GRY
 
 

Dlaczego noworodek ma sapkę

Noworodek ma sapkę, kiedy z powodu zatkanego nosa trudno mu się oddycha. Jakie są tego przyczyny.

Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
fot. Fotolia
Sapka zdarza się u noworodków dość często. Także zaraz po urodzeniu. Jej przyczyny nie można upatrywać w przeziębieniu, jak to zazwyczaj robią rodzice.

Przez dwa dni po porodzie nos noworodka bywa zatkany śluzem. Mogą tam się też zbierać resztki ulanego pokarmu. Czasami sapka jest również objawem poważniejszych kłopotów – alergii pokarmowej, najczęściej na białka mleka. Nos wtedy nie jest zatkany (nie ma w nim wydzieliny), a oddychanie utrudnia obrzęk śluzówki. Pojawia się między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Dziecko ma też wtedy inne objawy: wymioty, ulewania, wysypkę, kolkę jelitową, wzdęcia, biegunki, słaby wzrost masy ciała, niepokój, zaburzenia snu, bezdechy, kaszel, wodnisty katar.

Zobacz także: Jak odróżnić sapkę od przeziębienia?

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!