wszy-u-dziecka-zdjecie
fot. Fotolia

Jak wygląda wesz i jak się pozbyć wszy u dziecka?

Jak wygląda wesz ludzka? Warto sprawdzić jak wyglądają wszy i gnidy, ponieważ dziecko może przynieść do domu taką niespodziankę. Sprawdź, jak szybko i skutecznie pozbyć się wszy. To nie tak trudne, jak ci się wydaje!
Marta Kabulska
wszy-u-dziecka-zdjecie
fot. Fotolia
Wszy u dziecka - myślisz, że ciebie to nie dotyczy? Regularnie myjesz włosy dziecka, dbasz o czystość ubrań, domu. Mieszkasz w ładnej okolicy, a twoje dziecko chodzi do dobrego przedszkola i jeździ na porządne obozy. Niestety, wszy czyhają wszędzie, a najbardziej lubią skupiska dzieci takie jak kolonie, przedszkola, szkoły.

Wszy u dziecka, a zwłaszcza wszy na głowie, to powszechne zjawisko, zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Wszawica jest problemem na całym świecie, także w krajach wysoko rozwiniętych. Wbrew powszechnym opiniom, wszawica nie jest wynikiem braku higieny. Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Zanim zaczniesz, przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!
Jak wyglądają wszy?
Jakie są objawy wszawicy?
Jak leczyć wszawicę?
Czy są domowe sposoby na wszy?
Jak zapobiegać wszawicy?

Wesz ludzka: jak wygląda? 

Wszy wyglądają jak maleńkie owady, wielkością przypominające ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm) - płaskie, nieposiadające skrzydeł, pokryte skórzastym pancerzem. Wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Wszy potrafią utrzymać ciężar 2000 razy przewyższający ciężar ich ciała. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka.

jak wygląda wsza


Wesz każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się następna wesz, która wyglądem i sposobem odżywiania przypomina dorosłe osobniki. Wesz może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką).

Zobacz film jak wyglądają wszy - najgorszy przypadek wszawicy (uwaga! wideo jest drastyczne!):

Wszy: skąd się biorą u dzieci

Wszawica to jedna z częstszych chorób pasożytniczych u dzieci. Dziecko zaraża się wszami mając kontakt z zainfekowaną osobą. Wszy u dzieci bardzo łatwo i szybko się rozmnażają i przemieszczają. Wszawicą można się zarazić:

 • używając wspólnych czapek, szalików, szczotek, czy ozdób na włosy;
 • podczas zabawy, gdy dzieci pochylają się nad sobą, przytulają.

Wbrew obiegowej opinii, wszy nie przeskakują z głowy na głowę - przechodzą po włosach, potrzebny jest więc bezpośredni kontakt. Kolor włosów, gęstość, rodzaj – nie mają żadnego znaczenia. Wszami zarażają się równie często chłopcy, jak dziewczynki.

Wszy u dziecka: objawy wszawicy

Najczęstszym objawem wszy u dzieci jest częste drapanie się dziecka po głowie. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha lub usłyszysz o problemie z wszami po powrocie z wakacji czy w przedszkolu lub szkole, koniecznie obejrzyj głowę dziecka. Jak? Najlepiej zrobić to w dobrze oświetlonym miejscu.
Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka poza świądem to:

 • czerwone punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów – to ślady ugryzienia wszy. Nie zawsze jednak się pojawiają;
 • wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
 • gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku, za uszami, na czubku głowy. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
 • powiększone węzły chłonne.
 

Na początku możesz nawet nie zauważyć, wszy u dziecka. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonych robaków we włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!

Wszy u dziecka: leczenie

Dawnej można było kupić jedynie preparaty chemiczne zwalczające wszy u dzieci, a gnidy należało usuwać ręcznie, co zmuszało często do obcięcia włosów dziecka. Obecnie wystarczy zastosowanie preparatu na wszy, wyczesanie włosów grzebieniem, dołączonym do produktu i powtórzenie całej kuracji po 8-10 dniach bez konieczności skracania włosów. Jeśli znajdziesz wszy u dziecka:

 • zapewnij dziecko, że to nie jego wina! Wytłumacz, czym są wszy i zapewnij, że spokojnie sobie z nimi poradzicie. Pamiętaj, że należy jak najszybciej rozpocząć leczenie wszawicy!
 • Wybierz i zastosuj odpowiedni szampon na wszy. W aptece dostępne są 3 rodzaje preparatów zwalczających wszawicę (ziołowe, chemiczne oraz nowoczesne nietoksyczne środki chemiczne oparte na silikonach, które są najbardziej skuteczne i bezpieczne). Należy zastosować je zgodnie z instrukcją nie tylko u dziecka, ale i u wszystkich domowników. Preparaty dostępne na rynku zabijają nie tylko wszy, ale i gnidy!

Zobacz film - rozmowa z fryzjerką Emilią Liwską o tym, jak zapobiegać i leczyć wszawicę:

Wszy u dziecka: domowe sposoby

Oprócz właściwej pielęgnacji włosów dziecka, pamiętaj, aby dokładnie oglądać głowę dziecka nawet po usunięciu wszy. Pozbycie się pasożyta z waszego domu nie uchroni dziecka przed kolejnym zakażeniem w przedszkolu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów zwalczających wszy tego samego dnia przez wszystkie zakażone dzieci z przedszkola. Jest to możliwe, jedynie jeśli rodzice będą głośno mówić o problemie.

Dla wielu osób wszy, jak i inne pasożyty u dziecka, to wstydliwy problem i próbują go ukryć, co powoduje nawroty zakażeń i rozprzestrzenianie choroby. Mówmy o wszawicy, informujmy osoby, które były na obozie z twoim dzieckiem, panie przedszkolanki, które np. drogą mailową wyślą komunikat do pozostałych rodziców z grupy dziecka z prośbą o uwagę i ewentualne oczyszczenie głów jednego konkretnego dnia.

Jak się pozbyć wszy? 
 

Jeśli chcesz wytępić wszy, pamiętaj, że należy oczyścić dom i przedmioty, kiedy odkryjesz wszy u dziecka, ale nie wpadaj w panikę! Na szczęście wszy mogą przeżyć poza ciałem żywiciela tylko 24-48 godzin. Wystarczy więc, że wypierzesz ubrania, które dziecko nosiło w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszy. Co jeszcze możesz zrobić?

 • wypierz w temp. 60 stopni ręczniki, pościel, szaliki, czapki, pluszaki, z którymi dziecko przytulało się w tym czasie itp.
 • Możesz też po prostu wrzucić je do suszarki, jeśli masz to urządzenie w domu. Wysoka temperatura zabija wszy!
 • Wyparz szczotki, grzebienie, spinki.
 • Przedmioty, których nie możesz wyprać (np. wełniane czapki, opaski), zawiń w folię i włóż na dobę do zamrażarki lub zawiń szczelnie w folię i odczekaj 3 dni.
 • Odkurz mieszkanie, umyj podłogi.

Gnidy u dzieci 

Gnidy nie przeżywają poza głową człowieka, nie martw się więc, że wykluje się z nich wesz, jeśli gdzieś zapodzieje się włos z przyklejonym do niego jajeczkiem.

Wszy u dzieci: profilaktyka, zapobieganie wszom

Jak uniknąć wszy:

 • Rozmawiaj z dzieckiem, edukuj, tłumacz, że nie należy pożyczać szczotek, wymieniać się gumkami czy spinkami.
 • Oglądaj skórę głowy i włosy dziecka. Jeżeli dotknął was problem wszy lub w placówce edukacyjnej dziecka panuje wszawica – systematyczne przeglądanie głowy dziecka powinno wejść ci w nawyk. Pozawala ono szybko zareagować w przypadku ewentualnego zakażenia i poinformować w porę innych rodziców.

Nie należy stosować chemicznych preparatów przeciwko wszom profilaktycznie, gdyż spowoduje to uodpornienie na nie pasożyta.

Przestrzegajmy tych prostych zasad, a unikniemy przypadków, kiedy z powodu braku edukacji lub wstydu osób dorosłych – cierpią dzieci.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy