przysłowia o mamie
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Przysłowia o mamie: aforyzmy i powiedzenia o matce [DO DRUKU]

Przysłowia o mamie, choć coraz bardziej zapominane, mają w sobie wiele prawdy. Zazwyczaj opisują jej miłość do dziecka, nakazują ją szanować, a czasami czuć przed nią respekt. Przeczytaj je swojej mamie, a z pewnością wywołasz uśmiech na jej twarzy.
Przysłowia o mamie to mądrości ludowe. Jest w nich zawarta jakaś myśl na dany temat: pouczenie, przestroga lub wskazówka. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie. Choć obecnie podchodzi się do nich z dużym dystansem, niektóre z przysłów o mamie nadal pozostają aktualne. Poza zaśpiewaniem piosenki na Dzień Mamy, wyrecytowaniem wierszyka dla mamy, dziecko może także pochwalić się przed nią znajomością takich powiedzonek. Przedstawiamy najbardziej znane powiedzenia o matce.

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

Przysłowia o mamie

Oto najpopularniejsze przysłowia o matkach. Wiele z nich jest dosyć zabawnych i należy je traktować z „przymrużeniem oka”. Będą idealne na Dzień Matki, jako humorystyczny akcent tego święta. 

Dla każdej matki miłe jej dziatki.

***
Jaka mać, taka nać.

***
Jakie matki, takie dziatki.

***
Jaki chleb - taka skórka, jaka matka - taka córka.

***
Jaka ziemia - taka góra, jaka matka - taka córa.

***
Do ludzi po naukę, do matki po koszulę. 

***
Jaka matka, taka natka.

***
Do ludzi po rozum, do matki po serce.

***
Lepsza u matki polewka niż u obcych marcepany.

***
Mądra matka dba o swe córki.

***
Błogosławione są matki, co za złe karzą swoje dziatki.

***
Chcesz córuni, pokłoń się wprzód mamuni.

***
Droga to chatka, gdzie mieszka matka.

***
Drugiej matki nie znajdziesz.

***
I uboga matka ma złote serce.

***
Matka miła, choćby biła.

***
Nie ma słodszego jabłka, jak własna matka.

***
Od matki dobre i ostatki.

***
Posłuszne dziatki to skarb matki.

***
Zostać matką łatwo, być matką znacznie trudniej.

***
Bez matki nie ma chatki. 

Aforyzmy o matce

Cytaty o mamie będą idealne, by wpisać je jako treść laurki na Dzień Matki lub dedykację prezentu dla mamy. Dziecko może je również napisać na bileciku przy bukiecie kwiatów na Dzień Mamy. Oto nasze propozycje takich sentencji. 

Matka jest geniuszem dziecka. (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)

***
Matki dają naszemu duchowi ciepło, a ojcowie – światło. (Jean Paul Sartre)

***
Mama potrafi człowieka podejść lepiej niż niejeden szpieg. (John Bauer)

***
Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej. (Zofia Kossak)

***
Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska. (Józef Ignacy Kraszewski)

***
Macierzyństwo to taki zawód, w którym nie można pracować na zmiany. (Jodi Picoult)

***
Kiedy matka odwróci oczy od swojego dziecka, dziecko zaczyna błądzić i ginie w świecie pozbawionym miłości i ciepła. (Tadeusz Różewicz)

Aforyzmy o matce do druku

Przygotowałyśmy także aforyzmy o matce w postaci obrazków. Będą one pięknym dopełnieniem laurki i z pewnością wzruszą każdą mamę. Kliknij na obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze. 
 

  • Dobra matka jest więcej warta niż stu nauczycieli. (George Herbert)


przysłowia o mamie
mamotoja.pl

  • Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera. (Maksym Gorki)


przysłowia o mamie
mamotoja.pl

  • To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają. (Monika Szwaja)


przysłowia o mamie
mamotoja.pl

  • Nie ma jak u mamy – ciepły piec, cichy kąt. Nie ma jak u mamy – kto nie wierzy, robi błąd. (Wojciech Młynarski)
     

przysłowia o mamie
mamotoja.pl

  • Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom. (Madeleine Delbrel)


przysłowia o mamie
mamotoja.pl

Zobacz także: 

mama i córka
Fotolia
Mama
Taka córka jaka matka?
Matki często chcą, by ich córki były takie jak one. Trudno im zaakceptować to, że dziecko może pójść inną drogą – to jest źródło konfliktu i narastających pretensji. Z psycholożką Julitą Wojciechowską rozmawiamy o burzliwych związkach matek i córek.

"A nie mówiłam...?" - ile razy usłyszałaś to od swojej mamy? A ile razy ty, gdy ona powiedziała: „A nie mówiłam?”, obiecałaś sobie, że nigdy nie będziesz taka jak ona? Scena pierwsza: trzydziestoparoletnia mama dwóch dziewczynek dzwoni do rodzinnego domu. Modli się, by odebrał tata, a nie mama. Bo gdy z nią rozmawia, natychmiast się denerwuje. – Krytykuje mnie – tłumaczy swoją niechęć. Scena druga: opowiadam o swojej mamie. Dwie koleżanki są zdziwione, że tak ciepło o niej mówię. Że one o swoich nigdy w ten sposób… Nie mogą się dogadać, nie tolerują, niszczą się, nie cierpią być w tym samym pomieszczeniu. Wtedy to ja się dziwię. Opowiadam o tym Julicie Wojciechowskiej, psycholożce. Trudno mi uwierzyć, że nie da się stworzyć zdrowych relacji z własną mamą. Czemu tak wiele matek ma pretensje do córek? Niektórym matkom trudno zaakceptować to, że ich córki, gdy dorastają, wybierają inną drogę, niż one im wskazywały. Że mają inne upodobania, wartości, pomysł na życie, karierę, wychowanie dziecka czy prowadzenie domu. Córka wymyka im się spod kontroli, nie potrzebuje już jej opieki. Staje się niezależna, wybiera to, co jest ważne dla niej, a nie dla matki. To trudny moment dla tej drugiej. Teoretycznie matka powinna zaakceptować to, że córka nie jest jej wierną kopią. Zaufać jej, ale też i sobie: „Tak wychowałam swoje dziecko, że jakąkolwiek podejmie decyzję, będzie ona dla niego dobra”. Jeśli matka nie podoła temu, to pojawia się konflikt. Każdy inny wybór córki potraktuje jak krytykę. Bo nie rozumie, że inny nie oznacza gorszy. Ani tego, że dziecko, chcąc określić własną tożsamość, musi oderwać się od mamy i określić ją po swojemu. Czyli brak matczynej zgody na inność córki oznacza początek pretensji? O wszystko. Że córka wybrała nie tego chłopaka, co powinna. Że nie poszła do tej...

kobieta w połogu
Panthermedia
Mama
Bądź mamą (nie)idealną – rozmowa z psychologiem
W reklamach nie ma takich matek jak ty. One wszystkie są wyspane, czułe i spokojne, a plamy z marchewki tylko je śmieszą. No i jeszcze jedno – nie mają własnych dzieci.

Z psycholożką Beatą Chrzanowską rozmawiamy o tym, gdzie są idealne mamy (są gdzieś?), jak być szczęśliwą mamą (to już jest możliwe) i jak sobie poradzić z błędami, które wszystkie mamy robią (co zrobić, gdy dałaś dziecku klapsa i bardzo tego żałujesz). Zdenerwowałam się na niemowlę, nakrzyczałam na starsze dziecko. Chyba nie nadaję się na matkę? Według mitu idealnej matki – zupełnie się nie nadajesz. Na szczęście to tylko mit, że mama małego dziecka zawsze jest wspaniała: spokojna, rozsądna, wyrozumiała i cierpliwa... ...to nie są cechy superbohatera. Ale nie są to też cechy stałe. Z naszymi cechami charakteru nie jest tak, jak z kolorem oczu, który mamy jeden na całe życie. Poziom np. naszej cierpliwości zależy od wielu czynników. Kiedy jesteśmy bardziej zmęczone, będzie­my mniej cierpliwe – to normalne. Tymczasem często, gdy zza naszego wizerunku perfekcyjnej mamy wychyli się na chwilę zła czarownica, zaczynamy bać się samych siebie i marzymy, aby ktoś wziął sobie to dziec­ko. Wyrzucamy sobie brak uczuć macierzyńskich, a tymczasem złość na dziecko czy frustracja, którą czujemy, to najczęściej zwykłe zmęczenie. Znam takie mamy, dla których wyrzuty sumienia są nieodłącznym elementem życia. Czy to normalne, że wciąż się o coś obwiniają? Bardzo często chcemy doskoczyć do ideału matki, jaki budujemy we własnych głowach. Tymczasem dziecko wcale nie potrzebuje idealnej mamy. Jemu do pełni szczęścia wystarczy matka, która jest wystarczająco dobra , czyli zwyczajna. Większość matek taka właśnie jest, a to oznacza, że większość dzieci jest szczęśliwa ze swoimi mamami. ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodzianką Wystarczająco dobra mama, czyli jaka? To taka, która się może zdenerwuje, ale nie da swojemu dziecku klapsa? Nie należy dawać klapsów, bo to oznaka bezradności rodzica i...

matka wypadek dziecko karmi
źródło: dailymail.co.uk
Aktualności
Heroiczna postawa matki po wypadku samochodowym!
Choć lekarze zalecali jej wzięcie leków przeciwbólowych, kobieta walczyła z bólem tylko po to, by nakarmić 2-miesięczną córeczkę!

Znacie powiedzenie: "Oddałabym życie za swoje dziecko"? Wiemy, że to nie są tylko puste słowa, bo wiele z nas w razie potrzeby zrobiłoby to bez chwili zastanowienia. Trudno racjonalnie wytłumaczyć, jak to się dzieje, że dziecko od momentu poczęcia, staje się numerem 1. w naszym życiu. Jesteśmy w stanie zrobić dla niego wszystko ! Taka jest siła miłości! Pomóżcie mojemu dziecku! Danni Bett wraz z 2-miesięczną córeczką wybrała się w podróż samochodem. Niestety w pewnym momencie kobieta straciła panowanie nad kierownicą i uderzyła w barierkę. Gdy na miejsce zdarzenia przyjechały służby ratunkowe, kobieta krzyczała, by lekarze zajęli się jej maleńką córeczką. Po wydobyciu z samochodu matki i córki okazało się, że dziewczynka nie odniosła żadnych obrażeń, za to matka ma poważne problemy z  kręgosłupem , wymagające dalszej diagnostyki i nałożenia kołnierza ortopedycznego. Przeczytaj także: Życie moje czy dziecka? Heroiczna postawa matki Choć lekarze proponowali kobiecie wzięcie silnych środków przeciwbólowych, ze względu na poważny uszczerbek na zdrowiu, ta postanowiła świadomie z nich zrezygnować, by nakarmić dziecko . 2-miesięczna Indi była bardzo niespokojna po wypadku i trudno było ją uspokoić. Dopiero  gdy maleństwo trafiło w ramiona mamy i zaczęło ssać pierś , uspokoiło się.  Kobieta w okresie laktacji nie może brać wszystkich dostępnych leków, ale wiele spośród nich nie jest  w żaden sposób niebezpieczna  ani dla matki, ani dla dziecka. Nie wiadomo  jak silne leki lekarze przepisali kobiecie po wypadku, było one prawdopodobnie na tyle niekorzystne dla Indi, że matka zrezygnowała z ich zażycia. Sprawdź, jakie leki może przyjmować karmiąca piersią kobieta ! Gdyby Danni wzięła leki, dziecko musiałoby być karmione butelką. Dla dzidziusia, który nie miał jeszcze styczności z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj