kiedy dzieci wrócą do szkół
Adobe Stock
Aktualności

Czy dzieci po feriach wrócą do szkoły – co dalej postanowi rząd?

Czy po feriach wszystkie dzieci wrócą do szkoły? Minister Przemysław Czarnek 25 stycznia ogłosił, że uczniowie klas V–VIII oraz szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną do 26 lutego. Do czasu zakończenia ferii we wszystkich województwach zajęcia stacjonarne odbywać się będą wyłącznie w przedszkolach, zerówkach i klasach I–IV.

Wprowadzone na ostatniej konferencji szefa MEiN zmiany w organizacji pracy szkół oznaczają, że starsze dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, których ferie wypadały między 17 a 30 stycznia, po zimowym wypoczynku czeka najdłuższa, bo trwająca aż 4 tygodnie, nauka zdalna.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Kto nie wróci do szkoły po feriach?

Prócz uczniów od piątej klasy wzwyż z wymienionych województw, na lekcje stacjonarne po swoich feriach nie wrócą również dzieci z takich województw jak:
 

  • podlaskie, warmińsko-mazurskie (ferie: 24 stycznia – 6 lutego)
  • dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie (ferie: 31 stycznia – 13 lutego).


Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, wszyscy wrócą do szkolnych ławek jak tylko skończą się ferie w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, czyli 26 lutego.

Uwaga: maturzyści i ósmoklasiści będą mogli korzystać ze stacjonarnych konsultacji związanymi z czekającymi ich wiosną egzaminami. O tym, czy szkoły specjalne pracować będą w trybie stacjonarnym czy zdalnym – tak jak ostatnio – mają decydować dyrektorzy tych placówek. Otwarte będą bursy, uczniowie szkół zawodowych będą mogli uczestniczyć w praktykach zawodowych.

Minister zdrowia: „Widzimy dynamikę sytuacji”

Adam Niedzielski, minister zdrowia uzasadniał wprowadzenie lekcji zdalnych ogromnym przyrostem zachorowań oraz zleceń na testy wykrywające COVID-19. Piąta fala pandemii przyspiesza i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zmalała liczba osób kierowanych na kwarantannę lub izolację. 

„Aby państwo mogło funkcjonować…”

Wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymowski uzasadniał 27 stycznia w Polskim Radiu ostatnie decyzje dotyczące pracy szkół: „Mam pełną świadomość negatywnych konsekwencji nauczania zdalnego, natomiast w tej sytuacji naprawdę nie mieliśmy wyboru, aby państwo mogło funkcjonować, musieliśmy zdecydować się na taki ruch, aby ułatwić działanie sanepidu”.

Wiceminister Rzymkowski jednocześnie zaprzeczył, by szkoły stanowiły ogniska zakażeń. Wprowadzenie obostrzeń miało wiązać się wyłącznie z faktem, że pracownicy sanepidu (zwłaszcza w większych miastach) nie byli w stanie kierować płynnie na kwarantanny uczniów i ich rodzin. „Taka sytuacja groziła paraliżem bardzo ważnego, zwłaszcza w okresie pandemii, działu administracji państwowej” – podkreślił Rzymkowski.

A co po (wszystkich) feriach?

W tej samej rozmowie wiceminister edukacji i nauki zapewnił, że rząd wprowadził edukację zdalną „tylko na 4 tygodnie i to w sytuacji, kiedy przez połowę tego czasu dzieci przebywają na feriach i tylko połowa młodzieży w Polsce – bo kolejne rozpoczną ferie, w tym największe województwo mazowieckie”.

Czy po (wszystkich) feriach wszyscy uczniowie mogą liczyć na lekcje stacjonarne? Według Tomasza Rzymkowskiego: tak. Powołał się na sytuację w Grecji, gdzie fala Omikronu przeszła bardzo szybko. Wiceminister zapewnił też, że rząd w żadnym wypadku nie bierze pod uwagę wysłania na zajęcia zdalne przedszkolaków, uczniów zerówki oraz klas I–IV.

źródło: Polskie Radio, TVN 24

Zobacz też:

lex Czarnek
Instagram/Twitter
Aktualności
„Lex Czarnek”: szkoły nie będą „wychowywać bandytów”. A kogo?
Zdaniem rządzących uchwalona w zeszłym tygodniu nowelizacja prawa oświatowego pozwoli lepiej zapanować nad tym, co dzieje się w szkołach. Chodzi m.in. o to, by szkoły „nie wychowywały bandytów”, organizując dzieciom nieodpowiednie zajęcia. Lepsze jest pozwalanie dzieciom na zabawy w wojnę?

Kwestię tzw. lex Czarnek omawiano m.in. w niedzielę w programie „7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET”. Wiceminister edukacji przekonywał, że nowe przepisy ułatwią kontrolowanie sytuacji w szkołach i wychowywanie dzieci na „uczciwych, dobrych, patriotycznie usposobionych Polaków”, a nie „bandytów i przestępców”. W odpowiedzi Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy pokazała kontrowersyjne zdjęcie dzieci wiceministra: chłopcy „celują” do manekina przy pełnej aprobacie ojca. „Lex Czarnek”: szkoły nie będą wychowywać bandytów? W zeszły czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie oświatowym, która zwiększa uprawnienia kuratorów. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły będzie  potrzebował pozytywnej opinii kuratora oświaty, by zezwolić na działania jakiejkolwiek organizacji bądź stowarzyszenia w swojej szkole. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców. Co więcej, to kurator zadecyduje, czy dane stowarzyszenie wejdzie do szkoły, czy nie. Nie będzie musiał uwzględniać opinii rodziców. Według opozycji nowelizacja ustawy, czyli tzw. lex Czarnek, to upolitycznienie szkół oraz ograniczenie ich autonomii.  Tymczasem wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski, twierdził w miniony weekend, że jeśli rodzice będą chcieli wysłać dziecko na  „ demoralizujące zajęcia ” , nikt im tego nie zabroni. „Jeśli rodzice będą chcieli, żeby ich dzieci uczestniczyły, z punktu widzenia obiektywnego, w zajęciach absolutnie demoralizujących te dzieci, to kurator nie będzie robił problemów. (...) Jeśli ktoś chce wychować bandytę i przestępcę, to proszę bardzo, może to robić. Tylko niech ma świadomość tego, że ten bandyta i przestępca, jak ten już rodzic będzie stary i niedołężny, to przysłowiowej szklanki wody mu nie...

wylęgarnia Omikrona
yanlev/Adobe Stock
Aktualności
Szkoły to „wylęgarnie koronawirusa” – mówi lekarz i apeluje: dzieci powinny przejść na naukę zdalną!
Doktor Tomasz Karauda pracujący w szpitalu Barlickiego w Łodzi nie ma wątpliwości, gdzie jest poważne źródło zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, i twierdzi, że dzieci powinny znowu przejść na nauczanie zdalne.

Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Spowodowane jest to rosnącą liczbą  COVID u dzieci lub nauczycieli. Ponad 4 tysiące szkół nie może z tego powodu pracować stacjonarnie. A szczyt fali Omikrona mamy jeszcze przed sobą. Duszne klasy to zły pomysł Doktor Tomasz Karauda w rozmowie na antenie Radia Zet powiedział: „Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne ”. Dodał też, że w sytuacji, gdy piąta fala pandemii się rozkręca, dzieci nie powinny siedzieć w dusznych klasach, gdyż to prowadzi do zwiększenia liczby zakażeń i transmisji wirusa z dzieci na rodziców i dziadków. Dane są nieubłagane: w zeszłym tygodniu padł rekord liczby zakażeń w Polsce – ponad 40 tysięcy jednej doby. Z tygodnia na tydzień wzrost liczby zakażeń wyniósł 130 procent. To kwestia priorytetów Lekarz nie ma wątpliwości, że dla dzieci ważne są kontakty społeczne i interakcje z rówieśnikami, które w normalnych warunkach odbywają się w szkołach. Zadaje jednak pytanie – co jest ważniejsze: kontakty społeczne czy życie ? „Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?”. Obecnie największe problemy z normalną pracą szkół notuje się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim czy też wielkopolskim. Czy w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń rząd przestanie być bierny i zdecyduje się na wysłanie uczniów na naukę zdalną? Czy priorytetem będzie ludzkie życie? Na razie nic na to nie wskazuje. Źródło: Radio Zet Przeczytaj także: Objawy Omikronu u dzieci PIMS u dzieci –...

rekrutacja do szkół podstawowych
Adobe Stock
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 obejmie dzieci, które w tym roku kończą 7 lat. Na wniosek rodziców sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzednim lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, także mogą zapisać się do klas pierwszych. Wyjaśniamy, jak przebiega nabór do szkoły podstawowej.

Rekrutacja do szkoły podstawowej odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji z 2004 roku i poprawką do niej wprowadzoną w 2009 roku. Poza tym każda placówka udostępnia rodzicom opracowane przez siebie zasady zapisów do szkoły. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed złożeniem wniosku do wybranej placówki. Zasady rekrutacji to m.in. informacje o liczbie miejsc przygotowanych na nowy rok szkolny we wszystkich klasach pierwszych oraz o językach obcych, jakie będą w nich nauczane. Spis treści: Rekrutacja do szkoły podstawowej – kryteria Zasady rekrutacji: jak złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły? Zapisy do szkoły podstawowej – kolejność i terminy Rekrutacja uzupełniająca do szkoły podstawowej Kryteria rekrutacji do szkoły podstawowej Nabór do szkoły podstawowej przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu MEiN. W skład komisji wchodzą przede wszystkim pracownicy danej placówki. Komisja rekrutacyjna ustala zasady rekrutacji do szkoły podstawowej zgodnie z zapisami rozporządzenia. Dziecko może chodzić do szkoły obwodowej lub innej wybranej, jeśli spełnia kryteria przyjęcia. Głównym kryterium przyjęcia dziecka do szkoły jest rejonizacja . Z urzędu do danej szkoły przyjmowane są dzieci mieszkające (zameldowane) w obwodzie danej placówki oraz na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dzieci spoza obwodu, o ile szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Oznacza to, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rejonu szkoły , a na pozostałe wolne miejsca dzieci spoza niego zgodnie z zasadami rekrutacji. Zasady rekrutacji udostępnione przez placówkę powinny zawierać: kolejność przyjęć uczniów, zasady przydzielania uczniów do poszczególnych klas, dokumentację, jaką powinni dostarczyć rodzice, terminarz dostarczania dokumentów, terminy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz