jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami: kiedy zacząć i czy naprawdę warto to robić?

Oduczenie dziecka spania z rodzicami zwykle nie jest łatwe – w końcu przy nich maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli jednak czujesz, że twoje dziecko jest gotowe, by mogło spać samo w łóżeczku, musicie wspólnie przejść ten trudny, ale ważny proces. Podpowiadamy, jak i kiedy można oduczyć dziecko spania we wspólnym łóżku – w bliskości i z zaspokojeniem potrzeb malucha.
jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Wielu rodziców zastanawia się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, bo to, co jeszcze niedawno było wygodnym rozwiązaniem, teraz staje się uciążliwym nawykiem. Maluch potrafi w nocy wykonać kilka pełnych obrotów, więc stale budzisz się niewyspana, a twój mąż wygląda, jakby wstał lewą nogą. Być może uważasz, że nadszedł moment, by nauczyć dziecko spania we własnym łóżku. Ale jak to zrobić?

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Początkowo i ty, i maluch uważaliście wspólne spanie za całkiem naturalne. Jemu pozwalało to poczuć się bezpieczniej, a tobie ułatwiało nocne karmienie piersią. Jeśli chcesz go tego oduczyć, oboje z partnerem musicie być zgodni i pewni swojej decyzji. Pamiętajcie jednak, że wasza obecność daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko niemowlakowi, ale również starszemu dziecku. Kilkulatek może nie być gotowy na pożegnanie z waszym łóżkiem – w takiej sytuacji lepiej zastanowić się, czy na pewno chcecie to zmieniać.

Aby oduczyć dziecko spania z rodzicami:

1. Zmiany wprowadzaj po kolei

Pewnie znasz niejedną mamę, która już kilkumiesięczne dziecko z powodzeniem nauczyła spania we własnym łóżeczku, a nawet udało jej się przeprowadzić je do własnego pokoju. Cóż, przed tobą nieco trudniejsze wyzwanie, bo twoje dziecko zdążyło się już przyzwyczaić, że przez całą noc ma ciebie i tatę blisko siebie. Jednak wiele zależy od temperamentu malca, stanu jego zdrowia, a także innych ważnych wydarzeń w jego życiu. Warto pamiętać, by nie zaczynać tej nauki, gdy dziecko choruje, ani nie odzwyczajać go jednocześnie od kilku ważnych nawyków. Jeśli zatem chcesz oduczyć dziecko spania z rodzicami, nie staraj się równocześnie oduczać malucha od zasypiania ze smoczkiem lub nie kończ karmienia piersią. To dla niego (i dla ciebie) zbyt duży, niepotrzebny stres.


2. Stosuj metodę małych kroczków

To zrozumiałe, że dziecko przyzwyczajone do spania z rodzicami na początku będzie protestować. Dwu-, trzylatek może odczuwać strach, bo w zaciemnionym pokoju cienie zabawek na ścianie przybierają całkiem realne i straszne kształty. Spróbuj mu to wytłumaczyć, wygońcie razem potwory spod szafy. Oswajaj malca z lękiem stopniowo – wyjdź z pokoju tylko na chwilę, ale potem wróć, by maluch wiedział, że jesteś blisko i może przyjść do ciebie zawsze wtedy, kiedy będzie tego potrzebował. Tłumacz dziecku, że jesteś tuż obok, a spanie we własnym łóżeczku może być dla niego naprawdę przyjemne! Jeśli dziecko tego potrzebuje, zostaw w pokoju zapaloną lampkę albo czytaj mu książeczkę, dopóki nie zaśnie.


3. Upewnij się, że maluchowi niczego nie brakuje

Dziecko, które znalazło się już w łóżku, znajduje zwykle mnóstwo powodów, by z niego wyjść. Właśnie wtedy zachciewa mu się pić, jeść, siku, a bywa też, że nagle zaczyna boleć brzuch czy głowa. Pamiętaj, by przed snem maluch skorzystał z toalety, a wodę do picia podaj do łóżka. Jeśli ból pojawia się tuż po położeniu malca do łóżeczka, a wcześniej go nie było, może być to oznaką stresu związanego z tą poważną zmianą. W takiej sytuacji lepiej wstrzymać się jeszcze kilka miesięcy z próbą przeprowadzki malca do własnego łóżka.


4. Znajdźcie własne sposoby na wyciszenie

Każde dziecko (i każda mama) ma własne metody na wyciszenie się. My przypominamy ogólne zasady.
  • Przed snem zrezygnujcie z dynamicznych zabaw. Zamiast wygłupów i łaskotek lepsze jest głaskanie, leciutkie drapanie po pleckach, masaż. Opowiadanie czy czytanie bajek (bez interpretacji aktorskiej, spokojnym półgłosem) pomoże dziecku się wyciszyć. Najlepiej w towarzystwie ukochanej przytulanki.
  • Nie zamykaj drzwi od pokoju malucha. Możesz zostawić zapaloną lampkę (np. wkładaną do gniazdka, by dziecka nie rozpraszało silne światło). Ale nie wyciszaj całego domu – w innym pokoju może być włączone radio lub telewizor (byle nie za głośno), a dorośli mogą normalnie rozmawiać.
  • Przestrzegaj planu dnia. Nawet podczas wyjazdów czy świąt, gdy panuje większy luz, powinny obowiązywać codzienne rytuały. Po kolacji i kąpieli zdecydowanie idziemy spać.

Kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Przeprowadzka do własnego łóżeczka to ważny krok w rozwoju. Gdy maluch kończy rok, uświadamia sobie, że jest osobą niezależną od mamy, więc to dobry moment na kolejny „dorosły” krok. Aby oduczyć dziecko od spania z rodzicami, najlepiej wykorzystać okres pomiędzy 10. a 16. miesiącem życia, kiedy u dziecka trwa tzw. romans ze światem – wszystko mu się podoba, łatwiej nakłonić je do współpracy.

Jeśli jednak dziecko wyraźnie nie chce spać samo – płacze, pręży się, mówi wprost, że się boi lub protestuje w inny sposób – absolutnie go do tego nie zmuszaj! Każdy maluch ma swój własny rytm. Być może dla twojego dziecka to jeszcze za wcześnie, by się usamodzielnić. Nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, że te chwile, które spędzacie razem, nigdy nie wrócą – czy naprawdę warto z nich rezygnować?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]
Wakacyjny wyjazd to niezwykła przygoda dla całej rodziny. Jednak jednym z wyzwań, z jakim muszą się zmierzyć rodzice, jest kwestia żywienia dziecka "na mieście".
Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy