zdolności matematyczne niemowląt
fot. Adobe Stock

Każde dziecko rodzi się ze zdolnościami matematycznymi. Co się z nimi, do licha, potem dzieje?

Chłopcy są uzdolnieni matematycznie, a dziewczynki językowo? Guzik prawda! Dzieci obu płci rodzą się z niezłym zmysłem matematycznym. Co się dzieje później?
Ewa Janczak-Cwil
zdolności matematyczne niemowląt
fot. Adobe Stock
Każdy maluch przychodzi na świat z całkiem sporymi umiejętnościami matematyczno-fizycznymi. Jego mózg ma zdolność do wychwytywania rytmów, powtórzeń i reguł. Na tej podstawie analizuje świat, tworzy hipotezy, testuje je i się uczy praw rządzących światem.

Co potrafi niemowlę?

Karen Wynn, psycholożka rozwojowa, profesor psychologii i kogniwistyki na Uniwersytecie Yale w USA zajmuje się badaniem życia umysłowego niemowląt i małych dzieci. Dzięki jej badaniom wiadomo, że niemowlęta i maluchy chętniej obserwują nowe rzeczy oraz takie, które są sprzeczne z ich dotychczasowymi doświadczeniami.
Zaobserwowano też, że już tak małe dzieci mają wiedzę na temat tego, czy czegoś jest mniej, czy więcej. Potrafią ocenić liczebność przedmiotów w zakresie 3-4. Wiedzą też, że 1 + 1 to 2, a nie np. 3 czy 4.

Jedni są bardziej uzdolnieni od drugich?

To prawda. Naukowcy z Instytutu Nauk o Mózgu z Uniwersytetu Duke'a w USA odkryli, że dzieci, które w niemowlęctwie zwracały większą uwagę na zbiory przedmiotów różniące się liczebnością, w późniejszym wieku łatwiej uczą się matematyki. Jedne dzieci mogą zatem rodzić się z większą wrażliwością na matematykę, a inne z mniejszą. Jednak wiele można osiągnąć odpowiednim treningiem.

Zobacz także: Jaki talent ma twoje dziecko? Sprawdź!

Byle nie przeszkadzać

Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, specjalistka edukacji matematycznej małych dzieci z Akademii pedagogiki Specjalnej w Warszawie twierdzi, że w związku z naturalnymi zdolnościami, starszym dzieciom wystarczy nie przeszkadzać w rozwoju uzdolnień matematycznych, a te mniej hojnie obdarzone w tym względzie przez naturę wystarczy nieco wspomóc. Tylko tyle trzeba, aby zdolności matematyczne rozwijały się u wszystkich dzieci.
 

Chcesz wspomagać matematyczne zdolności swojego dziecka? Pomogą ci w tym te zabawki:Zobacz także: Nauka matematyki może być zabawą!

Skąd problemy w wieku szkolnym?

Tego naukowcy jeszcze nie odkryli. Jednak można przypuszczać, że gdzieś po drodze niektóre dzieciaki "gubią" swe zdolności, albo nie są one w odpowiedni sposób wspomagane. Jedno jest pewne: trzeba wierzyć w dzieciaki i ich zdolności matematyczne. Nie można z góry zakładać, że dziewczynka matematykiem nie zostanie. Może zostać, tak samo jak chłopiec, o ile u jednego i drugiego naturalnych zdolności matematyczne będą odpowiednio rozwijane.

Źródło: wyborcza.pl


Przeczytaj też:

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy