Waga półrocznego dziecka
fot. AdobeStock

Warto skontolować wagę półrocznego dziecka

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy i za wami pewnie pierwsze próby wprowadzania stałych pokarmów. Może to mnieć wpływ na jego wagę.
Adela Prochyra
Waga półrocznego dziecka
fot. AdobeStock

W 6. miesiącu życia dziecko powinno ważyć dwa razy więcej niż w momencie urodzenia. Może być nawet nieco cięższe. Książkowo dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5. miesiącu życia, ale część niemowląt może to zrobić nieco później. Od 6. miesiąca życia dziecko zaczyna wolniej niż dotąd przybierać na wadze – ok. 0,5 kg miesięcznie. 

Czy niemowlę waży zbyt mało?

U małych dzieci punktem wyjścia do oceny rozwoju jest waga urodzeniowa. Od konkretnej liczby kilogramów ważniejsze jest to, czy dziecko równomiernie przybiera na wadze. Nie wpadaj w panikę, jeżeli twoje półroczne dziecko jeszcze nie podwoiło wagi urodzeniowej. Najpierw odpowiedz sobie na następujące pytania:
  • Jak dużo brakuje dziecku do podwojenia wagi urodzeniowej?
  • Jak dotąd dziecko przybierało na wadze? Było w górnych stawkach siatki centylowej, czy raczej w niższych?
  • Czy dziecko dużo się rusza? Turla się, próbuje siadać, może zaczyna pełzać? 
  • Jak jest karmione? Czy wprowadziłaś już stałe pokarmy?

Do oceny rozwoju dziecka używa się siatek centylowych. Na siatkach oznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem. Dziecko waży zbyt mało, jeżeli jego waga plasuje się poniżej 10. centyla.
Jeżeli wprowadziłaś już stałe pokarmy do diety twojego dziecka i zaczęło ono nagle chudnąć – porozmawiaj z pediatrą o alergiach. Być może twoje dziecko nie toleruje jakiegoś składnika (np. glutenu, pektyny występującej w jabłkach, mleka krowiego). Ważne jest także to, czy dziecko jest karmione mlekiem matki czy modyfikowanym. Do 6 miesiąca dzieci karmione piersią lepiej przybierają na wadze, a po 6 miesiącu są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką.

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.

Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Zbyt dużo kilogramów

Jeżeli waga twojego dziecka przekracza 90. centyl, jest ona ponad normą. Nie musi to oznaczać, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Dzieci do pierwszego roku życia często są pulchne, później zazwyczaj z tego wyrastają. Ważniejsza jest proporcjonalna budowa ciała. Dzieci karmione piersią, nawet, jeżeli są duże, prawdopodobnie z czasem wysmukleją. Jeżeli karmisz swoje 6-miesięczne niemowlę wyłącznie piersią, nie ma takiej możliwości, żebyś je "przekarmiła". Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować diet ani ograniczać im jedzenia. Także diety eliminacyjne (np. bezglutenowa, bezlaktozowa) powinnaś skonsultować ze specjalistą.  [content:0_16982,0_15448,0_1872,2_1042:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy