znane kobiety opowiedziały o poronieniu
fot. Adobe Stock, Instagram/majahyzy

Światowy Dzień Dziecka Utraconego – te znane kobiety zdecydowały się opowiedzieć o poronieniu

Poronienie jest niewyobrażalnie bolesnym przeżyciem dla każdej kobiety. Czasem odrobinę otuchy w tych trudnych chwilach może dodać świadomość, że nie jest się jedyną, która tego doświadcza. Niektóre znane kobiety zdecydowały się otworzyć na ten temat i publicznie opowiedzieć o swoim poronieniu, zrobiły to między innymi Agnieszka Hyży i Joanna Koroniewska.
Joanna  Biegaj
znane kobiety opowiedziały o poronieniu
fot. Adobe Stock, Instagram/majahyzy
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Data nie jest przypadkowa – to uśredniony termin porodu, jeżeli ciąża rozpoczęłaby się 1 stycznia. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości oraz wrażliwości na temat poronień. Daje także rodzicom możliwość upamiętnienia swoich dzieci, które nigdy się nie narodziły.

Historie innych kobiet potrafią dodać otuchy

Wiele kobiet ma obawy, by mówić o swoich doświadczeniach związanych z tym bardzo wrażliwym tematem. Inne decydują się podzielić swoją historią, która dodaje otuchy kobietom z doświadczeniem poronienia. Świadomość, że „nie jestem sama” nie uleczy cierpienia, jednak może pomóc przejść przez tę ciężką drogę. 

W naszym serwisie niejednokrotnie opisywałyśmy historie kobiet, które miały odwagę, ale także czuły potrzebę opowiedzenia swojej historii. Wśród nich były osoby znane, między innymi Agnieszka Woźniak-Starak, która wyznała, że dwukrotnie poroniła. Dziennikarka opowiedziała o tym w kontekście zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

O stracie dziecka opowiedziała również Maja Hyży. Wokalistka przyznała, że „ta tragedia zmienia wszystko”. Piosenkarka zdradziła, że czekała na kolejne, upragnione dziecko, jednak straciła ciążę. Jej zdaniem stało się to w wyniku stresu.

Także Aleksandra Żebrowska opublikowała smutne wyznanie. W 2020 roku zaskoczyła wszystkich informacją, że nie jest to jej trzecia ciąża. Żona Michała Żebrowskiego przyznała, że poza wsparciem rodziny, jedną z rzeczy, które podnosiły ją na duchu, była świadomość, że „tak wiele kobiet ma za sobą trudne historie”.

Joanna Koroniewska rok temu również podzieliła się z fanami swoimi traumatycznymi przeżyciami. Na Instagramie aktorki pojawił się wpis, w którym jednoznacznie wyraziła swój sprzeciw po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Aktorka opowiedziała, jak wiele trudności ją spotkało, zanim na świecie pojawiły się jej obie córki. Choć aktorka ma dwójkę dzieci, wyznała, że ciąż miała osiem.

Niedawno swoją historią podzieliła się także Agnieszka Hyży. Prezenterka, która aktualnie jest w ciąży, zdradziła, że walka o dziecko była okupiona licznymi poronieniami. Opowiadała, że ma w sobie teraz znacznie więcej spokoju, jednak wspomnienia nadal są bolesne.

O poronieniu mówiła także Iwona Węgrowska. Wokalistka przyznała, że nie życzy tego żadnej kobiecie, nawet największemu wrogowi... Artystka wyznała, że ciężę poroniła trzy razy. 

Temat poronienia jest trudny dla bliskich osób kobiety, która straciła dziecko. Nieporównywalnie trudniejszy jest jednak dla niej samej. Empatia i wrażliwość są wtedy nieocenione. Często nie wiemy, w jaki sposób zachować się wobec cierpienia rodziców, którzy utracili dziecko. Tak naprawdę nie ma słów, których można użyć, by dodać otuchy. Czasem jednak po prostu wystarczy być. Wielkim wsparciem są także historie kobiet, które również przeżyły poronienie.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy