spis powszechny dzieci 2021
fot. Adobe Stock

Spis powszechny 2021: czy trzeba spisać dzieci? Jaka jest kara za odmowę?

Spis powszechny jest obowiązkowy także dla dzieci. Podczas spisu powszechnego każdy domownik musi się spisać osobno, trzeba też podać dane dzieci. Za odmowę udziału w spisie powszechnym grozi kara finansowa, nawet do 5 tysięcy zł. Warto wiedzieć, do kiedy trwa spis powszechny 2021 – zostały ostatnie dni na spisanie się.
Magdalena Drab
spis powszechny dzieci 2021
fot. Adobe Stock
Spis powszechny 2021 to statystyczne badanie stanu ludności w Polsce. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. W 2021 roku każdy domownik musi się spisać: za pomocą zapisu internetowego, przez telefon lub osobiście. Spis powszechny dotyczy także dzieci – rodzice muszą podać ich dokładne dane.

Spis powszechny 2021: czy trzeba spisać dzieci?

Narodowy Spis Powszechny to badanie, którego głównym celem jest zebranie danych o stanie ludności i jej strukturze (wg różnych cech, np. społeczno-zawodowych). Spis obowiązuje całą populację, co oznacza, że wszyscy obywatele muszą się spisać. Podczas spisu trzeba podać dane wszystkich domowników, którzy 31 marca o godzinie 24 mieszkali pod danym adresem. Co ważne, rodzice są zobowiązani podać dane małoletnich dzieci (czyli osób od 0 do 17 lat):
Jeśli dziecko nie ma numeru PESEL, trzeba podać jego datę urodzenia.

W czasie spisu powszechnego 2021 podstawową formą spisywania danych jest zapis internetowy (na stronie internetowej spis.gov.pl). Istnieje też możliwość spisywania się przez telefon, na infolinii spisowej – rachmistrzowie telefoniczni zaczęli pracę 4 maja 2021 roku. Wszystkie dane ujawnione w spisie są poufne – od momentu zebrania chroni je tajemnica statystyczna.

„Internetowo można się spisać również w urzędach gmin i wojewódzkich urzędach statystycznych na specjalnie przygotowanych w tym celu stanowiskach komputerowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Spisać można się również na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99 czytamy na stronie spis.gov.pl.
Uwaga, spis powszechny 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich! Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny do 5 tysięcy zł. 

Do kiedy trwa spis powszechny 2021? 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszył 1 kwietnia 2021 roku. Czas trwania spisu został wydłużony do 30 września 2021 roku. Termin upływa już więc za kilka dni, a mimo to wielu Polaków wciąż się nie spisało. Według danych GUS do 15 września frekwencja wyniosła 80 proc. Wiadomo, że do sądów trafiły już pierwsze wnioski o ukaranie grzywną tych obywateli, którzy kilkukrotnie zignorowali rachmistrza. Nie należy liczyć na to, że urzędnicy przyjmą tłumaczenia spóźnionych, że na spisanie się zabrakło im czasu albo że rachmistrz się z nimi nie skontaktował. Wszystkim, którzy nie dopełnią obowiązku do 30 września, grozi kara grzywny do 5 tysięcy zł.

Jak się spisać na ostatnią chwilę?
  • Wchodząc na stronę spis.gov.pl i logując się swoim numerem PESEL,
  • dzwoniąc na numer telefonu 22 279 99 99,
  • spotykając się z rachmistrzem podczas specjalnego dyżuru (organizują je gminy miejskie i wiejskie, np. w urzędach pocztowych, innych punktach stacjonarnych i mobilnych).
Uwaga! Na samospis internetowy lub na infolinii masz czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z tobą rachmistrz. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu.

Loteria spisu powszechnego

Każdy, kto w terminie wypełni ankietę spisu powszechnego przez Internet, mógł wziąć udział w losowaniu nagród w loterii. Mowa o 16 autach (Toyota Yaris) i 1440 kartach przedpłaconych z 500 lub 1000 zł do wydania. Po samospisie każdy otrzymywał od urzędu wiadomość ze specjalnym 10-znakowym kodem. Potem wystarczyło wejść na stronę loteria.spis.gov.pl i zarejestrować się. Można to było zrobić do 7 lipca 2021 r., ostatnie losowanie odbyło się 14 lipca.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]
W tej historii jest wszystko, co najpiękniejsze w macierzyństwie: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i oddanie. Pani Danuta przez 34 lata tworzyła dom dla 19 dzieci, nie posiadających rodziny. To o niej powstał film "Mistrzyni świata". Zobacz relację z jego prapremiery - to historia z wielokrotnym happy endem.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy