waga dziecka w 9 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 9. miesiącu życia [normy]

Zastanawiasz się, czy waga twojego dziecka jest prawidłowa? Warto to kontrolować.
Adela Prochyra
waga dziecka w 9 miesiącu życia
fot. fotolia.com

W 9. miesiącu życia dziecko powinno przybrać na wadze ok. 300 g. Im dziecko jest starsze, tym wolniej przybiera na wadze. Dodatkowo, przyrost może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Po kilku dniach apetyt powinien wrócić, a masa zacząć się zwiększać.

Ważna waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 9-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Kiedy do lekarza?


Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.
Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej.

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej wagi, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku może doprowadzić do braku ważnych składników odżywczych, a to do zaburzeń rozwoju i apetytu.
  [content:0_1872,0_4830,0_16388,,0_2637:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy