szczepienie na grypę w ciąży
fot. © Michael Nivelet - Fotolia.com

Szczepienie na grypę w ciąży: czy można się szczepić na grypę w ciąży? Zalecenia 2021

Kobieta w ciąży może szczepić się na grypę w dowolnym trymestrze. Szczepionki na grypę dla ciężarnych są refundowane, ponieważ przyszłe mamy przechodzą tę chorobę ciężej i częściej dochodzi u nich do powikłań.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
szczepienie na grypę w ciąży
fot. © Michael Nivelet - Fotolia.com

Szczepienie na grypę w ciąży jest bezpieczne dla płodu. Zaszczepić można się w każdym trymestrze, ale szczepienie jest szczególnie zalecane tym ciężarnym, które mają kontakt z wieloma osobami. Obecnie – ze względu na trwającą pandemię koronawirusa – przyjęcie szczepionki na grypę powinna rozważyć każda kobieta w ciąży. Od września 2020 roku szczepienia na grypę są refundowane dla wszystkich przyszłych mam.

Spis treści

Czy można się szczepić na grypę w ciąży?

Tak, można, Mało tego – szczepienie na grypę jest jednym z zalecanych szczepień w ciąży. Kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie. W przypadku ciężarnej, w której organizmie zachodzi ogrom zmian, choroba może dodatkowo obciążyć serce i płuca. Ciało, które dba o rozwijający się w nim płód, nie ma tyle siły, by skutecznie walczyć z ewentualną grypą.
Ważne! Zmniejszona odpowiedź immunologiczna kobiety (dzięki której jej układ immunologiczny nie atakuje płodu) sprawia, że słabnie zdolność do obrony przed wirusem grypy. Choroba dotyka nie tylko ciężarną, ale i rozwijający się w łonie płód. Grypa w ciąży może wpłynąć na dziecko po urodzeniu (niska masa urodzeniowa), ale także prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Zaszczepić się powinny szczególnie te kobiety, które na co dzień mają kontakt z dużą liczbą osób, np. pracują w służbie zdrowia lub w szkolnictwie.

Szczepienie na grypę w ciąży a skutki uboczne

Szczepionka przeciw grypie jest szczepionką inaktywowaną, jest więc bezpieczna. W ciąży nie można się zaszczepić tzw. żywą szczepionką, bo istnieje teoretyczne ryzyko przeniesienia drobnoustroju na płód. Natomiast szczepionki inaktywowane, czyli przygotowane z drobnoustrojów zabitych, nie powodują powikłań ani u ciężarnej, ani u płodu.

Uwaga! To mit, że szczepienie na grypę powoduje groźne skutki uboczne. Szczepionka na grypę nie może wywołać zachorowania na grypę. Nie jest również prawdą, że szczepienia przeciw grypie nie chronią przed tą chorobą.

Kiedy zaszczepić się na grypę w ciąży?

Szczepienie przeciw grypie można wykonać w ciąży w dowolnym trymestrze, przynajmniej na dwa tygodnie przed porodem. Specjaliści są zdania, że czas szczepienia powinien być uzależniony od dostępności szczepionki i nie należy go opóźniać. Szczepienie na grypę zaleca się wszystkim kobietom w ciąży, niezależnie od wieku ciąży, jednak 2. i 3. trymestr jest optymalnym okresem – to wtedy najczęściej dochodzi do hospitalizacji ciężarnych w przypadku zakażenia wirusem grypy.
Warto wiedzieć, że szczepienie nie wyklucza możliwości zakażenia grypą, ale jeśli już do niego dojdzie, choroba będzie miała łagodniejszy przebieg, a powikłania pogrypowe nie wystąpią.

Szczepienie na grypę w ciąży: jaką szczepionkę wybrać?

Co zawiera szczepionka na grypę? Te preparaty, które są dostępne w Polsce, należą do „nieżywych” i posiadają małą część wirusa lub tylko jego białka zewnętrzne. Nie mogą wywołać grypy, ponieważ taki wirus nie jest zdolny do zakażenia. Szczepionka jest ważna tylko jeden sezon, ponieważ każdego roku pojawiają się nowe wirusy. Od 2020 roku szczepionki na grypę dla kobiet w ciąży są refundowane.

W sezonie 2021/2022 w Polsce dostępne są następujące szczepionki na grypę:
  • Vaxigrip Tetra: szczepionka przeciw grypie inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
  • Influvac Tetra: szczepionka przeciw grypie, inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
  • Fluarix Tetra: szczepionka przeciw grypie inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
  • Fluenz Tetra – szczepionka żywa, donosowa, refundowana dla dzieci w wieku 3-5 lat. Antygenami są atenuowane (osłabione) wirusy grypy wielokrotnie pasażowane w ten sposób, aby rozmnażały się tylko w niższej temperaturze ok. 25°C, co powoduje, że replikują się w jamie nosowej, a nie replikują w płucach.
Wbrew temu, co możesz sądzić, katar lub lekka infekcja nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia na grypę. Tyczy się to również kaszlu, biegunki, alergii, karmienia piersią i przyjmowania antybiotyków. Wcześniej skonsultuj jednak wszystkie swoje wątpliwości z lekarzem.

Szczepienie na grypę w ciąży: objawy po szczepieniu

Gdy przyjmiesz szczepionkę na grypę, mogą pojawić się u ciebie objawy niepożądane, między innymi grypopodobne, np. gorączka, ból głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie. Trwają one maksymalnie 2 dni. Pozostałe objawy niepożądane po szczepieniu to:
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Zazwyczaj są one łagodne i nie jest konieczne ich leczenie.

Źródło: Państwowy Zakład HigienyA. S. Nitsch-Osuch, D. Bomba-Opoń, M. JasikGinekologia i Perinatologia Praktyczna 2020; 5(3): 105-111, Polskie Towarzystwo Wakcynologii

Zobacz także:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy