Waga półrocznego dziecka
fot. AdobeStock

Warto skontolować wagę półrocznego dziecka

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy i za wami pewnie pierwsze próby wprowadzania stałych pokarmów. Może to mnieć wpływ na jego wagę.
Adela Prochyra
Waga półrocznego dziecka
fot. AdobeStock

W 6. miesiącu życia dziecko powinno ważyć dwa razy więcej niż w momencie urodzenia. Może być nawet nieco cięższe. Książkowo dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5. miesiącu życia, ale część niemowląt może to zrobić nieco później. Od 6. miesiąca życia dziecko zaczyna wolniej niż dotąd przybierać na wadze – ok. 0,5 kg miesięcznie. 

Czy niemowlę waży zbyt mało?

U małych dzieci punktem wyjścia do oceny rozwoju jest waga urodzeniowa. Od konkretnej liczby kilogramów ważniejsze jest to, czy dziecko równomiernie przybiera na wadze. Nie wpadaj w panikę, jeżeli twoje półroczne dziecko jeszcze nie podwoiło wagi urodzeniowej. Najpierw odpowiedz sobie na następujące pytania:
  • Jak dużo brakuje dziecku do podwojenia wagi urodzeniowej?
  • Jak dotąd dziecko przybierało na wadze? Było w górnych stawkach siatki centylowej, czy raczej w niższych?
  • Czy dziecko dużo się rusza? Turla się, próbuje siadać, może zaczyna pełzać? 
  • Jak jest karmione? Czy wprowadziłaś już stałe pokarmy?

Do oceny rozwoju dziecka używa się siatek centylowych. Na siatkach oznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem. Dziecko waży zbyt mało, jeżeli jego waga plasuje się poniżej 10. centyla.
Jeżeli wprowadziłaś już stałe pokarmy do diety twojego dziecka i zaczęło ono nagle chudnąć – porozmawiaj z pediatrą o alergiach. Być może twoje dziecko nie toleruje jakiegoś składnika (np. glutenu, pektyny występującej w jabłkach, mleka krowiego). Ważne jest także to, czy dziecko jest karmione mlekiem matki czy modyfikowanym. Do 6 miesiąca dzieci karmione piersią lepiej przybierają na wadze, a po 6 miesiącu są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką.

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.

Kontroluj wagę swojego dziecka kupując wagę dla niemowlaka. My polecamy te poniższych marek:

Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Zbyt dużo kilogramów

Jeżeli waga twojego dziecka przekracza 90. centyl, jest ona ponad normą. Nie musi to oznaczać, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Dzieci do pierwszego roku życia często są pulchne, później zazwyczaj z tego wyrastają. Ważniejsza jest proporcjonalna budowa ciała. Dzieci karmione piersią, nawet, jeżeli są duże, prawdopodobnie z czasem wysmukleją. Jeżeli karmisz swoje 6-miesięczne niemowlę wyłącznie piersią, nie ma takiej możliwości, żebyś je "przekarmiła". Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować diet ani ograniczać im jedzenia. Także diety eliminacyjne (np. bezglutenowa, bezlaktozowa) powinnaś skonsultować ze specjalistą.  [content:0_16982,0_15448,0_1872,2_1042:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy