37. tydzień ciąży

37 tydzień ciąży może skończyć się porodem. Dziecko jest już prawie gotowe do narodzin, dlatego ciążę po 37 tygodniu lekarze uznają się za donoszoną.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

37. tydzień ciąży niesie wspaniałą wiadomość: jeśli dziecko by się dzisiaj urodziło, uznano by je za donoszone! Wykaż się jednak cierpliwością, obserwuj fałszywe i prawdziwe objawy porodu – twój maluch najlepiej wie, kiedy jest gotowy do narodzin. Jeśli nie spieszy się na świat, to wciąż potrzebuje czasu, by rosnąć i przybierać na wadze. 
 

Wielkość płodu w 37 tygodniu ciąży?

Dziecko w 37. tygodniu ciąży waży około 3000 g i mierzy ok. 50 cm. Oznacza to, że jest mniej więcej wielkości porządnego... pora. Ale wciąż intensywnie przybiera na wadze – około 220 g tygodniowo (rośnie warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej  będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha). Na tym etapie ciąży jednak widać już duże różnice między dziećmi. Chłopcy są statystycznie więksi niż dziewczynki, poza tym zdarzają się maluchy, które osiągnęły już wagę ponad 3500 g. 

Płód w 37 tygodniu ciąży:

dziecko w 37 tygodniu ciąży

Jak rozwija się dziecko w 37 tygodniu ciąży?

W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka. Czasami będzie tak spokojne, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Zobacz, na czym polega liczenie ruchów dziecka, wydrukuj sobie wygodny plan, kiedy i jak robić.  (instrukcję, jak je liczyć, masz też poniżej na infografice) i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, tylko wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.

karta liczenia ruchów płodu


W 9. miesiącu ciąży dziecko przygotowuje się też intensywnie do nowego życia po drugiej stronie brzucha:

  • wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca umiały samodzielnie pracować po porodzie
  • ssie kciuk, ucząc się w ten sposób połykania pokarmu
  • mruga, ćwicząc ruchy powieką
  • kręci się, przygotowując do przesuwania w kanale rodnym podczas drugiego okresu porodu. 

W 37. tygodniu życia płodowego, u chłopców mogła się jeszcze nie zakończyć wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą być gdzieś w jamie brzusznej. Takie chłopięce problemy, jak wnętrostwo, brak jąderka w mosznie u noworodka nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

Co się zmienia u ciebie w 37 tygodniu ciąży?

Seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie jest teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w 9. miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Może, ale nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.
Zastanów się, z kim chciałabyś rodzić. Z partnerem? Mamą? Przyjaciółką? Obecność bliskiej osoby przy porodzie może być dla ciebie wielkim wsparciem. Ważne jednak, byś wybrała kogoś, kogo się nie krępujesz i kto również chciałby ci w tym towarzyszyć

Fałszywe objawy porodu, czyli poród pozorny

W 37. tygodniu ciąży jesteś wyczulona na wszelkie sygnały płynące z twojego ciała. Zobacz, jak odróżnić objawy porodu od tych, które są tylko treningiem przed narodzinami dziecka. 

  1. Dno macicy obniża się – może to trwać już od 36. tygodnia ciąży, czujesz mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz. Częściej korzystasz z toalety, czasem popuszczasz, kaszląc czy się śmiejąc. Ale to jeszcze nie poród!
  2. Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (kolejny poród) – spokojnie, jeszcze masz sporo czasu.
  3. Masz skurcze Braxtona Hicksa, czyli tzw. przepowiadające. Lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20. tygodnia ciąży. Znikają, gdy zaczynasz się ruszać. 
  4. Czujesz ucisk w dole brzucha –  dziecko ustawia się w miednicy, czyli szykuje do wyjścia na świat. Możesz mieć nawet wrażenie, że „wypadnie”. Spokojnie, nic takiego się nie stanie, a prawidłowe ułożenie dziecka do porodu jest bardzo ważne. 
  5. Odszedł czop śluzowy – organizm może pozbyć się go nawet kilka dni wcześniej, choć równie dobrze tylko dzień przed porodem.

Jak rośnie brzuch w 37 tygodniu ciąży?

W 37. tygodniu ciąży macica jest położona tuż pod twoimi żebrami, a skóra na brzuchu wydaje się być rozciągnięta do granic możliwości. Nie zapominaj o smarowaniu brzucha kremem przeciw rozstępom, on pomoże skórze zachować elastyczność. Dobra wiadomość jest taka, że waga najprawdopodobniej przestanie już rosnąć, to częsty objaw na finiszu ciąży. 
Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać i na plecach, i na brzuchu, i swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie powrócą, na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją do spania będzie pozycja na boku. Brzuch w 9. miesiącu ciąży nie jest sprzymierzeńcem w wysypianiu się... 

37 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Najwyższy czas pomyśleć o pakowaniu torby do szpitala. Kompletną torbę ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami możesz kupić w internecie.

Co cię może niepokoić w 37 tygodniu ciąży?

Pod koniec ciąży przyszłe mamy może niepokoić za mała lub za duża ilość wód płodowych. 
Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówimy o małowodziu. Przyczyną jego jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca przyszłej mamy. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży. W nielicznych przypadkach powoduje zahamowanie wzrostu płodu.

Wielowodzie to sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, matka może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie realne zagrożenie dla ciąży, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.
Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

37 tydzień – ciąża mnoga

W przypadku bliźniaków z własnym łożyskiem (a nie jednym wspólnym), według lekarzy optymalnym terminem porodu jest 37. tydzień ciąży. Najmniejsze jest wtedy ryzyko zarówno komplikacji, jak i poronienia, licząc do 28. dnia po porodzie.  Wbrew obiegowym opiniom, że ciąża mnoga oznacza cesarskie cięcie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bliźnięta mogą przyjść na świat siłami natury. Przeciwwskazaniem do naturalnego porodu może być jednak np. poprzeczne ułożenie jednego z dzieci czy też słabnące tętno maluchów (kontroluje je na bieżąco kardiotokograf, czyli KTG). 

Częste pytania w 37 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.8

Popularne tematy