GRY
 
 

Już tylko dziś! Ostatnia szansa, by zmienić projekt 500 zł na dziecko

Nie podoba ci się próg dochodowy na pierwsze dziecko? Uważasz, że najbogatsi nie powinni dostawać 500 zł na dziecko? Zgodnie z obietnicą, wysłaliśmy wasze uwagi do projektu do premier Beaty Szydło. Jeszcze dziś możecie je wysłać sami. Im więcej waszych listów, tym większa szansa, że projekt zostanie zmieniony.

fot. Fotolia.pl
Nie podoba ci się, że 500 zł będzie wypłacane dopiero od drugiego dziecka, a na pierwsze tylko wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza  800 zł (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego)? Uważasz, że osoby najlepiej zarabiające nie powinny dostać 500 zł na dziecko, bo Polski na to nie stać? Albo że 500 zł powinno przysługiwać też na dzieci, które skończyły 18 lat, ale kontynuują naukę?
A może uważasz, że w ogóle nie powinno się rozdawać 500 zł na dziecko, bo lepiej zapewnić dzieciom bezpłatne żłobki, przedszkola, podręczniki, leki na receptę, dostęp do lekarza? Albo zastosować odliczenia od podatku? Jeśli tak, to nie trzymaj swoich opinii dla siebie, nie ograniczaj się do wpisów na facebooku i innych forach społecznościowych.
Do 22 stycznia można zgłaszać uwagi mailem na adres: rodzina500plus@kprm.gov.pl

Po co zgłaszać uwagi do projektu 500 zł na dziecko

Bo tylko w ten sposób możesz mieć realny wpływ na kształt tego projektu. Nie wierzysz, że twoje uwagi  cokolwiek zmienią? Ale jeśli nie spróbujesz, to nie licz na to, że ktoś zrobi coś za ciebie!
A może warto poczuć, że coś w Polsce może zależeć od ciebie?
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Najważniejsze założenia projektu 500 zł na dziecko

Dla przypomnienia: najważniejsze założenia projektu 500 zł na dziecko:
  1. Ma wejść w życie już w drugim kwartale 2016 r. Pierwsze wypłaty mają ruszyć już w kwietniu 2016 r.
  2. 500 zł co miesiąc dostaną rodzice na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. 500 zł na dziecko będzie przysługiwać też na 1 dziecko w rodzinie, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł na osobę (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego w rodzinie)
  3. Nie ma górnego progu dochodowego na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. To znaczy, że nawet w przypadku dochodów powyżej 5000 tys. zł na osobę w rodzinie, będzie przysługiwał dodatek 500 zł na drugie i kolejne dziecko.
  4. 500 zł ma przysługiwać do ukończenia przez dziecko 18 lat (dodatek nie będzie więc przysługiwał do końca okresu nauki).
  5. W przypadku gdy starsze dziecko skończyło 18 lat, w rodzinie jest jeszcze tylko jedno młodsze dziecko, to młodsze będzie traktowane jako pierwsze (czyli nie przysługuje 500 zł, chyba że w rodzinie jest niski próg dochodowy - poniżej 800 zł). 
Celem projektu jest poprawa fatalnej sytuacji demograficznej Polski (według ostatniego raportu GUS: Polska się wyludnia). Premier Beata Szydło deklarowała, że projekt 500 Plus ma stanowić dla rodziców realną pomoc w wychowaniu dzieci. Powinien mieć taki kształt, żeby rzeczywiście stał się taką pomocą.

Czy według ciebie projekt jest sprawiedliwy? Czy będzie realną pomocą dla rodzin? Czy spowoduje, że w Polsce będzie się rodzić więcej dzieci? Bez względu na opcję polityczną, która jest ci bliska, pisz uwagi na adres: rodzina500plus@kprm.gov.pl. Możesz też pisać swoje uwagi pod tekstem.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami