GRY
 
 

Ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 9 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 9. miesiącu życia!

waga dziecka w 9 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 9. miesiącu życia

W 9. miesiącu życia dziecko powinno przybrać na wadze ok. 300 g. Im dziecko jest starsze, tym wolniej przybiera na wadze. Dodatkowo, przyrost może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Po kilku dniach apetyt powinien wrócić, a masa zacząć się zwiększać.
Redakcja poleca: 5 błędów przy rozszerzaniu diety niemowlęcia - film
Jakie są najczęstsze błędy przy rozszerzaniu diety niemowlęcia, tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 9-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Skrajna niedowaga liczy się poniżej 3. centyla. 

Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii.  Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza.

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej wagi, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. 

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie należy podawać słodyczy ani kolorowych napoi. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 9-miesięczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. 

Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku może doprowadzić do braku ważnych składników odżywczych, a to do zaburzeń rozwoju i apetytu. Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla i znacznie odbiega od wyniku wzrostu na siatce centylowej, skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka

Przeczytaj też: 9. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku
Doładuj
Przeładuj