GRY

Wszystko o testach ciążowych

Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób, by się dowiedzieć czy jest się w ciąży. Jednak, gdy staniesz przed sklepową półką, a emocje wezmą górę możesz nie wiedzieć, co masz wybrać. Podpowiadamy!
Dni płodne
fot. AdobeStock
Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, warto wykonać test ciążowy. Wszystkie testy działają na prostej zasadzie: wykrywają w moczu hormon, który pojawia się tylko u kobiet w ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Ale jaki test wybrać i kiedy go zrobić? Podpowiadamy!

Jaki test ciążowy wybrać?

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych sięga aż 99-procent, w aptekach i drogeriach dostępnych jest kilka różnych rodzajów:
  • test ciążowy strumieniowy – nazywa się go też „flamastrowym” (test w kształcie przypomina właśnie flamaster). Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, na kilka sekund podstaw test (pozbawiony nakładki ochronnej) pod strumień moczu. Następnie nałóż nakładkę z powrotem i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni. Po ok. 5 minutach możesz odczytać wynik. Cena to ok. 10-15 zł
  • test ciążowy płytkowy – aby go przeprowadzić, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik zobaczysz po ok. 3-5 minutach. Cena to ok. 6-10 zł.
  • test ciążowy paskowy – jeśli chcesz go użyć, pobierz mocz do czystego naczynia, a następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można już odczytać wynik. Cena to ok. 10 zł.
  • test ciążowy cyfrowy – działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy. Po 3 minutach wynik: plus na wyświetlaczu oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Cena to 50-100 zł.
Pamiętaj! Przed wykonaniem testu zawsze należy przeczytać ulotkę. Choć działanie wszystkich testów jest podobne, sposób wykonania może się nieco różnić. Zwróć także uwagę na czułość testów ciążowych. 10mIU/ml może wykryć ciąże dużo wcześniej niż ten o czułości 25mIU/ml.

Zobacz też: Wejdź na kalkulator daty zapłodnienia i sprawdź, kiedy mogłaś zajść w ciążę

Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Kiedy wykonać test ciążowy?

Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki. Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu.

Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreski oznaczają, że na 99 proc. jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to plus lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny, ale nie oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie doszło do implantacji zarodka.

Laboratoryjny test ciążowy

Test z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy, czyli wykrywa obecność hCG tyle, że jest wykonany przez specjalistę. Możesz również wykonać badanie z krwi. W wynikach testów laboratoryjnych podaje dokładne wartości stężenia hCG. Taki ilościowy wynik pozwala oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Jesienne infekcje