GRY
 
 

Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?

Przed wami cudowne wydarzenie – pierwszy „prawdziwy” obiadek czy przekąska pijącego do tej pory tylko mleko niemowlęcia. Wybraliście rozszerzanie diety metodą Bobas Lubi Wybór? Oprócz aparatu fotograficznego przygotujcie do tego jeszcze rodzinę i dom. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nowe dania zostały wprowadzone z sukcesem i… w dobrej atmosferze.

BLW, niemowlę i warzywa
fot. Fotolia.com

1. Kiedy zaczynamy BLW?
2. Gdzie najlepiej jeść posiłki?
3. Jakie sprzęty przydadzą się do wprowadzenia BLW?
4. Co podać na pierwszy posiłek dziecka?
5. Jak może wyglądać pierwszy posiłek zgodny z zasadami metody BLW?

Przeczytaj też rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”

Ktoś ładnie napisał, że BLW to ukochana metoda karmienia dziecka, która jednak w oczach rodziców wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaufać dziecku, które, skoro potrafi samo nauczy się raczkować, samo usiądzie i samo wstanie, jest w stanie również samo nauczyć się jeść. Zadaniem rodzica zaś jest po prostu dać mu taką szansę: podawać różne produkty, obserwować, co maluszkowi podpasowuje (bardzo często z czasem je on wszystko!) i kontrolować jego bezpieczeństwo. A teraz konkrety:

Kiedy zaczynamy BLW?

O gotowości dziecka do rozszerzania diety metodą BLW przeczytasz dokładnie w tekście Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW? Jednak oprócz tam wymienionych oznak, ważna jest też pora pierwszego posiłku. Pierwsze niemleczne produkty warto podać wtedy, kiedy maluch jest wyspany i jakąś godzinę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Chociaż my nie zasiadamy (a przynajmniej nie powinniśmy) siadać do jedzenia na wpół syci, to dziecko nie powinno być głodne! Przecież ono nie wie jeszcze, że te przedmioty, które wkłada do buzi, służą do najedzenia się. Chętnie je gryzie i żuje, ale zaspokajanie głodu kojarzy z karmieniem piersią na żądanie przez mamę lub butelką. Dlatego pozwól malcowi być tylko nieco głodnawym, a jego dobry nastrój da mu więcej ochoty do eksperymentowania z leżącym na talerzyku czy tacce jedzeniem.

Redakcja poleca: Ekspert tłumaczy, co to jest metoda Baby Led Weaning (BLW) – ważne fakty!
Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW, dla kogo jest najlepsza i czemu to właściwie... powrót do tradycyjnego sposobu karmienia dzieci. Zobacz koniecznie!

Gdzie najlepiej jeść posiłki?

Zazwyczaj najłatwiej, bo robiąc najmniej uciążliwy bałagan, jest karmić dziecko w kuchni. Jeśli macie stół właśnie tutaj, i tu możecie wspólnie jeść, to świetnie. Maluch podłączy się po prostu do waszego grona, jedząc tak, jak lubi. Jeśli jadacie w pokoju, i tam zrób komfortowe miejsce do karmienia dziecka, choć może będzie to nieco trudniejsze. Rozłóż gazety na podłodze, postaw krzesełko. Nowy członek rodziny oczywiście musi mieć tu też swoje miejsce. Nawet jeśli posadzki na tym nieco ucierpią.

Jakie sprzęty przydają się do wprowadzenia BLW?

Krzesełko do karmienia
Zasada jest jedna: im prostsze, tym lepsze. Odrzuć wszelkie krzesełka wyściełane, pikowane, z zakamarkami. Twój malec będzie się uczył jeść, jedzenie będzie wszędzie. Łatwiej zmyć resztki z twardego plastiku lub drewna siedziska niż wydłubywać go z różnych szczelin i kieszonek, prawda? Zwróć też uwagę na tackę – najlepiej, by była duża, prosta, gładka i łatwa do demontowania (np. do czyszczenia lub po przysunięciu krzesełka do stołu). Oczywiście, krzesło mu posiadać pasy i… atest bezpieczeństwa.

Śliniak lub fartuszek
Samodzielne dziecko za nic ma zwyczajny śliniaczek zapinany pod szyją. Ręce, nogi i brzuszek uczestniczą aktywnie w jedzeniu! Dlatego zaopatrzcie dziecko w 1-2 fartuszki do karmienia. Taki fartuszek powinien mieć:

  • długie rękawy zakończone ściągaczami,
  • miękki, lekko układający się materiał (najlepiej stilon, który błyskawicznie schnie i świetnie się daje zapierać),
  • regulowane, łatwe w obsłudze zapięcie na karku lub pleckach. 
  • nieprzemakalny materiał (przyda się podczas jedzenia płynnych pokarmów)
  • kieszonka na dole, do której wpada jedzenie (zamiast od razu lecieć na podłogę).

Osłona podłogi
Aby zminimalizować sprzątanie (i niszczenie) podłogi, warto przed posiłkiem rozkładać na niej stare gazety, jakąś niepotrzebną ceratę lub folię malarską. Gazety łatwo wyrzucić, a ceratę czy folię – zetrzeć mokrą ścierką czy ręczniczkami papierowymi.  

Sztućce
Pierwsze tygodnie czy nawet miesiące BLW to głównie poznawanie jedzenia rączkami. Pozwól na to! Na dobre maniery przyjdzie czas za chwilę. Wówczas możesz położyć malcowi dziecięcą łyżeczkę lub widelczyk z zaokrąglonymi zębami obok talerzyka. Obserwując was tyle czasu na pewno będzie wiedział, co z nimi zrobić – jeśli tylko zechce :-) Pokażcie też dziecku, jak sobie może ułatwiać jedzenie dzięki sztućcom.

Talerze i miseczki
Obserwuj, czy malec zwraca uwagę tylko na jedzenie, czy może głównie na atrakcyjną zastawę stołową. Jeśli talerzyk czy miseczka nie rozpraszają go, to możesz zacząć podawać posiłki  w naczyniach. Jeżeli natomiast kolorowe talerzyki z przyssawkami czy podziałkami służą zabawie, a nie braniu z nich jedzenia, to warto zaczekać z korzystaniem z nich i podawać posiłki wciąż na białym plastikowym czy papierowym talerzyku.

Kubeczek
Zazwyczaj dzieci mają swoje ulubione kubeczki: jeden typ niekapka, konkretny wielorazowy kubek ze słomką czy własną plastikową szklaneczkę. BLW nie staje na drodze tym upodobaniom. Niech każdy maluch pije z tego, z czego lubi. Szczególnie jednak poleca się specjalny „wychylony” kubeczek, z któego po prostu dużo łatwiej jest pić niewprawnym rączką i buzi.
Zwyczajne kubki pomagają też w jedzeniu zupy – z nich malec może wypijać wywar, a na talerzyku mieć gęste, czyli jarzyny i mięso.

Doładuj
Przeładuj