37. tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to początek dziewiątego miesiąca. Dziecko jest już prawie gotowe do narodzin, ułożone główkowo, co lekarz może potwierdzić na USG. Ciążę po 37 tygodniu uznaje się za donoszoną. Twój brzuch jest duży, męczą cię bóle i skurcze. W 37 tygodniu ciąży poród jest tuż-tuż, wkrótce możesz zauważyć jego pierwsze objawy.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
37 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
fot. Fotolia

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to już początek dziewiątego miesiąca, a więc sama końcówka ciąży. Pewnie ucieszy cię wiadomość, że od tego tygodnia ciążę uznaje się za donoszoną! Wykaż się jednak cierpliwością, obserwuj fałszywe i prawdziwe objawy porodu – twój maluch będzie najlepiej wiedział, kiedy dojrzeje do narodzin. Jeśli nie spieszy się na świat, to znaczy, że wciąż potrzebuje czasu, by rosnąć i przybierać na wadze.

37 tydzień ciąży – objawy porodu

W 37 tygodniu ciąży jesteś już pewnie wyczulona na wszelkie sygnały płynące z twojego ciała. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe objawy porodu (jak plamienie, regularne skurcze, odejście wód płodowych) od tych fałszywych, które są tylko treningiem przed narodzinami dziecka. 

Pozorne objawy porodu:

 • Dno macicy obniża się – może to trwać już od 36 tygodnia ciąży, czujesz mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz. Częściej korzystasz z toalety, czasem popuszczasz, kaszląc czy się śmiejąc. Ale to jeszcze nie poród!
 • Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (kolejny poród) – spokojnie, jeszcze masz sporo czasu.
 • Masz skurcze Braxtona Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Twardy brzuch i lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20 tygodnia ciąży. Znikają, gdy zaczynasz się ruszać. 
 • Czujesz ucisk w dole brzucha – dziecko ustawia się w miednicy, czyli szykuje do wyjścia na świat. Możesz mieć nawet wrażenie, że „wypadnie”. Spokojnie, nic takiego się nie stanie, a prawidłowe ułożenie dziecka do porodu jest bardzo ważne. 
 • Odszedł czop śluzowy – organizm może pozbyć się go nawet kilka dni wcześniej, choć równie dobrze może to nastąpić dzień przed porodem.
 

Inne typowe dolegliwości w 37 tygodniu ciąży:

 • dokuczliwy ból podbrzusza,
 • kłucie w pochwie i w kroczu.

Takie bóle mogą powodować więzadła, które ulegają poluzowaniu w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych (dzięki temu główka dziecka zmieści się w miednicy). Z kolei obniżanie się główki dziecka wywołuje ucisk i ból krocza.

Brzuch w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży macica jest położona tuż pod twoimi żebrami, a skóra na brzuchu wydaje się rozciągnięta do granic możliwości. Nie zapominaj o smarowaniu brzucha kremem przeciw rozstępom, on pomoże skórze zachować elastyczność. Dobra wiadomość jest taka, że w 37 tygodniu ciąży waga mamy najprawdopodobniej przestanie już rosnąć − tak zazwyczaj dzieje się na finiszu ciąży. 

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać na plecach i na brzuchu, a do tego swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie powrócą, na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją do spania będzie pozycja na boku. Brzuch w 37 tygodniu ciąży nie jest sprzymierzeńcem wysypiania się.

Pod koniec ciąży przyszłe mamy może niepokoić za mała lub za duża ilość wód płodowych. 

 • Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówi się o małowodziu. Przyczyną jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca przyszłej mamy. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży.
 • Wielowodzie to z kolei sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, mama może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie zagrożenie, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.
Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

USG w 37 tygodniu ciąży

Ostatnie badanie USG robiłaś ok. 32 tygodnia ciąży. Ginekolog sprawdzał wtedy wielkość i ułożenie płodu, stan łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Lekarz może wykonać kolejne USG, gdy już trafisz do szpitala, a na pewno powtórzy badanie, jeśli poród nie nastąpi przed 40 tygodniem ciąży.

Inne badania w 37 tygodniu ciąży:

 • Jeżeli do 37 tygodnia ciąży nie powtórzyłaś jeszcze badania WR albo badania VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.
 • W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

37 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Waga dziecka w 37 tygodniu ciąży to już ok. 3000 g. Ale maluszek wciąż intensywnie przybiera na wadze – około 220 g tygodniowo. Dziecko mierzy ok. 50 cm i jest mniej więcej wielkości porządnego... pora.

U malucha rośnie warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. W 37 tygodniu ciąży dziecko wygląda jak noworodek – widać już duże różnice między płciami. Chłopcy są statystycznie więksi niż dziewczynki. Zdarzają się też maluszki, które na tym etapie ważą ponad 3500 g!
 

dziecko w 37 tygodniu ciąży


W 37 tygodniu ciąży dziecko przygotowuje się intensywnie do nowego życia po drugiej stronie brzucha:

 • wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca umiały samodzielnie pracować po porodzie,
 • ssie kciuk, ucząc się w ten sposób połykania pokarmu,
 • mruga, ćwicząc ruchy powieką,
 • kręci się, przygotowując do przesuwania w kanale rodnym podczas drugiego okresu porodu.

W 37 tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka, a ruchy przestają być tak intensywne jak wcześniej. Czasami maluszek będzie tak spokojny, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, tylko wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.
W 37 tygodniu życia płodowego u chłopców wędrówka jąder do moszny mogła się jeszcze nie zakończyć. Takie chłopięce problemy, jak wnętrostwo czy brak jąderka w mosznie u noworodka, nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

Karta liczenia ruchów dziecka do druku

karta liczenia ruchów płodu

Najwyższy czas pomyśleć o pakowaniu torby do szpitala. Kompletną torbę ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami możesz kupić w internecie.

Film


37 tydzień ciąży mnogiej

W przypadku bliźniaków z własnym łożyskiem (a nie jednym wspólnym) optymalnym terminem porodu jest właśnie 37 tydzień ciąży. Istnieje wówczas najmniejsze ryzyko komplikacji. Wbrew obiegowym opiniom ciąża mnoga nie zawsze oznacza cesarskie cięcie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bliźnięta mogą przyjść na świat siłami natury. Przeciwwskazaniem do naturalnego porodu może być np. poprzeczne ułożenie jednego z dzieci czy też słabnące tętno maluchów (kontroluje je na bieżąco kardiotokograf, czyli KTG).

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.8

Popularne tematy