Szczepionka BCG
fot. Fotolia

Dlaczego noworodek ma sapkę

Noworodek ma sapkę, kiedy z powodu zatkanego nosa trudno mu się oddycha. Jakie są tego przyczyny.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
Szczepionka BCG
fot. Fotolia
Sapka zdarza się u noworodków dość często. Także zaraz po urodzeniu. Jej przyczyny nie można upatrywać w przeziębieniu, jak to zazwyczaj robią rodzice.

Przez dwa dni po porodzie nos noworodka bywa zatkany śluzem. Mogą tam się też zbierać resztki ulanego pokarmu. Czasami sapka jest również objawem poważniejszych kłopotów – alergii pokarmowej, najczęściej na białka mleka. Nos wtedy nie jest zatkany (nie ma w nim wydzieliny), a oddychanie utrudnia obrzęk śluzówki. Pojawia się między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Dziecko ma też wtedy inne objawy: wymioty, ulewania, wysypkę, kolkę jelitową, wzdęcia, biegunki, słaby wzrost masy ciała, niepokój, zaburzenia snu, bezdechy, kaszel, wodnisty katar.

Zobacz także: Jak odróżnić sapkę od przeziębienia?

Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy