GRY
 
 

3 zabawy logopedyczne dla pięciolatka

Dzieci najszybciej się uczą podczas zabawy. Warto to wykorzystać także przy nauce prawidłowej wymowy. Zobacz, jakie zabawy logopedyczne wspomagają tę naukę. Oto zestaw dla pięciolatka.

Dziecko z piłką
fot. RF

Proste i śmieszne zabawy pomogą pięcioletniemu dziecku w rozwoju mowy. Poleca nasz logopeda Małgorzata Stanoch.

1. Zabawa na pamięć słuchową

Pamięciowa wyliczanka
Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie na dywanie i pobawcie się w „pamięciową wyliczankę”. Zabawa polega na tym, że zaczyna się ją od wspólnego początku mówiąc: Poszła Ola (możesz podać imię swojego dziecka) do sklepu i kupiła masło.

Zadanie dla dziecka: powtórzenie twojego zdania i dodanie swojego słowa, np. Poszła Ola do sklepu i kupiła masło i ser. Zabawę prowadzicie do momentu popełnienia pierwszego błędu.

Zobacz też zabawy rozwijające dla dzieci w wieku 3-6 lat
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

2. Zabawa na rozwijanie słownictwa

Zwierzaki
Potrzebna będzie piłka. W tę zabawę możecie się bawić w domu, w ogrodzie lub na podwórku. Na początku ustalacie reguły zabawy, czyli na jakie zwierzątko nie wolno złapać piłki, np. na wilka.

Zadanie dla dziecka: Rzucając do siebie piłką podawajcie nazwy różnych zwierząt. Jeżeli któreś z was złapie piłkę właśnie na wilka, musi wykonać zadanie, np. stanąć na jednej nodze i policzyć do 5. 

Obejrzyj film o zabawkach edukacyjnych dla przedszkolaków

3. Zabawa na usprawnianie języka

Wesoły malarz
Pamiętaj o tym aby najpierw samemu zaprezentować dziecku wykonanie tego ćwiczenia, należy je wykonać przy szeroko otwartych ustach. Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie. Zaproponuj dziecku, że jego język będzie malarzem a podniebienie sufitem.

Zadanie dla dziecka: dziecko jest malarzem, a zadaniem malarza jest dokładne pomalowanie czubkiem języka całego sufitu (przesuwając językiem po podniebieniu). Zachęć dziecko także do tego, aby namalowało na suficie kilka plam (czubkiem języka powinno dotknąć kilka razy podniebienia).

Zobacz też 5 najlepszych zabaw logopedycznych dla czterolatka
Zobacz też Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka
Zobacz też 3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatkaDoładuj
Przeładuj