uszczypnięcie bociana
fot. Adobe Stock

Uszczypnięcie bociana i inne znamiona u noworodka

Uszczypnięcie bociana to jedno z najczęstszych znamion na skórze noworodka. Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą zaobserwować u dzieci również inne zmiany skórne. Niektóre są widoczne od razu po przyjściu dziecka na świat, inne pojawiają się później. Wyjaśniamy, jak mogą wyglądać i czy należy się nimi niepokoić.
Konsultacja: Prof. dr hab. Paweł Januszewicz
uszczypnięcie bociana
fot. Adobe Stock

Czerwone znamię u noworodka, np. na twarzy, które zazwyczaj występuje od urodzenia to tzw. uszczypnięcie bociana. Dzieci często przychodzą na świat z różnymi plamkami i znamionami, są to między innymi: pieprzyki, myszki, plamy cafe au lait. Znamię u noworodka czasami jest całkowicie niegroźne, czasami jednak powinnaś je skonsultować z lekarzem. 


Spis treści:
  1. „Uszczypnięcie bociana”
  2. Naczyniak krwionośny
  3. Znamię naczyniowe płaskie
  4. Pieprzyk u niemowlaka
  5. Znamiona łojowe
  6. „Plama mongolska”
  7. Znamiona barwnikowe u niemowląt
  8. Znamiona u dzieci - przyczyny
  9. Usuwanie znamion

„Uszczypnięcie bociana”

Tzw. „uszczypnięcie bociana” to niegroźna zmiana skórna występująca u około połowy noworodków. Plama ma kształt trójkąta (stąd jej nazwa – rzeczywiście wygląda, jakby zostawił ją długi ptasi dziób), może mieć kolor różowy, pomarańczowy lub jasnobrązowy. Gdy jej dotykasz, lekko blednie, a kiedy malec płacze lub krzyczy – nabiega krwią i ciemnieje. Na „uszczypnięcie bociana” nie ma żadnego lekarstwa. Nie trzeba jednak nic z tym robić, bo zazwyczaj plama sama znika, zanim dziecko skończy trzy lata. Zdarza się (bardzo rzadko), że to znamię zostaje do końca życia i nie można go usunąć. 

Uszczypnięcie bociana to potoczna nazwa, możesz spotkać się też z określeniem „dziobnięcie bociana” lub „pocałunek bociana”. Skąd się bierze uszczypnięcie bociana? Dziecko albo rodzi się już ze znamieniem, albo pojawia się ono u dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Nie jest ono objawem żadnej choroby. Uszczypnięcie bociana zazwyczaj występuje na karku, ale też na czole, górnej wardze lub powiekach.

 

Hipoalergiczne kapsułki Lovela Baby mają delikatną, przetestowaną dermatologicznie formułę oraz pozytywną opinię IMiD. Lovela – bezpieczeństwo od pierwszego dnia.
Sprawdź
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Naczyniak krwionośny

Na ciele noworodka widoczna może być czerwona wypukła narośl - to naczyniak krwionośny, niegroźne znamię, które pojawia się u noworodków najczęściej około trzeciego, czwartego tygodnia życia, raczej u dziewczynek niż u chłopców. Może mieć średnicę nawet do czterech centymetrów. Z wyglądu przypomina malinę i tak bywa potocznie nazywane. Kiedy noworodek jest chory i gorączkuje, naczyniak może stwardnieć i ściemnieć. A gdy smyk rośnie, znamię szarzeje, spłaszcza się i stopniowo zanika. Zazwyczaj między piątym a siódmym rokiem życia nie ma już po nim śladu. Może jednak pozostawić po sobie „pamiątkę” – przebarwienie lub rozszerzone naczynka krwionośne. Pilnuj, aby dziecko nie rozdrapało naczyniaka – będzie mocno krwawił! To samo dotyczy innych naczyniaków i wad naczyniowych u dzieci.


Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli naczyniak jest bardzo duży, znajduje się w miejscu, w którym przeszkadza i jest ciągle urażany, np. na powiece. Jeżeli będzie to konieczne, chirurg usunie go laserem lub metodą krioterapii, czyli zamrażając go. 

Znamię naczyniowe płaskie

Czerwone znamię u noworodka to tzw. „plama czerwonego wina”, czyli naczyniak płaski, który sam nie zniknie. Kiedy dziecko będzie starsze, może jeszcze ściemnieć. W usunięciu tego znamiona mogą pomóc jedynie zabiegi kosmetyczne polegające na rozbieleniu plamy, np. terapia laserem pulsacyjnym. Można je jednak zacząć najwcześniej po trzecim roku życia.

Przy dość dużych, rzucających się w oczy zmianach niekiedy stosuje się przeszczepy skóry. Jednak wyniki tych zabiegów są kiepskie – skóra pobrana z innego miejsca nie wygląda na twarzy najlepiej. 

Pieprzyk u niemowlaka

Pieprzyki powstają z powodu zaburzeń w rozwoju komórek barwnikowych skóry. Zazwyczaj jest to znamię zupełnie niegroźne, szczególnie jeśli jest tylko jedno. Uważnie jednak obserwuj, czy się nie zmienia.  Kiedy pojawiają się pieprzyki u dzieci? To znamię czasami jest u dziecka od urodzenia, niekiedy pojawia się z wiekiem.​ Jeżeli pieprzyk się powiększa, zaczyna swędzieć, zmienia kształt lub kolor bądź gdy pojawi się stan zapalny – trzeba koniecznie pójść z dzieckiem do pediatry onkologa. Pieprzyków nie powinno się ścierać, ani usuwać na własną rękę. Podrażnienie może przyczynić się do przekształcenia znamienia w nowotwór skóry. Tylko lekarz może zdecydować o usunięciu pieprzyka. 

Na pieprzyku niekiedy rosną włoski, nie można jednak ich obcinać! Taki pieprzyk nazywa się potocznie „myszką”, jest to znamię wrodzone i nie jest ono groźne. Nie wyrywaj z niego włosków ani ich nie przycinaj, bo możesz podrażnić znamię. Gdy dziecko ciągle sięga rączką do znamienia, staraj się odwrócić jego uwagę. Z czasem przyzwyczai się do niego.

Znamiona łojowe

Żółte plamki na skórze noworodka są to znamiona łojowe. Najczęściej są żółtawe lub różowe. Skóra w ich miejscu jest grubsza i pozbawiona włosów. Zwykle profilaktycznie te znamiona usuwa się między 10. a 12. rokiem życia, żeby zapobiec przekształceniu się ich w chorobę nowotworową. Zabieg jest prosty i bezbolesny – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Nie obcinaj dziecku zbyt krótko włosków – dzięki dłuższej fryzurce znamiona będą zupełnie niewidoczne.

„Plama mongolska”

„Plama mongolska” to wyglądające jak siniak znamię występujące na pośladkach i w okolicy lędźwiowej. Zdarzają się one u noworodków małżeństw różnych ras. Znamię to zwykle jest duże – nawet na całym pośladku. „Plama mongolska” ujawnia się tuż po porodzie i znika po kilku bądź kilkunastu latach. 

Znamiona barwnikowe u niemowląt

Często są one jasnobrązowe, ale ich barwa może przybierać nawet kolor wpadający w czarny, mogą być również pokryte włoskami. Takie znamiona wrodzone u niemowląt to między innymi: pieprzyki, myszki, plamka zwana „kawą z mlekiem”, piegi. Zaleca się obserwowanie większych zmian i ewentualne ich usuwanie, ponieważ mogą przekształcić się w zmiany na tle nowotworowym. Są one zarówno wrodzone, jak i nabyte.

Znamiona u dzieci - przyczyny

Przyczyną znamion barwnikowych u dzieci jest nagromadzenie barwnika, natomiast znamiona naczyniowe pojawiają się wskutek przerośniętych lub rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zmiany barwnikowe na ciele u dziecka powstają też z powodu  ekspozycji na promienie UV, np. przebywania na słońcu. Bywa, że z takiej zmiany może rozwinąć się nowotwór złośliwy – czerniak. Dlatego właśnie tak ważne jest, żebyś dbała o odpowiednią ochronę skóry malucha przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także konsultowała z lekarzem zmiany, które cię niepokoją. 

Usuwanie znamion

Lekarz może zalecić usunięcie znamienia, jeśli znajduje się ono w okolicy łatwej do podrażnienia: na szyi, w pachach, w okolicy genitaliów lub w miejscu, w którym gumka majtek czy (w przyszłości u dziewczynek) brzeg stanika mogą je ocierać. Zwykle z decyzją czeka się do ukończenia przez dziecko 10–12. roku życia.

Jeśli jakiekolwiek znamię na skórze twojego noworodka zaczyna się zmieniać, swędzi, uwypukla się, powiększa lub towarzyszy mu stan zapalny, koniecznie poradź się lekarza specjalisty.

Zobacz także
Konsultacja: Prof. dr hab. Paweł Januszewicz

pediatra, wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, podkarpacki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, dyrektor ds. pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka Damiana

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy