Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Ogólnopolskie badanie, dotyczące stanu odżywienia oraz sposobu żywienia polskich dzieci pod nazwą „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia", zostało zrealizowane w 2016 roku przez Instytut Matki i Dziecka i opublikowane w tym roku. Projekt badawczy został zainicjowany i sfinansowany przez Fundację NUTRICIA.
Jakie są najważniejsze wnioski z badania?

Najczęstsze błędy rodziców w karmieniu niemowląt

 • Zbyt krótkie karmienie piersią
  tylko 54% mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia
  jedynie 6% mam karmi wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia
 • Zbyt wczesne rozszerzanie diety
  61% niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, czyli aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę swoich dzieci niezgodnie z zaleceniami ekspertów 
 • 75% niemowląt otrzymuje z dietą za mało witaminy D
 • 61% niemowląt niekarmionych piersią otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny
 • 30% niemowląt otrzymuje posiłki dosalane

Jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami specjalistów?

 • Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a potem co najmniej do 12. miesiąca.
 • Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu, czyli gdy dziecko skończy 4 miesiące, ale nie później niż gdy skończy 6. miesięcy.
 • Najlepszym źródłem witaminy D w diecie dzieci w 1. roku życia są ryby, np. łosoś, makrela, pstrąg. Można je podawać już po 4. miesiącu życia dziecka. Ważna jest suplementacja witaminy D. Dawkę dla dziecka powinien dobrać pediatra.
 • Dzieci w 1. roku życia powinny mieć dietę lekkostrawną, bogatą w świeże warzywa i owoce, mięso, ryby, jajka, produkty mleczne i zbożowe. Nie powinny jeść produktów wysoko przetworzonych, dań dosładzanych i dosalanych. 
 • Niemowlęta (czyli dzieci w 1. roku życia) powinny jeść dania bez dodatku soli oraz cukru.

Zobacz też: Po co rozszerzać dietę niemowlakowi? Nowe zalecenia na 2017 rok  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy