GRY
 
 

Czy już czas na zapraszanie Mikołaja dla dziecka?

Zabawa w Mikołaja to największy świąteczny przekręt, jaki maluchom fundują rodzice. Jak grać w tę grę, aby się za szybko nie zdemaskować?

rodzina, mikołaj, Święta
Zacznijmy od tego, że wcale nie musisz dziecka oszukiwać. Jeśli opowiadanie maluchowi, że prezenty przynosi Mikołaj, wydaje ci się nieuczciwe, możesz wyznać mu całą prawdę i powiedzieć, że podarunki przygotowują dorośli i kładą je pod poduszką lub choinką, bo taka jest tradycja. Jednak maluchy, które wierzą w Mikołaja, zwykle nie czują się oszukane, gdy z czasem dowiadują się, że to rodzice byli sprawcami świątecznego zamieszania z prezentami. Wszystkim, którzy mają ochotę na mikołajową maskaradę, przypominamy, że zabawa zaczyna się 6 grudnia – w mikołajki.
 

Od jakiego wieku można bawić się w Mikołaja?

Prezent pod poduszkę możesz podrzucić nawet niemowlakowi. Na pewno ucieszy go znaleziona rano nowa zabawka. Ale tak naprawdę mikołajki sprawiają frajdę starszym dzieciom, które wiedzą już, o co w tym wszystkim chodzi. Bystremu dwulatkowi możesz opowiedzieć, że dziś w nocy odwiedzi go Mikołaj. Aby sytuacja była bardziej realna, wywieście na klamce skarpetę na prezent. W niektórych domach maluchy czyszczą buty, bo wierzą, że Mikołaj zostawia podarki tylko w czystym obuwiu ustawionym przy łóżku. Najwięcej jest zwolenników podrzucania prezentów pod poduszkę. Choć ze względu na gabaryty nie wszystko tam się mieści. Z powodzeniem możesz wyłożyć podarek na środku pokoju. Trudno go będzie rano nie zauważyć.
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Aniołek, Mikołaj czy Gwiazdor, kto ma przynieść prezent dziecku?

Wpływ na decyzję mają lokalne i rodzinne tradycje. Aniołek przynosi prezenty w Małopolsce, gwiazdor w Wielkopolsce i na Kaszubach, a także na Lubelszczyźnie, ale tylko pod choinkę, bo 6 grudnia dzieci odwiedza tam Mikołaj. Śląsk też podzielony jest tradycjami – w okolicach Cieszyna prezent dostaje się od Aniołka, a na Górnym Śląsku od Dzieciątka. Zwykle rodzice są wierni obyczajom, które panowały w rodzinnym domu. Jeśli jednak pochodzą z innych części Polski, muszą wypracować kompromis, Mikołaj jest uniwersalny. Znany jest na całym świecie jako postać z rodowodem religijnym – nawiązująca do średniowiecznego biskupa Miry Mikołaja, który cały majątek rozdał biednym, albo jako świecki bohater świąt, który bardziej niż biskupa przypomina dużego krasnala i żyje własnym życiem niezależnie od religijnego pierwowzoru.
  

Co zrobić, gdy dziecko znajdzie prezenty schowane na Wigilię?

Niektórzy rodzice nie kryją faktu, że mają swój udział w kupowaniu świątecznych prezentów. Zawsze możesz powiedzieć, że w tym roku Mikołaj poprosił was o pomoc (poznaj: 10 powodów, dla których warto wierzyć w Świętego Mikołaja). W końcu jest bardzo zajętym człowiekiem, który ma pod opieką wszystkie dzieci na świecie i bardzo mało czasu, by obdarować je prezentami.

Czytaj też: Jakie prezenty kupować dzieciom?

Ocena (2 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj