wigilia klasowa
fot. Adobe Stock

Wigilia klasowa: jak ją przygotować? [pomysły, potrawy]

W okresie świątecznym w szkołach organizowana jest wigilia klasowa. Zazwyczaj urządza się ją ostatniego dnia przed rozpoczęciem przerwy świątecznej. Sprawdź nasze pomysły na szkolną wigilię.
Joanna Biegaj
wigilia klasowa
fot. Adobe Stock
Wigilia klasowa często odbywa się w trakcie godziny wychowawczej. To, jak będzie wyglądać, zależy od ustaleń danej klasy.

Zazwyczaj uczniowie wspólnie z rodzicami dbają, by na klasowym stole wigilijnym pojawiło się kilka świątecznych potraw, słodkości i owoce. Uczniowie razem z wychowawcą śpiewają kolędy, składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Czasami są wtedy również rozdawane prezenty, choć zazwyczaj odbywa się to 6 grudnia, czyli w Mikołajki.

Podpowiadamy, co przygotować na wigilię klasową.

Spis treści:

Pomysły na wigilię klasową

Uczniowie przede wszystkim powinni zadbać o świąteczny wystrój klasy. Mogą ją udekorować ręcznie robionymi ozdobami, świątecznymi łańcuchami i światełkami. Niektóre klasy decydują się też na zakup świątecznej choinki. Wigilijny stół (który zazwyczaj jest zrobiony z kilku połączonych ławek) można przykryć białym obrusem, co wprowadzi jeszcze bardziej odświętny klimat.
 
 • Śpiewanie kolęd. Jest to wspaniała tradycja, którą warto kultywować również w szkole. Zaśpiewajcie razem kolędy. Uczniowie, którzy potrafią grać na jakimś instrumencie, mogą przygrywać w rytm pastorałek. Dobrym pomysłem jest także puszczenie kolęd z magnetofonu.
 
 • Wręczenie sobie prezentów – choć zazwyczaj robi się to 6 grudnia, to również przed wigilią uczniowie mogą obdarować się podarkami. Jeżeli pozwala na to klasowy budżet – rada rodziców może kupić dla każdego ucznia jakiś świąteczny drobiazg, np. świeczkę, figurkę aniołka lub choinki. Nie zapomnijcie również o wyjątkowym drobiazgu dla nauczyciela!
   
 • Opowiadanie o świątecznych tradycjach. Podczas wigilii klasowej warto przypomnieć sobie świąteczne tradycje. Może ktoś z was zna jakieś ciekawostki na ten temat? Opowiedzcie również, jak spędza się święta Bożego Narodzenia u was w domu. Mogę pojawić się różnice, np. niektóre rodziny w Wigilię jedzą barszcz czerwony, a inne - zupę grzybową.
   
 • Życzenia świąteczne. Element, bez którego nie może się odbyć żadna Wigilia (nawet ta klasowa!) Dzięki życzeniom można wyrazić sympatię do kogoś. Wzajemna życzliwość naprawdę potrafi zdziałać cuda! Ten zwyczaj może być powodem nie tylko uśmiechu na twarzach uczniów, ale też... śmiechu, jeśli życzenia będą zabawne i z przymróżeniem oka. 

Wigilia klasowa – potrawy

Podczas wigilii klasowej nie może zabraknąć tradycyjnych potraw wigilijnych. Oczywiście, nie pojawi się ich aż dwanaście. Warto jednak zadbać, by były to te najbardziej popularne dania, ale też... łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Przede wszystkim nie może zabraknąć barszczu czerwonego z uszkami (już sam zapach przywołuje magię świąt). Dzieciom z pewnością posmakuje też kutia – słodka potrawa kuchni kresowej oraz kluski z makiem.

Potrawą, bez której nie można wyobrazić sobie świąt, są także pierogi z kapustą i grzybami. Większość dzieci uwielbia wszystkie pierogi, więc będzie to strzał w dziesiątkę.

Obowiązkowym punktem menu są także świąteczne ciasta: makowiec i piernik, a także mandarynki i pomarańcze, które od lat kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.

Podczas Wigilii podaje się także kompot z suszu – świąteczny napój może być dobrą propozycją do picia dla uczniów.

Podczas wigilii klasowej warto zrezygnować z potraw, które raczej nie przypadną dzieciom do gustu, a dodatkowo są czasochłonne. To między innymi:
 • ryba w galarecie,
 • karp smażony,
 • kapusta wigilijna,
 • ryba po grecku,
 • śledzie.
Jeśli klasa nie ma możliwości lub pieniędzy na kupienie lub przygotowanie potraw wigilijnych – wystarczą soki, owoce i jakieś słodkości. Chodzi przecież przede wszystkim o wspaniałą świąteczną atmosferę, którą tworzą ludzie.

Zobacz także
Redakcja poleca: Dorota Czaja o pierwszych świętach z synkiem
Gwiazda zdradza, co najbardziej lubi jeść w Wigilię i co kupi dla synka Leosia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy