swoją mamę. Mów... Czasem nie mówisz mamie o rzeczach, które cię denerwują (jak ciągłe podsuwanie wnukowi słodyczy) w obawie, że się obrazi. Co prawda unikasz otwartego konfliktu, ale niechęć między...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj