Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci
fot. Adobe Stock

Zabawy na Dzień Kobiet – zagadki, konkursy, konkurencje

Zabawy na Dzień Kobiet to świetny pomysł na zaaranżowanie zajęć w przedszkolu czy szkole podstawowej, a przy okazji na przemycenie odrobiny wiedzy o historii tego święta.
Aleksandra Zaborowska
Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zabawy na Dzień Kobiet mogą przybrać formę konkursów, quizów czy zagadek, ale można także zorganizować oglądanie bajek o szczególnym przesłaniu.

Zabawy na Dzień Kobiet – jak świętować z dziećmi?

Fajne zabawy na Dzień Kobiet dla młodszych dzieci mogą np. obejmować wyliczanki takie jak „Wymień 5 rzeczy, które Twoja mama lub babcia zawsze mają w torebce” lub „10 dyscyplin sportowych, w których są zawodowe rozgrywki kobiet”. Możliwości jest bardzo wiele.

Przyjemnym sposobem na świętowanie będzie także wspólne tworzenie własnoręcznych laurek bądź bukietów, którymi później dzieciaki mogą obdarować wybrane kobiety. Już z pomocą krepiny, kolorowych papierów, nożyczek i kleju uda się stworzyć przepiękne prace.

Oczywiście w celebracji 8 marca można także uwzględnić tradycyjne zabawy, które przedszkolaki i kilkulatki uwielbiają: ciuciubabkę, chowanego bądź berka. Chodzi o to, aby podkreślić, że warto świętować Dzień Kobiet, który może być chwilą radości i odprężenia – w szczególności dla mam, babć czy cioć. Warto więc zaproponować dzieciom, aby przeniosły świętowanie do domu i zaoferowały mamom wspólne gry, zabawy, a także wyręczanie z drobnych obowiązków takich jak podlanie kwiatków czy zamiatanie.

Bajki dla dzieci na Dzień Kobiet

Chociaż same jesteśmy fankami wszystkich bajek o księżniczkach, z okazji Dnia Kobiet warto przemycić filmy z przesłaniem, czyli te opowiadające o silnych i odważnych bohaterkach. Wyjątkowo polecamy „Vaianę”, „Mulan”, „Pocahontas”,  „Iniemamocnych 2” bądź fabularną wersję „Alicji w Krainie Czarów”!

Zadania i zagadki na Dzień Kobiet

8 marca to świetna okazja do zapoznania dzieci nie tylko z historią Dnia Kobiet, ale także do zorganizowania lekcji np. o osiągnięciach sławnych kobiet w przeróżnych dziedzinach: od literatury aż po naukę. Quiz tego typu to jednak propozycja dla nieco starszych dzieci, np. w pierwszych klasach szkół podstawowych. Jakie pytania można zadać?

Od jak dawna kobiety w Polsce mogą brać udział w wyborach?
a) od 12 lat
b) od 113 lat
c) od 520 lat

Jak nazywała się legendarna egipska królowa słynąca ze swojej niezwykłej urody?
a) Kleopatra
b) Koralina
c) Katarzyna

Ile Polek wygrało dotąd nagrodę Nobla?
a) 1
b) 4
c) 3

Jak nazywała się najsłynniejsza szwedzka autorka książek dla dzieci („Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”)?
a) Tove Jansson
b) Astrid Lindgren
c) Maria Konopnicka

Wiele historii wyjątkowych kobiet można znaleźć w książkach np. „Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek” lub „Damach, Dziewuchach, Dziewczynach”. Posłużą jako świetna inspiracja do tworzenia quizów i zgadywanek!


Zobacz też:
Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce [WIDEO]
Do tego eksperymentu potrzebny wam będzie słoik, płyn do mycia naczyń i woda. Ten eksperyment dla dzieci jest bardzo prosty, w okamgnieniu stworzycie wirujące tornado w butelce!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy