Mamy śpią mniej niż kobiety bez dzieci
Fotolia
Aktualności

Kobiety się nie wysypiają. TEN powód zrozumie każda mama!

Badacze potwierdzają: mamom brakuje snu, przez co są stale zmęczone. Ile kobiet przyznaje, że po urodzeniu dziecka przestało się wysypiać? Sprawdź!

Nie wysypiasz się i jesteś zmęczona w ciągu dnia? Nie jesteś sama! Badacze z Georgia Southern University odkryli, że ponad połowa mam śpi mniej niż 7 godzin dziennie. Nic dziwnego – urodzenie dziecka zwiększa ryzyko problemów ze snem o 50 procent!

Mamy się nie wysypiają i są zmęczone

"To badanie może wesprzeć te kobiety, które czują się wykończone. Nasze badanie wykazało, że nie tylko nie śpią wystarczająco długo, ale są również zmęczone w ciągu dnia" – powiedziała Kelly Sullivan, autorka badania.

Naukowcy przebadali ponad 5800 osób. Szukali związków pomiędzy wiekiem, rasą, wykształceniem, stanem cywilnym, liczbą dzieci, wysokością zarobków, BMI, aktywnością, rodzajem zatrudnienia badanych a problemami ze snem. Okazało się, że wśród prawie 3000 przebadanych kobiet poniżej 45. roku życia, jedynym czynnikiem mającym wpływ na sen jest liczba dzieci. 62 procent bezdzietnych kobiet przyznało, że śpi powyżej 7 godzin w ciągu nocy. Wśród mam ten odsetek wyniósł jedynie 48 procent – oznacza to, że ponad połowa mam nie przesypia w ciągu nocy nawet 7 godzin. Co więcej, młode mamy są częściej zmęczone niż kobiety bezdzietne (każda mama potwierdzi, że niepotrzebne są żadne badania, żeby dojść do takich wniosków!). Co ciekawe, liczba dzieci nie ma wpływu na sen mężczyzn – problemy ze snem dotyczą w takim samym stopniu ojców, jak i mężczyzn bez dzieci.

Potwierdzacie to badanie? Czy po urodzeniu dziecka zauważyłyście, że śpicie mniej i częściej jesteście zmęczone?

Czytaj także: Apel młodej mamy: "Potrzebujemy snu!"

Źródło: news-medical.net

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

zapotrzebowanie, na, sen , dziecko
Sen
Zapotrzebowanie dziecka na sen
Odpowiednia ilość i długość snu sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dowiedz się, ile snu potrzebuje twoja pociecha.

Sen jest najlepszym sposobem wypoczynku po dniu pełnym wrażeń. Odpowiednia jego ilość i długość sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dlatego tak istotną sprawą jest poznanie zapotrzebowania na sen twojego malucha. To jak dziecko śpi, czy ma problemy z zasypianiem i spaniem, jak długo trwa jego sen, czy śpi w ciągu dnia — wszystko to zależy od tego w jakim jest wieku, czy jest zdrowy, czy ma odpowiednie warunki do spania i czy atmosfera w domu temu sprzyja. Istotną rolę odgrywają również indywidualne cechy dziecka , dlatego warto takie indywidualne preferencje zaobserwować i do nich dostosować spanie w dzień i w nocy. Oczywiście potrzeba snu zmienia się wraz z wiekiem dziecka Ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku Zapotrzebowanie na sen dziecka w wieku 1-2 lata Wiele dzieci po skończeniu pierwszego roku życia, w ciągu dnia rezygnuje z drugiej drzemki . Przez to zmienia się rytm dnia dziecka, przesuwają się godziny spania, a tym samym pora drugiego śniadania i obiadu. Śpią już wtedy tylko raz, około dwóch godzin, zwykle przed południem lub we wczesnych godzinach popołudniowych. Ważne jest, aby dostosować posiłki do tego nowego rytmu , tak aby dziecko przed snem zdążyło coś zjeść. Dzięki temu będzie lepiej i dłużej spać. Jednak zanim dziecko przywyknie do jednej drzemki często już wczesnym wieczorem jest zmęczone i płaczliwe więc będzie wcześniej demonstrować chęć pójścia spać. Nie należy temu przeciwdziałać, tylko przesunąć również porę kąpieli, kolacji i zasypiania na wcześniejszą godzinę. Ponadto, zaburzenie ustalonego już nowego rytmu dnia może spowodować, że dziecko będzie niespokojne, marudne i płaczliwe. Natomiast w nocy większość dzieci w tym wieku przesypia około 10-12 godzin . Głód już nie jest podstawowym powodem nocnych pobudek. Sen jest głęboki i spokojny. Po przebudzeniu się dziecko jest w stanie poczekać na...

kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?
Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz